MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tam jest CUDOWNIE! Arboretum Bramy Morawskiej z magicznym ogrodem-labiryntem. Warto to zobaczyć!

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Arboretum Bramy Morawskiej na Majówkę? To jest magiczne miejsce na mapie Śląska
Arboretum Bramy Morawskiej na Majówkę? To jest magiczne miejsce na mapie Śląska Nowyfotoart.pl
TURYSTYKA. Uroki Zaczarowanego Ogrodu możemy podziwiać z usytuowanej bezpośrednio nad nim platformy widokowej. Można również wejść do środka i spacerować w zakamarkach labiryntu. Nad Zaczarowanym Ogrodem zbudowano kamienny krąg, wzorowany na tradycyjnych kamiennych kręgach budowanych przez ludy słowiańskie.

Arboretum Bramy Morawskiej z magicznym ogrodem-labiryntem. Warto to zobaczyć!

Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. Wystarczy wpisać w nawigacji Markowicka 17 by przenieść się do zapomnianego świata wspaniałej przyrody. Polecamy dla całych rodzin!

Po Arboretum Bramy Morawskiej można przemieszczać się wszystkimi dostępnymi drogami. - Mając na względzie szacunek dla otaczającej nas przyrody, prosimy, by nie spacerować poza wyznaczonymi szlakami. Na gości odwiedzających Arboretum czekają liczne atrakcje. Tuż przy wejściu znajduje się Zielona Klasa, edukacyjny plac zabaw. Drogą za budynkiem restauracji dojdziemy do mini-ZOO, ulubionego miejsca dzieci. Można w nim zobaczyć ptactwo, króliki, świnki morskie, kuce, osiołki i daniele – wylicza Elżbieta Skrzymowska, Dyrektor Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. I zaprasza wszystkich mieszkańców Śląska do przyjazdu.
Idąc dalej trafimy do Zaczarowanego Ogrodu.

- Możemy go podziwiać z usytuowanej bezpośrednio nad nim platformy widokowej lub wejść do środka i spacerować w zakamarkach labiryntu. Nad Zaczarowanym Ogrodem zbudowano kamienny krąg, wzorowany na tradycyjnych kamiennych kręgach budowanych przez ludy słowiańskie. Nawiązuje on do wczesnośredniowiecznego cmentarzyska ciałopalnego, zlokalizowanego w południowej części lasu – wyjaśnia pani Elżbieta.
Do dyspozycji osób spędzających aktywnie wolny czas wytyczono w Arboretum ścieżkę zdrowia, która została odnowiona w 2018 roku ze środków budżetu obywatelskiego. Wzdłuż ścieżki rozmieszono 12 stacji ze sprzętem i instrukcją ćwiczeń. Nie tylko las zachwyca, ale także pięć potoków, mających tu swoje źródła. Na potokach utworzono i obsadzono roślinnością 3 stawy, wokół których można odpocząć na ławkach.

Ciekawostką są dwie odrestaurowane studnie – Studnia Książęca i Studnia na Cieku Paprociowym.
- Z pierwszej z nich aż do XX wieku miasto pobierało wodę, która grawitacyjnie płynęła rurociągiem wydrążonym z dębowych pni. Raciborski browar korzystał z tej wody do lat 60-tych XX w., produkując z niej wyjątkowo smaczne piwa typu pilzneńskiego - słyszymy w Arboretum.

Na terenie Arboretum znajdziemy dodatkowo dwa dendrofony i ścieżkę sensoryczną dla najmłodszych. Po spacerze można odpocząć na dużej polanie rekreacyjnej przy Zaczarowanym Ogrodzie, w altanach na śródleśnych polankach lub przysiąść na licznych ławkach rozmieszczonych w części leśnej.

Arboretum Bramy Morawskiej powstało w 2000 roku z inicjatywy władz miasta Raciborza i zostało utworzone na terenie lasu Obora. Jest to wyjątkowe arboretum – naturalne powierzchnie leśne mają tu takie samo znaczenie jak powierzchnie przeznaczone pod kolekcje botaniczne. Całkowita powierzchnia Arboretum wynosi 162 hektarów!
W leśnej części Arboretum swoje naturalne stanowiska ma 11 gatunków roślin objętych ochroną prawną. Najciekawszym z nich jest cieszynianka wiosenna, której kwiatostan jest przedstawiony na logo Arboretum. Pagórkowate ukształtowanie terenu wpływa na zróżnicowanie siedlisk i wynikające z niego bogactwo gatunków roślin i grzybów. W lesie najwięcej znajdziemy grabów, dębów, lip. Natomiast na wzniesieniach w drzewostanie zwiększa się udział drzew iglastych.

W dolinkach płyną potoki, wzdłuż których rosną skrzypy olbrzymie i różne paprocie. W leśnej części Arboretum spotkamy powszechnie znane zwierzęta leśne. Najłatwiej usłyszeć stukanie dzięcioła czy też dojrzeć wiewiórkę, wprawniejsi obserwatorzy znajdą tropy saren, dzików bądź ptaków szponiastych.
Trzy urządzone stawy – Żabi, Cienisty i Szuwarowy – obsadzone są roślinnością wodno – szuwarową oraz cieniolubnymi gatunkami roślin. Dodatkowe nasadzenia to kolekcja pnączy w mini-ZOO oraz miododajne Pożyteczne Grządki przy budynkach administracji.

Arboretum Bramy Morawskiej na Majówkę? To jest magiczne miejsce na mapie Śląska

Tam jest CUDOWNIE! Arboretum Bramy Morawskiej z magicznym og...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto