Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie kościerskim spadła liczba urodzeń. W 2019 roku w mieście ubyło również mieszkańców. Liczby mówią same za siebie

Joanna Surażyńska, Edyta Okoniewska
Choć statystyki nie są zbyt optymistyczne, to jedno się nie zmienia – lista najpopularniejszych imion. Mieszkańcy powiatu kościerskiego mają swoje ulubione typy. W 2019 roku wśród dziewczynek królowały: Julie, Zofie, Maje, Pole i Leny. Natomiast najczęściej wybierane imiona męskie to: Franciszek, Jakub, Aleksander, Antoni i Leon.

W ubiegłym roku w Urzędzie Stanu Cywilnego zarejestrowano 1288 dzieci. Niestety, oznacza to, że liczba ta spadła w porównaniu do 2018 roku. Wówczas odnotowano 1347 urodzeń. Dodajmy, że w samej Kościerzynie w ub. roku urodziło się 244 dzieci.

- Liczba urodzeń nie wzrosła ani nie wzrośnie - przyznała Barbara Socha, pełnomocniczka rządu ds. polityki demograficznej odnosząc się do programu 500 plus.

Do tej pory z ust rządzących padały zapewnienia, że dzięki tym świadczeniom poprawi się sytuacja demograficzna. Jak podkreślają specjaliści, liczba urodzeń spadnie, ponieważ jest coraz mniej kobiet, które mogłyby rodzić dzieci. Jednak - zdaniem rządzących - nie oznacza to porażki programu 500 plus.

Choć statystyki nie są zbyt optymistyczne, to jedno się nie zmienia – lista najpopularniejszych imion. Mieszkańcy powiatu kościerskiego mają swoje ulubione typy. W 2019 roku wśród dziewczynek królowały: Julie, Zofie, Maje, Pole i Leny. Natomiast najczęściej wybierane imiona męskie to: Franciszek, Jakub, Aleksander, Antoni i Leon.

Choć do tej listy można podejść z przymrużeniem oka, to są takie imiona, które kojarzone są z sukcesem. To nie przypadek, że wśród prezesów firm notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, niektóre imiona pojawiają się nawet kilkanaście razy! Chińczycy wierzą, że imię niesie w sobie przeznaczenie, dlatego jego wybór dla nowo narodzonego dziecka nigdy nie jest przypadkowy. Skazani na sukces są: Piotr, Dariusz, Jan, Marek, Jakub, a także Krzysztof. Jeśli chodzi o kobiety to: Izabela, Zofia, Zuzanna, Natalia, a także Elżbieta.

Dodajmy, że w 2018 roku w powiecie kościerskim największą popularnością cieszyły się takie imiona jak:  Jakub, Franciszek, Antoni, Jan, Aleksander, Zofia, Julia, Lena, Maja, Zuzanna. Zdarzały się jednak również nietypowe, np. Flawia, Kasjan, Modest, Nico.

Rodzicielska fantazja czasami nie zna granic. Urzędnicy przyznają, że niektóre imiona są zadziwiające. Zdarza się, że po rozmowie z urzędnikami, rodzice zmieniają decyzję i wybierają bardziej tradycyjne imiona.

- Przekonujemy rodziców, aby nie krzywdzili swoich dzieci bardzo dziwnymi imionami - mówi pracownik USC. - Nie brakuje przypadków, kiedy pełnoletnie dzieci przychodzą, by zmienić imię.  

Jedni chcą, by imię dziecka było popularne, a inni wręcz przeciwnie, szukają wśród najbardziej oryginalnych. Okazuje się, że i w tym przypadku rządzi moda. W powiecie kościerskim najrzadsze imiona, jakie nadawano w 2017 roku,  to: Alisa, Oleg, Eliana, Anabella, Hiacynta, Mieszko, Jonasz i Ryan.

- Coraz częściej mieszkańcy sięgają  po imiona swoich dziadków i pradziadków - mówi Karolina z Kościerzyny. - Ta moda bardzo mi się podoba. W przedszkolu u syna jest Jaś, Franciszek, Maria, Helena, Aniela i Stanisław. Uważam, że takie stare, polskie imiona są bardzo piękne i brzmią o wiele lepiej niż te obcojęzyczne. Nie byłam zachwycona modą na  Allany i Dżesiki.

Wielu rodziców, żeby ułatwić, wybiera dla swoich dzieci zwykle jedno imię, choć bywa, że w dokumencie pojawiają się dwa. Jedno jest pewne. Nie można nadać dziecku trzech imion.

- Według mnie imię powinno być oryginalne, musi się wyróżniać - mówi Anna z pow. kościerskiego. - Nikt nie chce być dziesiątą Julią w szkole czy piątym Jakubem. Oryginalne imię to wygrana dziecka już na starcie. W dzisiejszych czasach trzeba się czymś wyróżniać. Dlatego rodzie powinni się dobrze zastanowić, zanim wybiorą imię dziecka.

Dodajmy, że w 2019 roku w Kościerzynie zawarto 165 małżeństw.

Niestety, spadła nie tylko liczba urodzeń na naszym terenie, ale też liczba mieszkańców. Jak się dowiedzieliśmy, w 2019 roku było ich 22 301, tymczasem rok wcześniej – 22 467. Tylko w ubiegłym roku w mieście Kościerzyna nastąpiło 212 zgonów.

FOT. JOANNA SURAŻYŃSKA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto