Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premier Mateusz Morawiecki w Radlinie: Gaz koksowniczy ociepli mieszkania

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Koksownię Radlin
Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Koksownię Radlin Zbigniew Harazim
Premier Mateusz Morawiecki w Radlinie. Historyczna wizyta miała miejsce w Koksowni Radlin z której nadwyżka gazu ma ogrzewać pobliskie budynki mieszkalne. Zobaczcie zdjęcia Zbigniewa Harazima.

W środę (25.09) premier Mateusz Morawiecki odwiedził Koksownię Radlin. W jego obecności podpisano porozumienie o współpracy w zaopatrzeniu w ciepło mieszkańców oraz ruchu Marcel kopalni ROW z nowej elektrociepłowni w Koksowni Radlin, należącej do spółki JSW Koks.

Elektrociepłownia Radlin będzie nowoczesną jednostką produkującą energię cieplną i elektryczną w kogeneracji, czyli w najbardziej efektywny sposób, w jednym procesie technologicznym. EC Radlin spełni wszystkie wymagania Unii Eurpejskiej, a w szczególności konkluzje BAT dla dużych obiektów energetycznego spalania (BAT LCP). EC Radlin zaspokoi potrzeby energetyczne koksowni, a nadwyżki energii elektrycznej zasilą Krajowy System Energetyczny. Ciepło w wodzie grzewczej dostarczane będzie na potrzeby PGG KWK ROW Ruch Marcel (21 MWt) oraz mieszkańców Radlina (16 MWt). Blok zużyje ok. 180 mln m sześciennych gazu koksowniczego rocznie.

Porozumienie zawarły spółki: JSW, JSW Koks, Polska Grupa Górnicza, PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa oraz Miasto Radlin.

Mieszkania w Radlinie i w południowych dzielnicach Rybnika ma ogrzewać nadwyżkowy gaz powstający podczas produkcji koksu w Koksowni Radlin.

- Gaz koksowniczy do tej pory zanieczyszczał środowisko, bo szedł w powietrze. Nic z tego nie wynikało dla mieszkańców, tylko zanieczyszczenie środowiska. W gospodarce obiegu zamkniętego możemy wyeliminować emisję z niskich kominów. O to nam chodzi w Programie Czyste Powietrze - to jest czyste powietrze w konkrecie. Dokładnie o to chodzi w tej zielonej transformacji gospodarczej, idącej w kierunku coraz wyżej uprzemysłowionego kraju - Polski, która będzie korzystała z różnych dobrodziejstw rewolucji technicznej, technologicznej 4.0 – powiedział premier Mateusz Morawiecki. - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Inwestycje Grupy JSW w znaczący sposób pozwalają rozwijać się Śląskowi. Skuteczna kooperacja rządu z samorządem jest w stanie zapewnić ich szybką realizację. Budowa Elektrociepłowni w Radlinie, to kolejny przykład dobrej współpracy na wielu szczeblach, dzięki której wygrywają przedsiębiorcy, region i jego mieszkańcy.

- Dzisiejsze porozumienie, to spełnienie jednego z moich marzeń, to sprawa, o którą walczyłem od wielu lat. Nowoczesna elektrociepłownia Radlin gwarantuje produkcję energii cieplnej i elektrycznej w kogeneracji. Zapewnimy ciepło, które będzie pewne i tanie, co jest bardzo ważne ze względów społecznych oraz ograniczymy niską emisję, czyli walczymy ze smogiem. Chciałbym podkreślić, że za dwa lata Jastrzębska Spółka Węglowa będzie samowystarczalna energetycznie, a nawet będziemy mogli niewielkie ilości energii sprzedawać na zewnątrz. To sprawa bardzo istotna, bo wpływa na poziom kosztów firmy – powiedział Włodzimierz Hereźniak, prezes JSW.

Nowa elektrociepłownia ma zostać zbudowana w 29 miesięcy zgodnie z podpisaną 12 czerwca br. umową z RAFAKO SA, wykonawcą obiektu. Budowa nowego zakładu polepszy stan środowiska oraz wpisze się w realizację programu „Czyste powietrze”. Zwiększy efektywność energetyczną zmniejszając jednocześnie uciążliwość środowiskową.

- JSW znajduje się w ekstraklasie branży wydobywczej, moim zadaniem jest, by pozostałe spółki weszły na wyższy poziom technologiczny, bezpieczeństwa i efektywności. Tego oczekują nie tylko pracownicy, ale cały region. Dzisiejsze wydarzenie pokazuje, że realizacja tak ważnych inwestycji będących częścią Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wpisuje się w proces transformacji sektora energetycznego – mówi Adam Gawęda, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii.

Obecnie trwają ostatnie prace projektowe i niebawem wykonawcy wejdą na plac budowy, który położony jest w miejscu wyburzonej infrastruktury przemysłowej na terenie koksowni. Oddanie do eksploatacji EC Radlin wpłynie na poprawę efektywności energetycznej koksowni, a mieszkańcom Radlina zapewni sieciową dostawę ciepła. Nowe instalacje przyczynią się do ograniczenia emisji, w tym emisji gazów cieplarnianych. Projekt Budowy Elektrociepłowni w Koksowni Radlin został wpisany w Program dla Śląska, który jest jednym z projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), przyjętej przez Radę Ministrów 14 lutego 2017 r. Zawarte porozumienie dowodzi, że efektywna współpraca biznesu z samorządem jest możliwa i korzystna dla wszystkich zainteresowanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto