Spis treści
Jak można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania?
Nie musimy inwestować, aby zatrzymać ciepło w domu na dłużej i przetrwać nawet mroźną zimę. Poza wspomnianym już wcześniej uszczelnieniu drzwi i okien (które odpowiadają nawet za 20 proc. strat ciepła) oraz niezasłanianiu źródeł ciepła, istnieją inne sposoby, które sprawią, że w domu będzie cieplej.
Jakie ogrzewanie jest najbardziej ekologiczne?
Obecnie najbardziej ekologiczną formą ogrzewania są pompy ciepła. Ten system jest również najbardziej efektywny. I chociaż instalacja jest kosztowna, to później ponosimy niskie koszty związane z ogrzewaniem.
Biomasa jest alternatywą dla spalinowych systemów grzewczych. To paliwo stosuje się zamiast węgla i drewna. Występuje w formie:
- pelletów,
- brykietu słomianego,
- biogazu,
- gazu drzewnego.
Emisja dwutlenku węgla przy spalaniu biomasy jest uważana za zerową. Dlaczego? Pochodzi ona z naturalnych surowców, które przy wzroście pochłaniają takie same ilości CO₂, jak przy późniejszym spalaniu.
Kolektory słoneczne, nawet pomimo zmian w systemie rozliczania, są w naszym kraju coraz bardziej popularne, a energia wytwarzana za pomocą słońca, to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów. Małe kolektory będą idealne do ogrzewania wody, duże zestawy – do ogrzania domu. Niestety w naszym klimacie ogrzewanie domu zimą, wyłącznie za pomocą fotowoltaiki jest mało prawdopodobne ze względu na niewielką liczbę słonecznych dni.
Sezon grzewczy. Jak powinny wyglądać przygotowania?
- Rozpoczęcie sezonu grzewczego uzależnione jest głównie od warunków atmosferycznych i temperatury na zewnątrz. Na wielu osiedlach, głównie tych, które stawiają na nowoczesne technologie, za dostarczanie ciepła do mieszkań odpowiada tak zwana automatyka pogodowa – mówi Mariusz Łubiński, prezes spółki Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.
Czym jest automatyka pogodowa? To prosty mechanizm. Na zewnątrz budynku umieszczone jest urządzenie monitorujące temperaturę - to zwykle bardziej zaawansowany rodzaj termometru. Kiedy temperatura spada poniżej pewnej wartości, ustalonej wcześniej przez wspólnotę, system grzewczy uruchamia się i kaloryfery zaczynają grzać.
Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem sezonu grzewczego było sprawdzenie stanu grzejników i ich ewentualne odpowietrzenie. Powietrze znajdujące się w grzejnikach nie tylko powoduje nierównomierne oddawanie ciepła, szumienie, ale też może być przyczyną korozji, co w dalszej konsekwencji może doprowadzić do awarii instalacji.