Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemniczy szyb w Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śl. Co to takiego?

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Podczas remontu odkryto tajemniczy szyb
Podczas remontu odkryto tajemniczy szyb Muzeum w Wodzisławiu Śl.
Podczas prac remontowych w Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śl. został odkryty tajemniczy szyb. Co to takiego? Poniżej wyjaśniają pracownicy muzeum.

Jeśli myślicie, że wszystkie tajemnice wodzisławskiego pałacu Dietrichsteinów zostały już odsłonięte, to się głęboko mylicie. Prowadzony właśnie kapitalny remont XVIII wiecznego pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śl. odsłania zapisaną w murach historię. Skucie tynków, wykopy są doskonałą okazją dla badań archeologiczno – architektonicznych i zapoznania się z dziejami tego obiektu.

- Dziś chcieliśmy się z Wami podzielić odkryciem ponad 7 metrowego kanału znajdującego się we wschodniej szczytowej ścianie wodzisławskiego pałacu, który został ukryty w ślepych oknach - blendach znajdujących się na piętrze i parterze obiektu. Kanał ma kształt przekroju prostokąta o wielkości 40x43 cm. Prowadził on do piwnic, gdzie miał z pewnością odpływ na zewnątrz budynku. Jak wykazały badania wątków ceglanych obiekt ten nie został wykuty w czasie funkcjonowania pałacu, a był zaplanowaną inwestycją powstałą wraz z budową pałacu. Wstępnie ustalono, że mógł on służyć do odprowadzania nieczystości z pałacu. W jego obrębie na piętrze oraz parterze obiektu mogły znajdować się latryny. Obecnie pobrane zostały próbki z ścian. Co ciekawe w murach piwnicy ma on na pewno dalszą kontynuację
- zdradzają na facebooku pracownicy Muzeum.

Miliony na remont pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śl.

Za modernizację jednej z pierwszych budowli w stylu klasycystycznym w Polsce odpowiedzialna jest firma Intravi sp. z o.o. sp. k., mająca swoją siedzibę w Żywcu. To właśnie ona złożyła najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu przetargowym, przedstawiając ofertę w wysokości 13 553 445,78 zł (11 mln zł stanowi dofinansowanie).

Głównym celem projektu jest zwiększenie atrakcyjności Pałacu i znajdującego się w nim Muzeum. Priorytetowe jest tutaj odtworzenie przypuszczalnego wyglądu zabytkowego obiektu. W projekcie uwzględniono więc prace konserwatorskie, restauratorskie i adaptacyjne. Zaplanowano remont w zakresie elewacji, przebudowy i rozbudowy dachu (zastosowanie dachu mansardowego w oparciu o podobne do oryginalnych motywy architektoniczne), adaptacji poddasza, budowy szybu windowego, klatek schodowych oraz adaptacji części pomieszczeń na nowe funkcje.

W zmodernizowanej budowli znajdą się m.in. przestrzenie wystawiennicze, główna reprezentacyjna sala, sala bankietowa pełniąca funkcję sali koncertowej, część biurowa dla pracowników Muzeum, magazyny czy też pracownie opracowania i konserwacji zbiorów.

Pałac zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu bezprogowych drzwi, windy i odpowiednio zaprojektowanych toalet. Co więcej, od strony południowej, zainstalowane zostaną pochylnie, które umożliwią osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich dostęp do obiektu.

Tak duży remont wiąże się ze zmianami w funkcjonowaniu działających w Pałacu Dietrichsteinów Muzeum i Urzędu Stanu Cywilnego.

Biura pracowników Muzeum zostały przeniesione na wodzisławski Rynek (Rynek 24). Przechowywane w Pałacu zabytki trafiły natomiast do magazynu tymczasowego.

Z pracownikami Urzędu Stanu Cywilnego można się spotkać w Urzędzie Miasta przy ul. Bogumińskiej, w budynku 4b, na I piętrze. Nowa sala ślubów została stworzona w ostatnio wyremontowanym budynku głównym wodzisławskiego magistratu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto