Polecamy

Dodatek stażowy wyłączony z minimalnego wynagrodzenia © Pxhere.com
[3/13]

Dodatek stażowy wyłączony z minimalnego wynagrodzenia

Przy wyliczeniach płacy etatowca uwzględnia się wynagrodzenie zasadnicze, premie i dodatki. Do płacy minimalnej nie wlicza się: nagrody jubileuszowej, odprawy pieniężnej dla pracownika przechodzącego na rentę lub emeryturę z tytułu niezdolności do pracy, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej, a od 2020 r. – również dodatku stażowego. Przysługuje on wielu grupom zawodowym i jest wypłacany głównie w budżetówce.

Zmiany w przepisach są korzystne dla: samorządowców, członków korpusu służby cywilnej, nauczycieli, sędziów, pracowników uczelni publicznych, żołnierzy zawodowych, a także wybranych pracowników zatrudnionych poza sferą budżetową – w tym przypadku o przyznaniu dodatku stażowego decyduje pracodawca.

Nie ma stałej kwoty dodatku stażowego. Jego wysokość różni się w zależności od ustawy lub rozporządzenia, ponadzakładowych i zakładowych układów zbiorowych pracy czy regulaminów wynagradzania, które regulują zasady obliczania wysokości pensji konkretnych pracowników. Przeważnie prawo do dodatku stażowego można uzyskać już po 5 lat pracy, a jego wysokość rośnie od 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego do nawet 20% wynagrodzenia zasadniczego (o 1% rocznie).


Wśród najbardziej kontrowersyjnych zmian związanych z rynkiem pracy w 2019 r. pojawiły się pomysły jawności wynagrodzeń w ogłoszeniach o pracę czy oskładkowania umowy zlecenie. Na zapowiedziach się skończyło, za to w 2020 r. zaczną obowiązywać inne, istotne dla pracowników, emerytów i rencistów przepisy, m.in. związane z waloryzacją rent i emerytur. Oto one.

Najnowsze wiadomości

reklama