Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiceminister sportu na 90-leciu Gwiazdy Skrzyszów. Arkadiusz Czartoryski mówił o programach sportowych. Przywiózł też czek ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Dzisiaj (9 grudnia) w Skrzyszowie odbyła się wyjątkowa uroczystość. Ludowy Klub Sportowy Gwiazda obchodził 90-lecie działalności. Spotkanie uświetnił wiceminister sportu i turystyki, Arkadiusz Czartoryski, który przyjechał do Godowa na zaproszenie senator Ewy Gawędy, radnego sejmiku wojewódzkiego, a zarazem członka zarządu LKS Gwiazda Jerzego Szczęsnego i wójta Mariusza Adamczyka.

Spotkanie zorganizowano w Gościńcu Białego Orła. Szef resortu przedstawił programy, które będą realizowane od przyszłego roku, zwłaszcza w małych miejscowościach, takich jak sołectwa w powiecie wodzisławskim.

- To jest świetne spotkanie, bo wśród ludzi robiących wiele dla sportu. Pani senator informowała mnie o potrzebach inwestycyjnych w sporcie powiatu wodzisławskiego. Z ministerialnego programu Klub Plus, w 2022 roku korzystało aż 31 klubów sportowych z powiatu wodzisławskiego, a w 2021 roku – 29 klubów – zaznaczył wiceminister.

Jak dodał, wszystkie te kluby potrafiły skutecznie pozyskiwać pieniądze na działalność z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

- Potem zorientowałem się, że kluby te były świetnie przygotowane do pozyskiwania tych środków przez przewodniczącego komisji sportu w sejmiku, pana Jerzego Szczęsnego. Jak Państwo doskonale wiecie sam Wodzisław Śląski potrzebuje hali sportowej, basenu i stadionu. Można je wyremontować albo zbudować albo zbudować od nowa – wskazał Arkadiusz Czartoryski.

W Ministerstwie Sportu i Turystyki, w latach 2015 – 2023 nakłady na sport wzrosną z kilkuset milionów złotych do trzech i pół miliarda złotych.

- Proszę zwrócić uwagę, jak ogromny mamy wzrost pieniędzy na sport, zwłaszcza sport dzieci i młodzieży, w tym na inwestycje. Nie jest to przypadek, bo całe środowisko naukowe (skupione w akademiach wychowania fizycznego) potwierdza, że po pandemii trzeba dużego wysiłku, aby dzieci i młodzież mieli warunki do uprawiania sportu – podkreślił wiceminister.

Hale sportowe potrzebne są także w Gorzycach i Radlinie.

- Miasto Radlin ma dom sportowy, który funkcjonuje bardzo dobrze. Uprawiane w nim są różne dyscypliny sportowe, ale wymaga remontu i termomodernizacji. Tutaj będą potrzebne pieniądze. Obok komendy Państwowej Straży Pożarnej warto byłoby wybudować boisko, z którego mogłyby korzystać drużyny pożarnicze. Dziękuję rządowi za wszystkie środki, które już spłynęły do nas – mówiła senator Ewa Gawęda.

Wiceminister Czartoryski wskazał, że z programów rządowych skorzystało w powiecie wodzisławskim kilkadziesiąt klubów. Miliony złotych trafiły do gminy Gorzyce (budowa bieżni i przebudowa boiska wielofunkcyjnego), Rydułtów (przebudowa hali sportowej) czy na budowę strzelnicy sportowej w Wodzisławiu. Powiat dostał środki na przebudowę boiska wielofunkcyjnego przy placówkach szkolno – wychowawczych w Wodzisławiu. Udało się również przebudować salę gimnastyczną przy ulicy Gałczyńskiego w Wodzisławiu oraz zbudować boisko wielofunkcyjne przy ulicy kardynała Wyszyńskiego.

- Ale to nie koniec. Reaktywowane Ministerstwo Sportu i Turystyki chce wspierać inwestycje niezwykle potrzebne, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Od nowego roku uruchamiamy ogromny program hal sportowych o lekkiej konstrukcji. Pomysł polega na tym, że będzie jeden projekt dla całej Polski. Jeśli bowiem mamy dziesiątki projektów, to rosną koszty inwestycji. Jeden projekt zmniejszy koszty całego przedsięwzięcia. Zapraszam do korzystania z tego programu, również pana wójta Godowa Mariusza Adamczyka – zapowiedział Arkadiusz Czartoryski.

- Nasza gmina dołączy dzisiaj do samorządów, które uzyskały środki z Ministerstwa Sportu i Turystyki, w ramach programu Sportowa Polska. Blisko jeden milion złotych otrzymaliśmy na halę gimnastyczną w Skrbeńsku. Musimy jeszcze wyremontować bieżnię w Godowie – mówił wójt.

- Samorząd wojewódzki również wspiera sport. Przeznaczamy na ten cel coraz więcej pieniędzy. W zeszłym roku było to 10,5 miliona złotych, w tym roku to już 13 milionów złotych – wyliczył Jerzy Szczęsny.

Jak dodał, województwo śląskie jako jedyne w Polsce, wzorując się na programie rządowym Klub Plus ma program Klub.

- Za tydzień będziemy głosowali projekt budżetu. O ile w tym roku mieliśmy dwa miliony złotych na sport, to w przyszłym ma być dwa i pół miliona złotych. Gwiazda Skrzyszów uzyskała wsparcie z tego funduszu już trzy razy. Pieniądze trafiły także do innych klubów z małych miejscowości – poinformował Szczęsny.

Wiceminister Czartoryski rozmawiał także z działaczami sportowymi z powiatu wodzisławskiego o potrzebach klubów.
Wyróżniających się działaczy uhonorowano odznaczeniami. Ludowy Klub Sportowy Gwiazda Skrzyszów został założony w 1932 roku. Przed wojną piłkarze awansowali z klasy C do klasy A w 1939 roku. Po 1945 roku drużyna sukcesywnie pięła się w rozgrywkach. W latach 1974 - 1976 duże osiągnięcia notowali juniorzy, którzy przez dwa sezony występowali w lidze wojewódzkiej. Seniorzy grali w kratkę. W sezonie 2004/2005 Gwiazda awansowała po trzech latach gry w Klasie Okręgowej do IV ligi, a drugi zespół wywalczył sobie prawo gry w Klasie A.

Od 8 grudnia boisko LKS Gwiazdy Skrzyszów nosi nazwę Łucjana Wnuka, byłego honorowego prezesa, sponsora i darczyńcy klubu.

Ewa Gawęda oraz Arkadiusz Czartoryski, Jarosław Szczęsny i Mariusza Adamczyka wręczyli wdowie Danucie Wnuk przyznaną Łucjanowi Wnukowi jeszcze za życia przez Ministerstwo Sportu Złotą Odznakę Za Zasługi dla Sportu. Nie zabrakło też osobistych wspomnień związanych z tym wielkim społecznikiem.

Złote Odznaki „Za Zasługi dla Sportu” otrzymali także: Bernard Oślizło, Andrzej Hudek i Marek Cudnowski. Srebrne Odznaki „Za Zasługi dla Sportu” przyznano: Krzysztofowi Surowcowi, Henrykowi Kruczkowi i Markowi Sitkowi. Brązową Odznakę „Za Zasługi dla Sportu” wręczono Jarosławowi Szczęsnemu. Wiceminister sportu przekazał także symboliczny czek na ręce Wójta z kwotą przyznaną przez ministerstwo na wsparcie zadań inwestycyjnych i sportowych.

Były też Honorowe Odznaki Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Złote otrzymali: Jerzy Cudnowski, Edwin Koralewski, Wojciech Oślizło, Edyta Sitek, Zygmunt Skupień, Mirosław Stabla, Jarosław Szczęsny i Robert Żbikowski. Srebrne przyznano: Kamilowi Chrobokowi, Grzegorzowi Porwołowi i Mateuszowi Woźnicy. Brązowe odebrali: Joanna Bonarek, Marian Chrobok, Krystian Sitek, Krzysztof Skrzyszowski, Kacper Surowiec, Adam Szeliga i Tomasz Tomiczek.

Zarząd Śląskiego Związku Piłki Nożnej Oprócz uhonorował skrzyszowski klub jubileuszowym grawertonem. Przekazał również symboliczny voucher na zakup sprzętu i worek pełen piłek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto