Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ucieczka z placu manewrowego

Mariusz Urbanke
Fot. Adrian Karpeta
Fot. Adrian Karpeta
Wyższe opłaty za egzamin na prawo jazdy, kamery w samochodach szkoleniowych i więcej kursów po mieście – takie m.in. zmiany przyniosą nowe zasady egzaminowania kandydatów na kierowców, które od października chce ...

Wyższe opłaty za egzamin na prawo jazdy, kamery w samochodach szkoleniowych i więcej kursów po mieście – takie m.in. zmiany przyniosą nowe zasady egzaminowania kandydatów na kierowców, które od października chce wprowadzić resort infrastruktury.

Decyzji, co do wysokości nowych opłat za egzaminy, jeszcze nie ma. Jak nam powiedziała Dorota Leduchowska z Ministerstwa Infrastruktury, kwestia ta powinna zostać rozstrzygnięta w najbliższym czasie. Jednak stosowne przepisy ukażą się dopiero na początku września. – Opłaty za egzaminy teoretyczne powinny pozostać bez zmian – zapewnia Leduchowska.
Natomiast ośrodki egzaminacyjne zabiegają o to, by podnieść opłaty za egzamin praktyczny, ponieważ będzie on dużo bardziej kosztowny. Planuje się, że więcej będzie jazd po mieście, a w samochodach zostaną zamontowane kamery do rejestracji egzaminu. To spowoduje, że przeprowadzenie egzaminu będzie droższe. Dlatego też przeciętnie o 25 proc. mogą podrożeć od października egzaminy praktyczne na prawo jazdy wszystkich kategorii.

Mogą też podrożeć kursy na prawo jazdy, ponieważ znacznie zwiększają się wymagania wobec ośrodków szkoleniowych. Każda osoba szkolona w danym ośrodku będzie musiała mieć przydzielonego instruktora prowadzącego szkolenie, który będzie odpowiedzialny za proces szkolenia tej osoby i będzie mógł na jej wniosek uczestniczyć w egzaminie praktycznym na prawo jazdy. Zobowiązano też ośrodki do przeprowadzenia obowiązkowego szkolenia praktycznego w godzinach nocnych. Szkolenie w ośrodku powinno się kończyć egzaminem wewnętrznym, który będzie generalną próbą przed egzaminem państwowym.

Wyjaśniamy, co się zmieni
Ministerstwo Infrastruktury realizując przyjęty przez rząd program poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego GMBIT 2000 oraz założenia Rządowej Strategii Antykorupcyjnej przygotowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów. Oto główne zmiany, które zajdą po wprowadzeniu rozporządzenia w życie.

  • W zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego:
    – przeniesienie nacisku kładzionego w trakcie egzaminów praktycznych na prawo jazdy z manewrów na placu manewrowym, na jazdę w ruchu drogowym – część egzaminu w ruchu miejskim powinna trwać co najmniej 25 minut,
    – w zakresie egzaminów państwowych na prawo jazdy kategorii B, przeniesienie wykonania zadań parkowania (prostopadłe, równoległe) z placu manewrowego do ruchu drogowego,
    – powiększenie wymiarów pasa ruchu stosowanego na egzaminie do wymiarów faktycznego pasa ruchu spotykanego w miastach,
    – wyodrębnienie 4 obowiązkowych godzin zajęć szkolenia teoretycznego i ćwiczeń w zakresie pomocy przedlekarskiej bez dodatkowego zwiększania ilości godzin zajęć teoretycznych,
    – wyodrębnienie 2 obowiązkowych godzin szkolenia praktycznego w godzinach nocnych bez zmiany dotychczasowego limitu godzin zajęć praktycznych (taki jest wymóg unijny),
    – umożliwienie uczestnictwa w egzaminie „instruktora prowadzącego”, dzięki czemu będzie on w stanie uzyskać pełną informację na temat zakresu szkolenia niezbędnego do uzupełnienia brakującej wiedzy (w ostatecznej wersji rozporządzenia resort infrastruktury zrezygnował z obowiązku uczestniczenia instruktora w egzaminie poprawkowym).

  • W zakresie poprawa nadzoru nad procesem egzaminowania kandydatów na kierowców:
    – wprowadzenie obowiązkowej rejestracji przebiegu egzaminu dla kategorii B prawa jazdy w formie nagrania audio i wideo, co ma pozwolić na bieżący nadzór nad sposobem przeprowadzania egzaminów przez poszczególnych egzaminatorów,
    – uszczegółowienie zasad wykonywania i oceny zadań egzaminacyjnych,
    – wprowadzenie norm czasowych regulujących czas pracy instruktora nauki jazdy wykonującego równolegle inny zawód,
    – wprowadzenie obowiązku przydzielenia osobie szkolonej w ośrodku szkolenia tzw. „instruktora prowadzącego” szkolenie, który:
    * będzie odpowiedzialny za proces szkolenia tej osoby,
    * będzie mógł na jej wniosek uczestniczyć w egzaminie praktycznym na prawo jazdy.

    Sprawdź ceny

    Ceny kursu na prawo jazdy kategorii
    - w renomowanym ośrodku – od 1000 do 1300 zł
    - w małej szkółce – 800 zł
    Cena godzinnej lekcji jazdy
    - renomowany ośrodek – 35-50 zł
    - mała szkółka – 30 zł
    - szkolenia redukujące punkty karne za naruszanie przepisów drogowych – ok. 250 zł
    Egzamin teoretyczny w zakresie każdej kategorii prawa jazdy lub pozwolenia:
    – test pisemny lub komputerowy – 20 zł; – w formie ustnej – 40 zł.
    - Egzamin praktyczny, kategoria B – 74 zł.

    W przypadku, gdy na wniosek osoby ubiegającej się o uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi lub podlegającej sprawdzeniu kwalifikacji, wyznaczono termin egzaminu teoretycznego i praktycznego, a osoba ta uzyskała negatywny wynik z egzaminu teoretycznego, to:
    - jeżeli nie przystępuje ponownie do egzaminu, zwrotowi podlega 50 proc. wniesionej przez nią opłaty za egzamin praktyczny,
    - jeżeli ponownie przystępuje do egzaminu, obowiązana jest wnieść opłatę za egzamin teoretyczny i 50 proc. opłaty za egzamin praktyczny.
    - Na wniosek osoby egzaminowanej w sprawdzeniu kwalifikacji może brać udział dodatkowo egzaminator nadzorujący. W tym przypadku opłatę za egzamin zwiększa się o 50 proc.
    - Osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie lekarskie z adnotacją, że mogą prowadzić pojazd silnikowy po przystosowaniu go do rodzaju schorzenia, wnoszą 50 proc. opłaty za egzamin praktyczny. W takiej sytuacji egzamin prowadzony jest pojazdem będącym w dyspozycji tej osoby.

    Ważny termin
    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie zmian dotyczących egzaminów na prawo jazdy wejdzie w życie 3 października br.
  • od 12 lat
    Wideo

    Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto