Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza obserwacja nieba po przebudowie Planetarium, czyli częściowe zaćmienie słońca w Parku Śląskim

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marcin Śliwa
We wtorek 25 października, mimo początkowej niepogody, mogli w pełnej okazałości obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Do ich dyspozycji były zarówno nowoczesne teleskopy, jaki i tradycyjne metody wykorzystujące sposób działania camera obscura. Dzięki temu zjawisko, które fascynuje ludzi na całym świecie, w Parku Śląskim można było obserwować m.in. w wizjerze teleskopu oraz na kartce papieru przy użyciu... durszlaka.

Częściowe zaćmienie Słońca w Planetarium Śląskim

Jakie sposoby obserwacji tego zjawiska przygotowało Planetarium?

- Wszystkie możliwe, można patrzeć przez teleskop z filtrem słonecznym, mamy tak zwaną metodę projekcji, czyli rzutowany obraz z teleskopu na kartkę papieru. Mamy też takie "zabytkowe" metody jak camera obscura, czyli ta ogromna tuba z dziurką przez którą wpada światło słoneczne i na ekranie tworzy się obraz Słońca. Mamy też durszlak, który również działa jak camera obscura - wyjaśnia Grzegorz Przybyła z Planetarium. - To pierwsza obserwacja astronomiczna od ponownego otwarcia. Do tej pory nie było tak znaczącego wydarzenia astronomicznego, a teraz wreszcie otwieramy się nie tylko w zakresie seansów i ekspozycji, ale również dla obserwacji astronomicznych - zaznacza.

Tego dnia Planetarium odwiedziło kilkaset osób. Wśród nich było sporo dzieci i młodzieży szkolnej, w tym 23-osobowa grupa uczniów z Rudy Śląskiej.

- Wrażenia są rewelacyjne! Nasza grupa to pasjonaci, którzy bardzo chcieli tu dziś być. Jest świetnie, mimo deszczu, który na początku nas zmoczył, teraz mamy pełną rekompensatę - mówi Anna Wnuk z SP nr 4 w Rudzie Śląskiej. - Od samego początku odwiedzamy Planetarium, bardzo się cieszymy, że tak tu się fajnie zmienia i możemy oglądać coraz to nowsze rzeczy. Mamy osiem klas szkoły podstawowej i z każdą grupą możemy tu na coś przyjechać - przekonuje.

Inną grupą, która przyjechała do Chorzowa obserwować częściowe zaćmienie Słońca, była społeczność Akademickiego Zespołu Szkół z Piekar Śląskich.

- Super, bardzo nam się podoba. Jesteśmy grupą rozszerzenia z geografii. To cenne dla młodych ludzi móc obserwować zjawiska astronomiczne w takim miejscu, które się do tego najlepiej nadaje - przekonuje Marta Grzesiak-Kościarz.

Wydarzenie przyciągnęło także wielu indywidualnych gości.

- Bardzo fajnie, syn jeszcze ani razu nie widział, to zabrałem go tu z kolegą, żeby mogli zobaczyć to wszystko - mówi Kamil z Katowic. - Robi wrażenie - dodaje syn Oliwier.

Astronomiczne wakacje 2026 w Hiszpanii i w północnej Afryce

Jak podkreślają pracownicy Planetarium, częściowe zaćmienie Słońca to zjawisko, które występuje stosunkowo często.

- Rok temu można było je obserwować, z tym, że przysłonięte było tylko kilka procent tarczy słonecznej. Ostatnie większe zaćmienie mieliśmy w 2015 roku i zasłonięte było czterdzieści sześć procent tarczy. Dziś na Śląsku widzimy niecałe czterdzieści procent tarczy. Niestety, całkowite zaćmienie Słońca będzie dopiero w 2135 roku więc tego nie dożyjemy - mówi Damian Dąbrowski, pracownik Planetarium - Śląskiego Parku Nauki.

Kiedy zatem ponownie będziemy mogli obserwować kolejne częściowe zaćmienie Słońca?

- W roku 2026 i 2027 będzie następna znacząca faza zaćmienia. Warto zaznaczyć, że w sierpniu 2026 roku pas całkowitego zaćmienia będzie przechodził przez Europę, a dokładniej przez Hiszpanię. Rok później będzie to Gibraltar i północna Afryka. Można wtedy zaplanować sobie astronomiczne wakacje - zachęca Grzegorz Przybyła.

Możliwe, że kolejna okazja na obserwacje nieba w Planetarium - Śląskim Parku Nauki w Chorzowie będzie już w grudniu.

- Mamy pomysł, ale szczegółów na razie nie zdradzimy. Prawdopodobnie będzie to w grudniu, zjawisko bardzo nietypowe, widowiskowe i widoczne w nocy - zapowiada Grzegorz Przybyła.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto