Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pszów: Biblioteka w budynku po kopalni Anna? Władze miasta snują marzenia

OPRAC.:
Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Biblioteka przeniesie się do budynku maszynowni kopalni Anna?
Biblioteka przeniesie się do budynku maszynowni kopalni Anna? UM Pszów
Biblioteka przeniesie się do budynku po zlikwidowanej kopalni Anna w Pszowie? Takie marzenia mają władze miasta. Obiekt jest własnością samorządu. Teraz potrzebne są pieniądze i to nie małe, bo nawet 8 mln zł! Władze szukają już środków ze źródeł zewnętrznych. Tymczasem gotowa jest koncepcja biblioteki w budynku po byłej kopalni Anna. Zobaczcie wizualizacje.

Pszów: Biblioteka w maszynowni dawnej kopalni Anna?

Jak słyszymy w Pszowie, budynek maszynowni dawnej kopalni Anna z zewnątrz wydaje się przestronnym obiektem. W środku wypełniony jest jednak urządzeniami wchodzącymi w skład starej maszyny wyciągowej Szybu Jan. Zabytkowy obiekt pochodzi z lat 40-stych ubiegłego wieku. Co ważne, twórcy koncepcji nowej siedziby biblioteki tak zaplanowali przestrzeń, by maszyna wyciągowa stała się oryginalnym elementem ekspozycji.

Wokół niej ustawiono regały, stoły i krzesła. Miejsce docelowo ma zająć biblioteka publiczna miasta Pszów, która tym samym wreszcie zyska przestronną czytelnię. Oprócz biblioteki w budynku powstaną pomieszczenia biurowe. Będą z nich korzystać Ośrodek Pomocy Społecznej i Zespół Obsługi Placówek Oświatowych.

Poza budynkiem maszynowni wyciągowej przy Szybie Jan zmodernizowana zostanie łaźnia kobieca i wyeksponowany będzie sam szyb.

- Zmieni się przeznaczenie i sposób zagospodarowania obiektów, ale w poszanowaniu wartości historycznych i autentyczności, jakie za tymi budynkami stoją – podkreśla Piotr Kowol, wiceburmistrz Pszowa.

Dlatego koncepcja zakłada zachowanie oryginalnego podziału głównych pomieszczeń, a także elementów konstrukcyjnych i najważniejszych akcentów pierwotnego wyposażenia budynku.

Nowa koncepcja zagospodarowania przestrzeni dotyczy nie tylko samych wnętrz, ale również tego co na zewnątrz: elewacji i otoczenia obiektu. By jak najmniej ingerować w pierwotny układ konstrukcyjny nieruchomości twórcy projektu bazowali na archiwalnej dokumentacji fotograficznej i wizji lokalnej budynku oraz jego otoczenia.

Maszynownia w fatalnym stanie

Wykonano również szczegółową inwentaryzację obiektu. Stworzenie koncepcji było niezbędne, by rozpocząć ubieganie się o sfinansowanie tego działania. Pierwszy projekt już został złożony w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

- Czekamy na wyniki tego naboru. Szacujemy, że koszt całej inwestycji, czyli remont budynku jak również zagospodarowanie całego terenu wokół budynku i szybu Jan może wynieść około 8 mln zł. By rozpocząć prace na tym terenie musi mieć zapewnione finansowanie. Wierzymy, że to nam się uda – dodaje Piotr Kowol, zastępca burmistrza miasta.

- Budynki jakie przekazała nam Spółka Restrukturyzacji Kopalń to architektoniczne perełki końca XIX w. jednak niestety w tragicznym stanie technicznym. Powstały w czasach największego rozkwitu kopalni Anna, która na wiele dziesięcioleci wyznaczyła kierunek rozwoju miasta. Dziś nie chcemy tego przekreślać, a wręcz przeciwnie – chcemy, by kolejne pokolenia wiedziały skąd wzięło się to miasto. Dlatego tak bardzo zależy nam na zachowaniu miejsc, które wielu mieszkańcom są tak bardzo bliskie – dodaje Kowol.

Na początku rozważano koncepcję zagospodarowania budynku przez prywatnych inwestorów. - Były osoby, które wstępnie wykazywały zainteresowanie jednak po obejrzeniu obiektu, jego stanu technicznego czy też możliwości zagospodarowania nie kontynuowały rozmów. Trzeba mieć świadomość że budynek ten znajduje się w gminnej ewidencji zabytków i jako taki jest pod nadzorem konserwatora zabytków. Jakikolwiek remont wymusza na inwestorze konieczność odtworzenia wszelkich detali architektonicznych czy też zapewnienie zgodności z historycznym wyglądem obiektu to bardzo mocno podwyższa wszelkie roboty budowlane. Dlatego podjęto decyzję, aby budynek ten wraz z terenem wokół wyremontować i zagospodarować w taki sposób, aby służył mieszkańcom naszego miasta a jednocześnie nie zatracił swojego historycznego kontekstu– mówi Piotr Kowol.

Kopalnia Anna nie fedruje

W 2012 roku w kopalni Anna zakończono wydobycie węgla. Powodem było wyczerpanie złóż. Ostateczna likwidacja zakładu nastąpiła kilka lat później. Niektóre budynki zrównano z ziemią (np. łaźnie). Część udało się na nowo zagospodarować, a część niszczeje. Kto i kiedy nada nowe życie terenom po kopalni Anna w Pszowie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto