Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie dworce z szansą na tytuł Dworca Roku 2020. Gliwice, Goczałkowice i Wodzisław Śląski. Jak Wam się podobają?

Redakcja
Dworce kolejowe biorące udział w konkursie Dworzec Roku 2020.

Dworzec PKP w Gliwicach.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dworce kolejowe biorące udział w konkursie Dworzec Roku 2020. Dworzec PKP w Gliwicach. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE A.Gola
10 dworców kolejowych z całego kraju - w tym trzy z terenu województwa śląskiego: w Gliwicach, Goczałkowicach-Zdroju i Wodzisławiu Śląskim - zostało zakwalifikowanych do finału tegorocznej edycji konkursu na Dworzec Roku. Teraz czas na obrady jury i głosowanie pasażerów. Wyniki mamy poznać w listopadzie. Przypomnijmy, że w 2019 roku miano Dworca Roku powędrowało do zmodernizowano na potrzeby miejskiej biblioteki dworca w Rudzie Śląskiej-Chebziu.

Dworzec Roku to konkurs organizowany co roku przez Fundację ProKolej przy współpracy Fundacji Grupy PKP. Celem konkursu jest wyróżnienie najlepszych dworców kolejowych w Polsce. Wszystko ma służyć promocji transportu kolejowego, zebraniu i propagowaniu dobrych praktyk w obsłudze podróżnych oraz promowaniu nowoczesnych i funkcjonalnych obiektów użyteczności publicznej.

Zobaczcie wszystkie 10 dworców kolejowych biorących udział w konkursie Dworzec Roku 2020.

W tym roku spośród zgłoszeń dokonanych bezpośrednio przez pasażerów do finałowej dziesiątki wybrano dziesięć dworców. To:

  • Bydgoszcz Główna
  • Czeremcha
  • Gliwice
  • Goczałkowice-Zdrój
  • Oświęcim
  • Piaseczno
  • Przemyśl Główny
  • Starogard Gdański
  • Wodzisław Śląski
  • Wrocław Główny

Zwycięzcę spośród tego grona wybierze jury. Będzie także nagroda publiczności, która zależy od ilości głosów oddanych poprzez specjalną platformę na stronie dworzec-roku.pl/glosowanie-2020/

Co wiemy o śląskich dworcach nominowanych do tytułu Dworca Roku w 2020 roku?

Dworzec PKP w Gliwicach
Chociaż do Gliwic kolej dotarła już w 1845 roku, obecny dworzec kolejowy w tym mieście pochodzi z zupełnie innego okresu. W latach dwudziestych XX wieku poprzedni obiekt okazał się już zbyt mały, dlatego zdecydowano się na postawienie nowego większego dworca. Obecny oddano do użytku w grudniu 1925 roku. Ze stacji korzysta dziennie prawie 11 tysięcy pasażerów, co jest drugim wynikiem w województwie śląskim po dworcu w Katowicach. Po przebudowie z lat 2013-2016 obiekt jest całkowicie zmodernizowany.

Dworzec PKP w Goczałkowicach-Zdroju
Budynek dworca w Goczałkowicach-Zdroju przez wiele lat był jednym z najbardziej zdewastowanych takich obiektów na całej trasie kolejowej z Katowic do Zwardonia. Jego znaczenie zmalało, gdy w 1966 roku oddano do użytku przystanek Goczałkowice, jednak jeszcze przez wiele lat mieściła się tu kasa biletowa. W 2013 roku budynek trafił do gminy Goczałkowice-Zdrój, która rozpoczęła tutaj remont. Po kilku latach remontu dworzec odzyskał dawny blask, a dziś mieści się tam Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego.

Dworzec PKP w Wodzisławiu Śląskim
Remont w ostatnich latach przeszedł także dworzec w Wodzisławiu Śląskim. Pochodzący z 1895 roku obiekt przez kilkanaście lat nie prezentował się zbyt dobrze. W końcu w latach 2017-2019 przeszedł generalny remont, dzięki czemu znów jest architektoniczną perełką.

Przypomnijmy, że w 2019 roku tytuł Dworca Roku trafił do Rudy Śląskiej, gdzie zabytkowy budynek dworcowy na stacji Ruda Śląska Chebzie wyremontowano na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto