Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stadion Górnika Radlin zostanie zmodernizowany. Powstanie dodatkowa trybuna na kilkaset miejsc. Wybudowany zostanie też nowy budynek klubowy

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Tak po modernizacji będzie się prezentował stadion i nowy budynek klubowy Górnika Radlin.
Tak po modernizacji będzie się prezentował stadion i nowy budynek klubowy Górnika Radlin. Facebook/Miasto Radlin
Powstanie dodatkowej trybuny na 657 miejsc siedzących i budowę nowego budynku klubowego ma objąć modernizacja stadionu Górnika Radlin. Przymierzają się do niej władze Radlina. Te pokazały już jak, po modernizacji ma się prezentować obiekt, ale na razie nie przeprowadziły przetargu na jej przeprowadzenie.

Stadion w Radlinie będzie modernizowany

Uznawany za pierwszego triumfatora rozgrywek obecnej 1. ligi, aktualnie występujący w rozgrywkach Klasy Okręgowej - Górnik Radlin - doczeka się modernizacji stadionu. Przychodzący na mecze zespołu kibice, będą mieli do dyspozycji dodatkową trybunę. Między innymi na tym będzie bowiem polegać przebudowa obiektu.

- Nie mówimy o modernizacji całego obiektu, a o budowie dodatkowej trybuny bocznej, za bramką, od strony ul. Odległej - tłumaczą w Urzędzie Miasta w Radlinie.

Nowa trybuna ma zapewnić kibicom dokładnie 657 miejsc siedzących. Będzie ona dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także częściowo kryta.

- Sektor środkowy będzie zadaszony dachem w konstrukcji stalowej o wymiarach ok. 20,2 mx7,4 m. W sektorze środkowym przewidziane zostało miejsce dla osób z niepełnosprawnościami, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Z kolei pod trybunami zaprojektowano zaplecze sanitarne, oraz pomieszczenia pomocnicze - mówi Marek Gajda z Referatu Rozwoju Urzędu Miasta w Radlinie.

Oprócz stadionu, powstanie też nowy budynek klubowy

Prace wokół obiektu Górnika Radlin nie będą jednak dotyczyć wyłącznie samego stadionu. W ramach modernizacji, przewidziano także budowę zupełnie nowego budynku multisportowego, czyli po prostu budynku klubowego. Pojawi się on w miejscu dotychczasowego budynku, który zostanie zrównany z ziemią.

- W budynku zaplanowano miejsca na szatnie, w tym osobne szatnie sędziowskie, łazienki, salę odpraw, pralnię z suszarnią oraz pomieszczenia techniczne. Na piętrze zaprojektowano pomieszczenia administracyjne z zapleczem socjalnym, toalety ogólnodostępne, czy również salę do ćwiczeń sportów walki z zapleczem - wylicza Marek Gajda, dodając, że w budynku powstanie także osobna sala z tarasem od strony boiska treningowego, gdzie rodzice będą mogli obserwować grę swoich pociech.

Wybudują nowe, bo do starego nie opłaca się "dokładać"

Modernizacja stadionu Górnika Radlin podyktowana jest... oszczędnościami! To oczywiście maksymalne uproszczenie. Władze miasta uznały jednak, że bardziej opłacalne jest wybudowanie nowego obiektu niż nieustanne wykładanie pieniędzy na wymagający wkładu finansowego stary budynek.

- Przy dużych nakładach utrzymaniowych zasadnym okazało się zaprojektowanie nowoczesnego budynku, który nie będzie generował tak dużych kosztów remontowych, ani związanych z utrzymaniem - wyjaśnia Marek Gajda.

Z kolei rozbudowa stadionu o dodatkowe miejsca na trybunach, to ukłon w stronę kibiców. - Od kilku lat zauważalny jest wzrost zainteresowania meczami radlińskiej drużyny, podczas gdy miejsce na istniejących trybunach jest mocno ograniczone - zwracają uwagę w radlińskim magistracie, dodając, że wyraźnie zauważalne zaczęło to być po ostatnim awansie drużyny z rozgrywek klasy A do Klasy Okręgowej.

Kiedy ruszą prace i ile to będzie kosztować?

Jak na razie nie wiadomo, kiedy kibice zasiądą na nowych trybunach stadionu w Radlinie, a piłkarze Górnika będą mogli korzystać z nowego budynku klubowego. Chociaż Urząd Miasta pochwalił się już wizualizacjami modernizacji obiektu, to zanim ruszą jakiekolwiek prace, musi zostać ogłoszony przetarg, czego w Radlinie jeszcze nie zrobiono.

- Inwestycja jest częścią projektu "Budowa i modernizacja infrastruktury społecznej, kulturalnej i sportowej w mieście Radlin" - mówi Marek Gajda.

Nie wiadomo, ile może kosztować całe przedsięwzięcie, w które oprócz budowy trybuny i budynku klubowego, wchodzi także adaptacja budynku przy ul. Reymonta na Głożynach, na potrzeby działalności społecznej, kulturalnej i edukacyjne. Wiadomo natomiast, że Radlin na jego realizację otrzymał 9,9 mln złotych dofinansowania w ramach rządowego programu Polski Ład.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto