Soda oczyszczona to łatwo dostępny i ekologiczny środek, który ma bardzo wiele zastosowań. Warto wiedzieć, że soda oczyszczona to potoczna nazwa wodorowęglanu sodu (NaHCO3). To nieorganiczny związek chemiczny, występujący w naturze (również w ludzkim organizmie). Pozyskuje się go z tzw. sody śnieżnej (trony) w wyniku różnych procesów, obejmujących m.in. gniecenie, wypłukiwanie, podgrzewanie, dodaje się także dwutlenek węgla.
Zastosowanie i właściwości sody oczyszczonej
Soda oczyszczona ma bardzo szeroki zakres zastosowań. Ze względu na właściwości spulchniające dodaje się jej do wypieków (jako środek spożywczy jest oznaczona symbolem E500b). Ale ma również właściwości wybielające i czyszczące, a do tego zmiękcza wodę, co sprawia, że jest niemal niezastąpiona podczas ekologicznych porządków. Jest nieszkodliwa dla zdrowia (w odpowiednich ilościach), co sprawia, że można ją stosować do łagodzenia pewnych dolegliwości (np. zgagi), ale może też służyć do pielęgnacji ciała. Soda oczyszczona jest też bardzo łatwo dostępna - można ją kupić za niewielką cenę w każdym sklepie spożywczym.
Soda oczyszczona w ogrodzie
Jednak soda oczyszczona przyda się nie tylko w domu. Można z niej korzystać również w ogrodzie. Trzeba jednak pamiętać o jej dwóch cechach: po pierwsze – jest lekko żrącą substancją. Po drugie – to zasada i ma działanie neutralizujące kwasy (co oznacza, że może zmieniać odczyn ziemi, który jest ważny dla wielu roślin).
Zobacz, jak wykorzystać sodę w ogrodzie, z pożytkiem dla roślin – rady i przepisy znajdują się w galerii.
Wrocławski Sky Tower do kupienia