Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Radlinie, w koksowni trwa rozruch instalacji KRAiC. Umożliwi ekologiczne wykorzystywanie powstającego w wyniku procesu koksowania gazu

OPRAC.:
Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
JSW KOKS
W Koksowni Radlin należącej do JSW KOKS S.A. zakończone zostały prace montażowe nowoczesnej instalacji katalitycznego rozkładu amoniaku i produkcji siarki metodą Clausa, umożliwiająca bardziej efektywne i ekologiczne wykorzystywanie powstającego w wyniku procesu koksowania gazu koksowniczego. Właśnie trwa jej rozruch.

W Koksowni Radlin należącej do JSW KOKS S.A. zakończone zostały prace montażowe w ramach projektu inwestycyjnego pod nazwą „Instalacja KRAiC – budowa II ciągu wraz kolumną odkwaszająco-odpędową” i od 21 listopada trwa rozruch instalacji realizowanej w ramach umowy podpisanej w sierpniu 2020 r. KRAiC – to powszechnie używana skrótowa nazwa instalacji katalitycznego rozkładu amoniaku i produkcji siarki metodą Clausa, umożliwiająca bardziej efektywne i ekologiczne wykorzystywanie powstającego w wyniku procesu koksowania gazu koksowniczego.

- Generalny Realizator Inwestycji (GRI) po zakończeniu wszelkich prac budowlano-montażowych zgłosił gotowość do rozruchu instalacji objętych projektem KRAiC. Dopuszczenie do rozruchu miało miejsce po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie instalacji oraz po akceptacji zakładowego zespołu specjalistów opiniujących - słyszymy w spółce JSW KOKS, do której należy radliński zakład.

Oddawana do użytkowania w Radlinie inwestycja pozwoli na głębsze oczyszczenie gazu koksowniczego, który wykorzystywany będzie do opalania powstającej na terenie Koksowni Radlin elektrociepłowni, mającej funkcjonować w wysokosprawnej kogeneracji, której praca będzie zaspokajać potrzeby własne zakładu, zaś nadwyżki ciepła i nadmiarowa energia elektryczna kierowane będą do odbiorców lokalnych oraz do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. - Budowa II ciągu instalacji KRAiC realizowana jest w zgodzie z wymogami BAT, czyli z wykorzystaniem najlepszych dostępnych technik – informuje JSW KOKS S.A.

Zakład produkcji koksu wybudowano w Radlinie w 1911 roku jako oddział Kopalni "Emma". Przedsiębiorstwo usamodzielniło się dziewięć lat później, jednak zachowało dawną nazwę "Koksownia Kopalni Emma". Pierwsze dwie baterie I i II uruchomiono w Radlinie w 1911 roku, dwa lata później wybudowano kolejną numer III a w 1915 uruchomiono też baterię numer IV. Dwie następne V i VI powstały w latach 1928-29.

W 1938 roku produkcja koksu w zakładzie wyniosła 540 tysięcy ton, co stanowiło aż 23,3% całkowitej wielkości produkcji kraju. W 1970 roku uruchomiono kolejną baterię typu PTU-57, która stanęła na miejscu wyłączonych wcześniej baterii nr I i II. Uruchomienie tych dwóch baterii koksowniczych pozwoliło osiągnąć w 1971 r. maksymalną w historii zakładu roczną produkcję koksu wynoszącą 863 589 ton, co umożliwiło stopniowe wyłączanie pozostałych baterii. W 1980 roku koksownia trafiła w struktury Kombinatu Koksochemicznego „Zabrze”.

Przełom lat 80-tych i 90-tych to okres intensywnych działań Kombinatu na rzecz kolejnej modernizacji zakładu. 26 sierpnia 1994 roku władze Radlina zatwierdziły dwuetapowy plan modernizacji koksowni. Pierwszy etap polegał na wybudowaniu instalacji odsiarczania gazu koksowniczego co pozwoliło na eliminację dwutlenku siarki z kominów baterii koksowniczych w ilości ok. 80 - 90 %. W 1995 roku uruchomiono biologiczną oczyszczalnię ścieków co umożliwiło zamknięcie wszystkich obiegów wodnych w zakładzie.

W latach 1996-2000 wyremontowano w systemie potokowym obie baterie PTU-57 tj. I i II z częściową wymianą instalacji gazu opałowego, osprzętu bocznego i górnego. Drugi etap modernizacji obejmujący budowę nowej baterii koksowniczej wraz z obiektami towarzyszącymi. Uroczysty rozpał nowej baterii nr I-bis miał miejsce w czerwcu 2008 roku. W ramach modernizacji przeprowadzono także remont biologicznej oczyszczalni ścieków oraz wybudowano pozostałe obiekty takie jak: rurociągi, zbiorniki, drogi kołowe, dojazdy, dojścia i place, instalacje nalewcze smoły i benzolu do cystern i autocystern. W związku z rozpoczęciem produkcji koksu w baterii nr 1-bis wyłączone z użytkowania zostały baterie nr I i II. W 2017 roku oddano do użytku zmodernizowaną benzolownię wraz z oddziałem węglopochodnych.

W chwili obecnej koksownia posiada jedną baterię, produkuje najwyższej jakości koks wielkopiecowy eksportowany na rynki Europy Zachodniej, głównie do Austrii i Niemiec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto