Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piesza Pielgrzymka Rybnicka 2023 na Jasną Górę - zobacz ZDJĘCIA. Ponad 1000 pątników pielgrzymuje do Częstochowy

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Wideo
od 16 lat
PIELGRZYMKA. Niech wasza droga będzie piękna, wytrwała, aby w was dokonała się duchowa wędrówka, do której przyjęliście zaproszenie, aby być bliżej Boga i jego matki Maryi - mówił wyruszającym na 78. Pieszą Rybnicką Pielgrzymkę na Jasną Górę, bp Adam Wodarczyk. Uczestniczy w niej ponad 1000 osób, które przez cztery dni będą pielgrzymować do Częstochowy. Pątnicy do pokonania mają 115 kilometrów.

Zobacz zdjęcia -klikmnij TUTAJ!

78. Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę już na trasie

Są w różnym wieku, idą z różnych powodów, ale mają jeden wspólny cel: Jasna Góra. Zamierzają pieszo dojść do Częstochowy, tam pokłonić się Matce Boskiej Częstochowskiej i ofiarować jej swoje intencje. Tradycyjnie jak co roku, w pierwszą sierpniową środę, spod rybnickiej bazyliki wyruszyła Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.

Tegoroczna pielgrzymka jest już 78., a zapoczątkowało ją kilku mieszkańców, którzy tuż po zakończeniu II wojny światowej, postanowili pójść pieszo do Częstochowy, dziękując za ocalenie. W tym roku hasło pielgrzymki brzmi: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem". Jest to dokładnie takie samo hasło, jak to towarzyszące Światowym Dniom Młodzieży, które odbywają się w stolicy Portugalii, Lizbonie.

- Ja zawsze się śmieję, że to hasło wymyślił mi papież Franciszek, bo to jest hasło Światowych Dni Młodzieży. Ponieważ nasza pielgrzymka pokrywa się co do dnia z uroczystościami w Lizbonie, dlatego to hasło. To nawiązanie do sceny nawiedzenia. Kiedy Maryja dowiedziała się, że Elżbieta jest w ciąży, poszła z pośpiechem jej pomagać. To uczy nas pomagać innym. Chodzi o to, żeby nie ociągać się w pomaganiu - tłumaczy ks. Paweł Zieliński, kierownik rybnickiej pielgrzymki.

Podobieństw pomiędzy ŚDM-mami a pielgrzymką z Rybnika było jednak więcej. Ks. Paweł Zieliński, żartobliwie sugerował, że Rybnik ma swoje ŚDM-y i "Śpieszy Do Maryi". Za swego rodzaju symbol uznał to nawet Piotr Kuczera, prezydent miasta, który pożegnał wyruszających w drogę pątników.

- Jest pewnym symbolicznym gestem, że część rybniczan jest w Lizbonie, w miejscu narodzin naszego patrona św. Antoniego, a część wyrusza do Częstochowy - zauważył prezydent Rybnika, który poprosił pielgrzymów o zaniesienie też intencji dotyczących miasta.

- Jak zawsze z tego miejsca proszę o modlitwę za miasto, za samorząd - mówił Piotr Kuczera, który dodatkowo poprosił także, żeby wśród intencji znalazła się ta o pokój na Ukrainie.

1000 osób idzie z Rybnika do Częstochowy

W tegorocznej pieszej pielgrzymce z Rybnika na Jasną Górę bierze udział ponad tysiąc osób. Zapisy do pielgrzymowania trwały do ostatniej chwili, a tysięczny pielgrzym zapisał się w chwili, gdy w bazylice trwała msza św., tradycyjnie otwierająca pierwszy oficjalny dzień pielgrzymowania.

Do Częstochowy zmierzają osoby w różnym wieku. Najmłodszy z uczestników ma dokładnie rok. Nie brakuje też jednak młodzieży. Na Jasną Górę pielgrzymują Patryk i Dominik, idący wraz z grupą 5.

- Pielgrzymowanie jest ważne z punktu widzenia wiary, ale i fajna przygoda. Nastawienie mamy bojowe. Kilometry nie robią na nas wrażenia, regularnie trenujemy, więc nie powinno być problemu. Obawiamy się tylko o pęcherze na stopach. To jedyne, co może nas zatrzymać - uśmiechali się nastolatkowie.

Tradycja rybnickich pielgrzymek sięga 1946 roku.

Piesza Pielgrzymka Rybnicka 2023 na Jasną Górę - zobacz ZDJĘ...

Jak przy okazji każdej pielgrzymki są debiutanci i osoby idące kolejny raz. Taki duet stanowią panie Ewelina i Sylwia z grupy 1.

- Nigdy nie szłam, a zawsze miałam wielką chęć, w tym roku też do końca nie było to pewne, ale udało się - mówi pani Sylwia. Z kolei pani Ewelina idzie z pielgrzymką już po raz 12. - Zaczęłam chodzić na pielgrzymkę jako nastolatka, później miałam lata przerwy, ale udało mi się wrócić. W zeszłym roku po sześciu latach przerwy szłam pierwszy raz, w tym roku idę drugi i myślę, że już tak zostanie. Taki jest plan, jak zdrowie pozwoli - wskazywała pani Ewelina, której jedną z intencji jest właśnie zdrowie dla całej rodziny.

Jak zwykle idą też całe rodziny. - To taka tradycja, że chodzimy rodzinnie. Jeszcze niedawno chodził ze mną starszy syn, teraz pałeczkę po nim przejęła córka. Miała iść jeszcze najmłodsza, ale niestety zmogła ją choroba - przyznaje pani Justyna, idąca do Częstochowy z córką Julią, która sama w pielgrzymce bierze udział od lat. - Zaczęłam chodzić jako nastolatka. Chciałabym, żeby przejęły to kolejne pokolenia- dodaje mieszkanka Rybnika-Gotartowic.

Najstarszą uczestniczką 78. Pieszej Rybnickiej Pielgrzymki na Jasną Górę jest pani Krystyna Dziuba, mająca w dniu startu pielgrzymki dokładnie 86 lat, miesiąc i pięć dni. Dla niej jest to już pielgrzymka numer 57. Jak sama mówi, intencji, które niesie jest sporo.

- Modlić się trzeba jak najwięcej, szczególnie za rodzinę, za dzieci, wnuki. Wnuczka akurat mi się urodziła, dlatego idę Bogu podziękować i prosić, żeby wszystko było dobrze - dzieli się swoimi intencjami, pani Krystyna.

W tym roku pielgrzymi będą mieli do przejścia nieco - o kilka kilometrów - mniej. Wszystko z powodu prowadzonych prac remontowych na ul. Mikołowskiej w Rybniku, które wymusiły korektę trasy.

- Minimalnie jest zmieniona trasa z racji remontu, który ma miejscu w drodze na Kamień. Jedynie, co to omijamy zaprzyjaźnione Książenice. Ale można powiedzieć, że my wracamy do tego, co było. Bo właśnie ci doświadczeni pielgrzymi pamiętają, że tak, jak w tym roku idziemy, oni szli w latach wcześniejszych. Ciekawostką jest to, że zmiana trasa była spowodowana remontem tamtej drogi - mówi ks. Paweł Zieliński.

Ks. Paweł Zieliński, kierownik pielgrzymki: "To, co najbardziej charakteryzuje ludzi, to intencje, z którymi idą"

Wszystkich uczestników pielgrzymki łączy fakt niesienia na Jasną Górę swoich intencji. Nie zawsze są one takie same, choć niejednokrotnie się pokrywają, często bywają różne. - Jest za co dziękować i jest o co prosić - podkreślają pątnicy.

Jak zaznacza natomiast ks. Paweł Zieliński, gdyby nie niesione przez ludzi intencje, pielgrzymowanie nie miałoby w sobie tego czegoś. - To, co najbardziej charakteryzuje ludzi, to intencje, z którymi idą. Tak po ludzku nie jest to normalne, żeby w tym czasie, w którym możemy wszędzie dojechać samochodem, dolecieć samolotem, iść piechotą. A pielgrzymi mają intencję, mają co nieść do Maryi i dlatego idą i niosą - wyjaśnia kierownik pielgrzymki.

Pielgrzymowanie rozpoczęło się od mszy św.

Jeszcze przed wyruszeniem pielgrzymki w bazylice pw. św. Antoniego odprawiona została wspomniana msza św. Uczestniczył w niej bp Adam Wodarczyk, który wygłosił homilię. Jak zauważył w niej, czas pielgrzymki jest czasem szczególnym, ze względu na czas jej odbywania.

- Dni waszej pielgrzymki przypadają w pierwszych dniach sierpnia. Będziecie ja przeżywali w pierwszy czwartek i piątek miesiąca, w dniach które przypominają nam o potrzebie modlitwy za kapłanów, aby tych kapłanów nie zabrakło. To jest motyw, który warto byście odkrywali - sugerował pielgrzymom biskup, który przybliżał kolejne dni pielgrzymki z perspektywy kościoła.

- Pierwszy piątek będzie związany z Janem Marią Vianneyem, więc warto byście się modlili za waszych proboszczów, wikariuszy, aby byli na jego wzór. Na Jasną Górę w sobotę, która z natury jest przeżywana jako dzień maryjny, ale także jest pierwszą sobotą miesiąca, a w sierpniu wspominany rzymską bazylikę Matki Boskiej Śnieżnej, która jest uważana za najważniejszą maryjną bazylikę. Wy będziecie mieli okazję zrealizować, to o co Maryja prosiła Łucję dos Santos z Fatimy, aby czcić święte serce Maryi. W ostatni dzień pielgrzymowania liturgia poprowadzi was na górę przemienienia, którą dla was będzie Jasna Góra - mówił w trakcie kazania, bp Adam Wodarczyk, który będzie także przewodniczyć mszy św., która w intencji pielgrzymów zostanie odprawiona na Jasnej Górze.

- Niech wasza droga będzie piękna, wytrwała, aby w was dokonała się duchowa wędrówka, do której przyjęliście zaproszenie, aby być bliżej Boga i jego matki Maryi. Niech każdy z was otworzy swoje serce na działanie Boga i jego matki, aby ten czas był owocny - zakończył kapłan.

Tradycja rybnickich pielgrzymek sięga 1946 roku.

Piesza Pielgrzymka Rybnicka 2023 na Jasną Górę - zobacz ZDJĘ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto