Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Franciszka Pieczki - zdjęcia. Wielkiego Ślązaka pożegnała rodzina, przyjaciele, krajanie z Godowa, fani, orkiestra górnicza...

red/B. Kubica
Pogrzeb Franciszka Pieczki miał charakter państwowy. Uczestniczyli w nim m.in. prezydent Andrzej Duda, a także ludzie świata kultury, przyjaciele zmarłego aktora oraz mieszkańcy gminy Godów [pow. wodzisławski), z której pochodził aktor. Oprawę mszy św. pogrzebowej przygotował Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. W uroczystościach wzięła udział także orkiestra górnicza, ubrana w galowe stroje.

Pogrzeb Franciszka Pieczki. Ślązakowi w ostatniej drodze towarzyszyli rodzina, przyjaciele, fani, krajanie z Godowa... Zobacz ZDJĘCIA

Punktualnie w samo południe 29 września w czwartek w Warszawie, rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe wybitnego aktora Franciszka Pieczki. Pochodzący z Godowa w powiecie wodzisławskim aktor zmarł w wieku 94 lat. W uroczystościach pogrzebowych udział wzięła udział także delegacja z jego rodzinnej gminy.

Pogrzeb Franciszka Pieczki w Warszawie. Zobacz zdjęcia:

- Zostaliśmy poproszeni przez rodzinę pana Franka o udział, o przyjazd do Warszawy. Jedzie na miejsce między innymi nasza orkiestra gminna, w galowych górniczych mundurach, która w trakcie uroczystości pogrzebowych ma - na prośbę rodziny - zagrać - mówi nam Tatiana Stopyra, dyrektorka Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Godowie.

Na miejsce pojechał także wójt gminy Mariusz Adamczyk. - Zawsze byliśmy w bardzo dobrych relacjach. To wyjątkowo przyjaźnie nastawiony człowiek, bardzo ciepły, który zawsze z ogromną radością nas odwiedzał - wspomina zmarłego wójt gminy.

W tym samym czasie, kiedy w Warszawie rozpoczął się będzie pogrzeb śp. Franciszka Pieczki, w kościele w Godowie, rozpoczęła się msza w intencji zmarłego mieszkańca gminy. Wzięli w niej udział mieszkańcy, uczniowie szkoły.

Pogrzeb Franciszka Pieczki w Warszawie. Zobacz zdjęcia:

Pogrzeb Franciszka Pieczki - zdjęcia. Wielkiego Ślązaka poże...

Odszedł WYBITNY aktor

W piątek 23 września odszedł wybitny aktor teatralny i filmowy - Franciszek Pieczka. Wiadomość o jego śmierci przekazała rodzina. Artysta pochodzący z Godowa, w powiecie wodzisławskim, znany był m.in. z roli Gustlika Jelenia w "Czterech pancernych", św. Piotra w „Quo Vadis", czy poczciwego Stacha Japycza z serialu „Ranczo". Odszedł mając 94 lata.

Franciszek Pieczka urodził się w Godowie (pow. wodzisławski) w 1928 roku. Od najmłodszych lat był zafascynowany kinem. Warsztat aktorski zdobywał w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Później związany był także z Teatrem Ludowym w krakowskiej Nowej Hucie, czy Teatrem Powszechnym w Warszawie.

Został kawalerem Orderu Orła Białego, Honorowym Obywatelem gminy Godów, a także otrzymał odznaczenie Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej. Oprócz tego za rolę w "Jańciu Wodniku" otrzymał nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Człowiek o wielkim sercu i wielu twarzach. Grał żołnierza, Boga, pijaczka i świętego, a to tylko część jego kreacji aktorskich. Bowiem zagrał także w kultowych polskich produkcjach, takich jak „Ziemia obiecana”, „Chłopi”, czy „Perła w koronie” i „Paciorki jednego różańca”.

Choć los i zawód aktora rzucił go w świat, to zawsze sercem był przy Śląsku.

- Jestem Ślązakiem, zawsze będę. Nawet gdybym jeszcze i sto lat żył poza Śląskiem, to umrę jako Ślązak. I jestem z tego powodu dumny i zawsze będę - mówił w wywiadzie dla Dziennika Zachodniego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto