Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat wodzisławski w czołówce zachorowań na grypę. Apogeum jeszcze przed nami. Jak przebiega infekcja i jak się przed nią chronić?

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Doktor Piotr Grabiec mówi o grypie w powiecie wodzisławskim
Doktor Piotr Grabiec mówi o grypie w powiecie wodzisławskim Materiały prasowe
Grypa mocno zaatakowała powiat wodzisławski. Widać to po statystyce. Ostatni komunikat Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej podaje, że od 16 do 22 grudnia w powiecie wodzisławskim zanotowano aż 2441 przypadków grypy, co dało mu szóste miejsce w województwie śląskim. To najwięcej w całym Subregionie Zachodnim.

Dyrektor szpitali w Wodzisławiu i Rydułtowach Krzysztof Kowalik mówi, że na internach zajętych jest około 90 procent łóżek. Oczywiście, nie wszyscy pacjenci trafili tu w związku z powikłaniami grypy. Hospitalizowane są pojedyncze osoby.

- Zdecydowaną większość chorych zaopatruje izba przyjęć i są oni odsyłani albo do domu albo do podstawowej opieki zdrowotnej – wskazuje dyrektor.

Czy mamy do czynienia już z epidemią?

- Na oddziałach mamy o 20 – 30 procent więcej przyjęć. Są to głównie pacjenci wiekowi, z domów opieki społecznej. Uskarżają się na szereg objawów, mogących świadczyć o zakażeniu wirusowym, grypą – mówi lekarz medycyny Piotr Grabiec, specjalista chorób wewnętrznych i nefrolog, ordynator interny szpitala w Wodzisławiu.

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że liczba zainfekowanych osób może jeszcze wzrosnąć. Apogeum zachorowań może przypaść w tym roku na przełom lutego i marca.

- Grypa jest chorobą zakaźną, głównie układu oddechowego, którą wywołuje wirus A, B lub C. Nas dotyczą te dwa pierwsze, C nie odgrywa większej roli. Wirus przenosi się głównie drogą kropelkową, stąd infekcja łatwo się szerzy. To odgrywa istotną rolę w epidemiczności tego schorzenia – wyjaśnia pan doktor.

Jak dodaje, niska temperatura sprzyja chorobie. Skutkiem jest ochłodzenie górnych dróg oddechowych oraz zmniejszone krążenie krwi w śluzówkach nosa i jamy ustnej. Dla wirusa otwierają się szerokie wrota. Pojawia się grypa.

- To bardzo uciążliwe schorzenie, bo daje przykre objawy takie jak: gorączka, ból głowy, dreszcze, czasem z powodu wysokiej temperatury nawet odwodnienie organizmu. Daje się to we znaki szczególnie u osób starszych. Nasjgorsze są niestety powikłania – zaznacza pan doktor.

Po czterech - pięciu dniach, gdy choroba się wygasza, dochodzi do zakażeń bakteryjnych. Najgroźniejszymi powikłaniami grypowymi są: zapalenia płuc, zapalenie mięśnia sercowego czy zakażenie ośrodkowego układu nerwowego.

- W powiecie wodzisławskim obserwujemy wzrost infekcji grypowych. Sprzyjają temu również kontakty między ludźmi, zwłaszcza w pracy, przedszkolach i szkołach. Dzieciaki przenoszą wirusa do swych domów, zakażając babcie, dziadków. W ten sposób może zachorować osoba nie wychodząca z domu – podkreśla lekarz.

Wśród zakażonych dominują seniorzy, dzieci i młodzież.

- Szpital może potwierdzić infekcję grypową, wykonując test antygenowy. W ten sam sposób wykrywa się wirusa SARS CoV-2. Metodą taką rozróżniamy te dwie infekcje – stwierdza doktor Grabiec.

Oba schorzenia mają podobne objawy. Dotyczą głównie górnych dróg oddechowych i dają też objawy ogólnoustrojowe, takich jak: gorączka sięgająca nawet 40 stopni C czy bóle mięśni i stawów, ogólne rozbicie. Mogą pojawić się dreszcze, bardzo intensywny kaszel, głównie suchy. Zwykle po czterech – pięciu dniach one ustępują.

- W przypadku Covidu, objawy te trwają dłużej. Obecnie, gdy SARS VoV-2 nie objawia się już tak agresywnie, wirus grypy rokuje zdecydowanie gorzej. Bo jednak 80 – 90-latków może zupełnie wyłączyć z funkcjonowania – stwierdza doktor Grabiec.

Niejednokrotnie objawy covidowe są łagodniejsze. Chorzy uskarżają się na chrypkę, niewielkie nieżyty żołądkowo – jelitowe, ale również na dolegliwości nosa i zatok.

Jeżeli po trzech – czterech dniach utrzymuje się gorączka 38 – 39 stopni C oraz intensywny kaszel, który przerodził się z suchego w mokry, oznacza to, że dodatkowo przyplątała się bakteria. Wirus grypy niestety toruje drogę właśnie bakteriom chorobotwórczym do naszego organizmu. Koniecznie wtedy należy zgłosić się do lekarza.

Jak chronić się przed grypą?

- Podobnie jak przed SARS CoV-2, przede wszystkim utrzymując dystans półtora do dwóch metrów. Jeżeli można zabezpieczyć się maseczką, gdy rozmawiamy z drugą osobą, zróbmy to. Trzeba pamiętać, że jeżeli podejrzewamy u siebie infekcję, trzeba założyć tę maseczkę, aby nie zainfekować otoczenia – radzi lekarz.

Ważne jest też właściwie odżywianie się, czyli spożywanie warzyw i owoców, uzupełnianie tego witaminami oraz wieczorem dobra, ciepła herbata. Unikajmy też wychłodzenia górnych i dolnych dróg oddechowych. Warto zakładać na dwór czapkę, szalik oraz odpowiednie do warunków atmosferycznych pozostała odzież.

- Najważniejszy jest jednak… dobry humor. Stres obniża bowiem naszą odporność – wskazuje doktor Grabiec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto