Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wodzisław: otwarcie Baszty zbliża się wielkimi krokami. Znamy datę. Miasto przygotowało szereg atrakcji na ten dzień

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Władze miasta podały datę oficjalnego otwarcia zabytkowej Baszty po remoncie.
Władze miasta podały datę oficjalnego otwarcia zabytkowej Baszty po remoncie. UM Wodzisław
Wodzisław: otwarcie Baszty zbliża się wielkimi krokami. Władze miasta podały datę oficjalnego otwarcia zabytkowego budynku. Zaplanowano je na niedzielę, 18 lipca. Wraz z otwarciem na zwiedzających czeka szereg atrakcji. Oddanie Baszty do użytku zwiedzającym definitywnie oznacza koniec jej remontu.

Wodzisław: otwarcie Baszty zbliża się wielkimi krokami. Znamy datę. Miasto przygotowało szereg atrakcji na ten dzień

Nadchodzi długo wyczekiwany dzień przez mieszkańców Wodzisławia Śląskiego. Zabytkowa Baszta Rycerska znajdująca się na historycznym Grodzisku zostanie oficjalnie otwarta. Miasto podało datę. Uroczyste otwarcie zaplanowano na niedzielę, 18 lipca.

Jak zapewniają w wodzisławskim Urzędzie Miasta, w dniu oficjalnego otwarcia zabytku, będzie on dostępny dla wszystkich chętnych.

- Budowla z XIX wieku pierwszego dnia udostępniona zostanie mieszkańcom w godzinach 12:00-18:00 - informuje magistrat w Wodzisławiu Śląskim.

W dniu poremontowego otwarcia Baszty zaplanowano szereg atrakcji. Jak dowiadujemy się od urzędników, każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Nie zabraknie ich dla młodszych i starszych odwiedzających. Na co mogą liczyć wodzisławianie? Między innymi na prelekcje historyczne i wydarzenia muzyczne.

W programie:

  • 12:00 – otwarcie wydarzenia
  • 12:30 – „Historia Wieży Romantycznej na Grodzisku” – spotkanie ze Sławomirem Kulpą, dyrektorem Muzeum w Wodzisławiu Śląskim
  • 13:00 – „Nie tylko Baszta. Tajemnice lasu na Grodzisku” – spotkanie z Piotrem Hojką, prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej i historykiem Muzeum w Wodzisławiu Śląskim
  • 13:20 – spotkanie z członkami Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej, niegdysiejszymi opiekunami Baszty
  • 16:00 – „O Kniaziu Dreptaku historie i innych” – spektakl oparty na twórczości Andrzeja Waligórskiego i Adama Mickiewicza w wykonaniu Classic Ballanga Teatr
  • 17:00 – koncert Roberta Kempy

Ponadto odbędą się: warsztaty rzeźbiarstwa i wystawa prac artystycznych Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej i Stowarzyszenia Silesia TAK ART. Będzie też możliwość zobaczenia panoramy Wodzisławia ze szczytu Baszty oraz okazja do zakupu okolicznościowych pamiątek związanych z zabytkową budowlą.

XIX wieczna Baszta spłonęła w 2004 roku. Miasto zdecydowało się ją odbudować

Oficjalne otwarcie Baszty w Wodzisławiu oznacza definitywny koniec remontu zabytku, który trwał niespełna dziesięć lat. Rozpoczął się jeszcze w 2012 roku. Przypomnijmy, remont Baszty był konieczny po tym, jak w 2004 roku obiekt spłonął po podpaleniu.

Dodajmy, że zakończona odbudowa Baszty jest już drugim takim przedsięwzięciem w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Pierwsze przywrócenie świetności obiektowi miało miejsce w latach 90. XX wieku. Wówczas zdecydowano się przywrócić jej świetność, którą utraciła w czasie II wojny światowej.

- Zadanie było trudne. To wszystko było w rozsypce, piwnica zasypana. Ale to były czasy dobre dla tego typu przedsięwzięć. Firmy chciały pomagać. Drzwi stalowe, okna, kraty ufundowało kółko rolnicze z Kokoszyc. Firma ówczesnego prezydenta Henryka Lewandowskiego miała stolarnię i ufundowała ławy - tłumaczył nam Kazimierz Cichy, honorowy prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.

Obecna rewitalizacja wieży romantycznej to jeden z elementów projektu partnerskiego pn. „Silesianka – szlak wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia” po polskiej i czeskiej stronie. Koszt prac związanych z odbudową zabytku pochłonął 500 tysięcy złotych. Obiekt ma być udostępniony zwiedzającym przez pięć dni w tygodniu. Nieczynny będzie jedynie w poniedziałki i czwartki.

Zabytkowa Baszta w Wodzisławiu została wzniesiona w 1867-1868 przez ówczesnego właściciela miasta, zagorzałego romantyka Edwarda Braunsa. W latach 20. XX wieku wodzisławscy kupcy urządzili w niej punkt widokowy oraz restaurację. Obiekt w ruinę zaczął popadać jeszcze przed II wojną światową, która później definitywnie dopełniła dzieła zniszczenia budynku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto