Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podpowiadamy, jak doraźnie radzić sobie w smogowe dni?

Daria Kalucka
Daria Kalucka
fot. - Olga Krzyżyk
fot. - Olga Krzyżyk
Smog. Towarzyszy nam głównie od jesieni aż do wiosny. W ostatnich tygodniach spotkaliśmy się także z bardzo wysoko przekroczonym stężeniem pyłów zawieszonych. W niektórych miejscach naszego regionu normy przekroczone były nawet o ponad tysiąc procent. Jak możemy doraźnie uniknąć wdychania pyłów zawieszonych, które przedostają się do organizmu i negatywnie wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie? To nie tylko noszenie odpowiednich masek antysmogowych.

Największe przekroczenia pyłu zawieszonego w powietrzu występują w mroźne, słoneczne i bezwietrzne dni. Na zanieczyszczenie powietrza wpływa m.in. emisja pyłów i gazów z pieców oraz szkodliwe dla środowiska spaliny wydzielane przez stare silniki samochodowe. Pamiętajmy, że wysokie stężenie pyłów zawieszonych najbardziej niebezpieczne jest dla dzieci, osób starszych oraz kobiet w ciąży. Najlepiej smog byłoby przeczekać w domu lub wyjeżdżając w miejsce, gdzie jest czystsze powietrze. Wiadomo jednak, że w większości przypadków nie jest to możliwe.

Smogowe dni oraz stężenie pyłów zawieszonych wskazują nam aplikacje mobilne, strony internetowe, a nawet telebimy w miastach, które monitorują jakość powietrza. Kiedy za oknem jakość powietrza jest bardzo zła, powinniśmy założyć maseczkę antysmogową. To rozwiązanie doraźne i profilaktyczne, bo nie likwiduje smogu, ale pozwala na w miarę normalne i bezpieczne oddychanie. - Wykazano, że stosowanie masek antysmogowych zaopatrzonych w filtry HEPA, które zatrzymują cząsteczki pyłów o bardzo małej średnicy, zmniejsza narażenie ich użytkowników na zanieczyszczenia powietrza - mówi dr n. biol. Grzegorz Dziubanek z Zakładu Środowiskowych Czynników Ryzyka Zdrowia, Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. - W celu zapewnienia jak największej skuteczności podczas zakupu maski należy zwrócić uwagę na właściwe dopasowanie jej rozmiaru do twarzy. Użytkownicy masek muszą również dokonywać regularnej wymiany filtrów zgodnie z zaleceniami producenta - dodaje.

Pamiętajmy, że maski antysmogowe muszą posiadać specjalne filtry, a maski bez niego nie przynoszą żadnego efektu. Ceny odpowiednich masek, które ograniczają wdychanie zanieczyszczonego powietrza, zaczynają się od około 100 złotych. Większość dobrych i sprawdzonych masek możemy znaleźć w sklepach internetowych. Sklepów z samymi maseczkami antysmogowymi nie ma, ale często można kupić je np. w sklepach rowerowych.

Przeprowadzone badania wskazują, że stężenia pyłów wewnątrz budynków w tzw. dni smogowe są niższe niż na zewnątrz, ale i tak ponad poziom bezpieczny dla zdrowia. W przypadku domów, w których są kominki, bywają nawet wyższe niż na zewnątrz.

- Badania potwierdzają skuteczność oczyszczaczy zaopatrzonych w filtry HEPA, a najlepsze efekty uzyskuje się przy kilkugodzinnej pracy tych urządzeń. Wpływ na poprawę jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń mają również niektóre gatunki roślin ozdobnych, do których należą: fikus, skrzydłokwiat, draceny, paproć oraz bluszcz - mówi dr n. biol. Grzegorz Dziubanek.

Autor: Bartłomiej Wortolec

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto