Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: Co robić, gdy trudno oddychać?

Redakcja
W ostatnich dniach znowu mocno przekroczone były normy zanieczyszczenia powietrza w całym regionie. Szczególnie niebezpieczny był poziom pyłu zawieszonego. Sytuacja wprawdzie się poprawiła, ale warto wiedzieć, kto jest najbardziej narażony na wdychanie trucizn, i jak chronić swoje zdrowie.

Grupy największego ryzyka

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (zwłaszcza astmy oskrzelowej), chorzy z niewydolnością układu krążenia, w szczególności dzieci i osoby starsze. Osoby wykonujące znaczny wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu (np. ciężka praca fizyczna, intensywny trening sportowy). Osoby podatne na zanieczyszczenia powietrza, np. z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości. W takich przypadkach wskazany jest kontakt z lekarzem. Podobne zalecenie dotyczy osób z przewlekłymi chorobami serca.

Środki ostrożności

Unikanie długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym. Specjaliści zalecają, aby osoby z niewydolnością układu krążenia i przewlekłymi chorobami układu oddechowego, mające trudności z oddychaniem, pozostawały w pomieszczeniach.

Warto wiedzieć i sprawdzać

Wyniki pomiarów zanieczyszczenia powietrza można sprawdzać na stronie internetowej Śląski Monitoring Powietrza.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto