Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ślązak mistrzem astrofotografii. Zdjęcia i filmy podbijają internet! Zobacz obrotowy ruch ziemi ZDJĘCIA, WIDEO

Iwona Świetlik
Iwona Świetlik
Panorama Drogi Mlecznej. 31 maja 2019, La Palma, Hiszpania
Panorama Drogi Mlecznej. 31 maja 2019, La Palma, Hiszpania Bartosz Wojczyński
Gwiazdy, mgławice, zorza polarna czy Droga Mleczna - każda fotografia Bartosza Wojczyńskiego jest niezwykła. Pełen pasji astrofotograf ze Śląska opowiada nam o swoich podróżach, obserwacjach nocnego nieba i wydobywaniu ze zdjęć tego, co najlepsze. Ostatnio nakręcił także bijący rekordy popularności w sieci film pokazujący 24 godziny ruchu obrotowego Ziemi. W naszej galerii perełki z jego kolekcji zdjęć, wykonanych w ciągu ostatnich dwóch lat, a także wideo.

Do fotografowania nieba nocą potrzebne są niemal idealne warunki meteorologiczne i klimat. Bezchmurne niebo, świetne oświetlenie, niezanieczyszczone powietrze - to m.in. te czynniki pozwalają na zabranie sprzętu i wyruszenie do miejsca, z którego najlepiej będzie widać obiekty i zjawiska astronomiczne. Aby zrobić bardzo dobre zdjęcia niezbędna jest też ogromna pasja i talent, a tych nie brakuje Bartoszowi Wojczyńskiemu ze Śląska, którego niesamowite zdjęcia i filmy można obserwować w sieci.

Bartosz Wojczyński to 30-letni mieszkaniec Piekar Śląskich, z zawodu informatyk, którego już od najmłodszych lat fascynuje astronomia i jej fotografowanie. Zaskakuje również jego duża wiedza astronomiczna, jest oczytany i mocno zorientowany w każdej kwestii dotyczącej astronomii i astrofotografii zarówno w teorii, jak i w praktyce.

Co fotografuje? Wśród sporej już kolekcji zdjęć znajdziemy m.in. jedne z najnowszych (z ostatnich dwóch lat): panoramę Drogi Mlecznej i Mgławicę Oriona z wyspy La Palma należącej do Hiszpanii, leżącej w archipelagu Wysp Kanaryjskich, panoramę zorzy polarnej z Selfoss w Islandii, Galaktykę Andromedy z Panamint Springs w USA, jesienną Drogę Mleczną nad Doliną Śmierci w Kalifornii, kompleks mgławic w Skorpionie w pobliżu jasnej gwiazdy Antaresa i Mały Obłok Magellana (galaktyka karłowata) wraz z leżącą w jednej linii (ale 10 razy bliżej) gromadą kulistą 47 Tucanae w Tivoli (Namibia).

Obecnie Bartosz specjalizuje się głównie w fotografii wyjazdowej. Wyjeżdża raz lub dwa razy w roku za granicę. - Najbardziej udana wyprawa jak dotąd była do Namibii na przełomie czerwca i lipca 2019 r. Tam są specjalne miejsca obserwacyjne. Byłem z grupą znajomych fotografów na farmie, około 80 km od najbliższego miasta, gdzie nie było żadnego sztucznego oświetlenia, więc warunki idealne. Namibia leży na półkuli południowej, mogłem tam zaobserwować obiekty, których w Polsce leżącej na półkuli północnej, nie widać - wspomina Bartosz.

W Polsce - jak twierdzi Bartosz - znakomite miejsce do astrofotografii to Zwardoń, wieś położona w pow. żywieckim, a także Bieszczady - mało zaludnione, najciemniejsze miejsce w kraju.

Twórczość Bartosza to jednak nie tylko zdjęcia, ale też filmy. Internet podbił ostatnio film pokazujący 24 godziny ruchu obrotowego Ziemi ustabilizowane na sferze niebieskiej. Jedna sekunda na filmie równa się jednej godzinie w rzeczywistości. Efekt jest zdumiewający. Film obejrzało niecałe pół miliona osób. Jak powstał ? - W aparacie fotograficznym potrzebna jest głowica z napędem umiejącym „anulować” ruch obrotowy naszej planety poprzez powolną rotację w odwrotnym kierunku - zdradza Bartosz.

Poniżej film z ruchu obrotowego Ziemi:

">

Inne filmy warte uwagi:

">

">

Do obserwacji obiektów i wykonywania długoczasowej fotografii, astrofotograf używa profesjonalnego sprzętu: teleskopu, aparatu fotograficznego „lustrzanki", czasem kamerki do kręcenia filmów. Fotografując, skupia się na wykonaniu przez całą noc wielu krótkich, kilkuminutowych ujęć, następnie uśrednia sekwencję, podbija kontrast zdjęcia i gotowe.

A jakie plany na najbliższy czas ma Bartosz? - Jeszcze w tym roku, w zależności od sytuacji z pandemią, chciałbym po raz kolejny polecieć na La Palmę, a w 2021 roku na wyprawę objazdową po Stanach Zjednoczonych i tam fotografować, ale także zwiedzać - mówi nam astrofotograf.

Bartosz jest autorem programu astronomicznego „Periapsis”, służącego do zaawansowanej analizy i symulacji ruchu nieba i obiektów na nim się poruszających. Informacje o nim znajdują się na Periapsis. Obszerną galerię zdjęć Bartosza Wojczyńskiego można obejrzeć na jego stronie internetowej Strona internetowa z astrofotografią Bartosza Wojczyńskiego, a także na jego profilu na Facebooku:
Profil Bartosza Wojczyńskiego na Facebooku.

Zobacz wspaniałe zdjęcia:

Panorama Drogi Mlecznej. 31 maja 2019, La Palma, Hiszpania

Ślązak mistrzem astrofotografii. Zdjęcia i filmy podbijają i...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ślązak mistrzem astrofotografii. Zdjęcia i filmy podbijają internet! Zobacz obrotowy ruch ziemi ZDJĘCIA, WIDEO - Piekary Śląskie Nasze Miasto

Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto