Strzelnica w powiecie 2022
W Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach (Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich) za 155 tys. złotych powstała wirtualna strzelnica. 79 procent kosztów przedsięwzięcia powiat wodzisławski pozyskał z Ministerstwa Obrony Narodowej. Pieniądze pochodzą z dotacji przyznanej w konkursie „Strzelnica w powiecie 2022”. Wirtualna strzelnica składa się systemu multimedialnego i laserowego symulatora broni z magazynkami startowymi.
- Na zajęcia zapraszamy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w ramach edukacji dla bezpieczeństwa EDB. Strzelnica będzie też wykorzystywana przez różne stowarzyszenia, zresztą tak zakłada projekt. Przede wszystkim jednak, mamy dla naszych uczniów dodatkowe zajęcia policyjne, a planujemy otwarcie sprofilowanej klasy policyjnej, młodzież będzie miała okazję uczestniczyć w profesjonalnych zajęciach - podkreśliła Mirela Szymczak, dyrektorka zespołu szkół.
W Rydułtowach postrzela młodzież i stowarzyszenia
Jak dodała, na razie szkoła prowadzi zajęcia policyjne w ramach Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie będzie żadnych ograniczeń w ilości treningów strzeleckich dla uczniów. Jeśli tylko będzie taka potrzeba, nauczyciele będą zabierali młodzież do strzelnicy wirtualnej w Rydułtowach. Już teraz można mieć pewność, że obiekt będzie oblężony przez klasy z całego regionu.
- Zapraszamy wszystkie szkoły. Będziemy kontaktować się z placówkami, by rozpropagować tę wspaniałą strzelnicę. W powiecie wodzisławskim jesteśmy jedyną placówką z takim obiektem – przyznała dyrektorka.
Sokole oko Leszka Bizonia
Starosta Leszek Bizoń wskazał, że strzelnica wirtualna jest bardzo potrzebna, szczególnie w szkole, która prowadzi zajęcia policyjne.
- Mamy w powiecie klasy policyjne i wojskowe. Młodzież przygotowuje się w nich do tych zawodów. Ja, kiedyś sam miałem okazję uprawiać strzelectwo sportowe, ale to już było dawno temu. Wiem, jaka to była frajda – powiedział starosta, który pokazał, że nadal ma sokole oko.
Podczas testowania strzelnicy, na 50 możliwych punktów uzyskał 49.
W kontekście wojny na Ukrainie, edukacja obronna ma coraz większe znaczenie. Strzelnicę udało się przygotować dzięki wsparciu wielu osób, między innymi policjantów.
Strzelnica jest w pełni bezpieczna
Strzelnicę wykonała firma Autocomp Management ze Szczecina we współpracy z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia, która tworzy takie urządzenia już od 15 lat. Wykonuje je dla wojska, między innymi trenażery Śnieżnik. Na podstawie tego właśnie symulatora strzeleckiego powstał system dla cywili.
- Nazywa się "Pojedynek", jest w pełni bezpieczny. Opiera się na rzeczywistości wirtualnej, wyświetlanej z pomocą rzutnika na ścianie, oraz replikach broni pneumatycznej ASG. Po wyprowadzeniu wiązki laserowej, markują strzał jak na prawdziwej strzelnicy amunicją ostrą – wyjaśnił instruktor.
Podkreślił, że wykorzystywany tu laser kategorii pierwszej, jest w pełni bezpieczny dla oka ludzkiego i dedykowany na rynek cywilny, m.in. dla uczniów szkół mundurowych. Symulator w pełni wpisuje się w program „Strzelnica w powiecie 2022”.
Repliki Glocka 17 i karabinku AK
System bazuje głównie na dwóch replikach, austriackim pistolecie ASG Glock 17 i karabinku konstrukcji radzieckiej AK (Kałasznikow). Glock 17 to jedna z najbardziej popularnych broni krótkich, używanych przez formacje uzbrojone na całym świecie. AK strzela już ogniem ciągłym.
- Mamy tu duże pole manewru i możliwości szkoleniowe – podsumował instruktor.
Zobaczcie zdjęcia z otwarcia i testowania pierwszej w powiecie wodzisławskim strzelnicy wirtualnej.
W Rydułtowach otwarto jedyną w powiecie wodzisławskim strzel...
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?