Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystko o infekcjach intymnych

abcZdrowie.pl
by Sascha Kohlmann (flickr)
Nie możesz poradzić sobie z nawracającymi infekcjami intymnymi? Dowiedz się, jakie są objawy, metody leczenia i zapobiegania kobiecym zakażeniom.

Infekcje intymne są częstym i kłopotliwym problemem kobiecym. Ich przyczyn jest wiele – od braku higieny, poprzez stres, aż po siedzący tryb życia. Zakażenia powodować mogą szereg dokuczliwych objawów obejmujących obrzęk, świąd, pieczenie i zaczerwienienie. O najczęstszych przyczynach, symptomach i sposobach leczenia nawracających infekcji intymnych opowiada ginekolog, lek. med. Jarosław Maj.

Jak najczęściej dochodzi do infekcji intymnych u kobiet?

Do infekcji najczęściej dochodzi przez kontakt seksualny. Najbardziej niebezpieczny jest tak zwany seks przygodny. W takim przypadku w pewnym stopniu ochronę stanowi prezerwatywa. Najgroźniejsze są choroby przenoszone drogą płciową – rzeżączka, kiła, chlamydioza. Poza tym część kobiet utożsamia infekcję pochwy np. z pobytem na basenie czy dalekim wyjazdem. Do tego typu infekcji nie dochodzi z powodu kontaktu z patogenem. Wywołuje je osłabienie odporności (wychłodzenie na basenie, stres związany z wyjazdem, antybiotykoterapia, cukrzyca, AIDS) i w tych przypadkach najczęściej ujawnia się grzybica. Nosicielami zarodników drożdżycy jesteśmy wszyscy, jednak choroba ta uaktywnia się tylko u niektórych osób. Grzybica, wbrew utartym opiniom, nie jest przenoszona drogą płciową.

Po czym poznać infekcję intymną?

Najczęstsze dolegliwości to świąd, pieczenie, ból przedsionka pochwy oraz wzmożone upławy, np. typu grudkowego (grzybica), homogenne białe, zielonkawe, pieniste. Przy infekcji wywołanej Gardnerella vaginalis dołącza się charakterystyczny zapach tzw. śniętej ryby. Może pojawić się ból przy oddawaniu moczu lub dyspareunia (bolesne współżycie). Widoczne jest bolesne zaczerwienienie okolic intymnych. Jednakże czasem ujawniają się zmiany bez dolegliwości bólowych, np. typu owrzodzenia. Niekiedy widoczne są liczne, drobne pęcherzyki, które po kilku dniach pękają, pozostawiając bardzo bolesne ranki. Jest to zwykle zakażenie wirusem opryszczki. Wszystkie takie objawy wymagają konsultacji u ginekologa.

W jaki sposób leczymy chorobę?

Leczenie jest miejscowe poprzez stosowanie kremów, maści, mazideł przeciwbakteryjnych lub przeciwgrzybiczych. Dodatkowo stosuje się globulki dopochwowe oraz niekiedy konieczna jest terapia doustna.

Czy infekcję można wyleczyć samodzielnie przy pomocy leków bez recepty?

Klasycznej infekcji grzybiczej czy bakteryjnej nie da się wyleczyć preparatami dostępnymi bez recepty. Takie leczenie bywa groźne dla kobiety, ponieważ ostry stan zapalny przechodzi w przewlekłą, niezwykle trudną do leczenia chorobę.

Dlaczego infekcje tak często nawracają?

Z definicji nawracające infekcje przedsionka pochwy i pochwy muszą występować częściej niż cztery razy w roku i zostać potwierdzone badaniem lekarskim. Większość kobiet interpretuje każdy świąd czy pieczenie okolic intymnych jako zakażenie. Nie jest to prawda. Najczęstszą przyczyną takich dolegliwości jest np. źle dobrana bielizna, uczulenie na proszki do prania, zbyt częste stosowanie wkładek higienicznych, nieprawidłowe mydła do pielęgnacji okolic płciowych, depilacja i golenie miejsc wrażliwych.

W jaki sposób się przed nimi uchronić?

Najważniejsze jest to, aby nie odwlekać wizyty ginekologicznej przy pojawieniu się dolegliwości. Sukcesem trwałego wyleczenia jest wczesne rozpoczęcie kuracji.

Należy także pamiętać, że aby ustrzec się przed infekcjami intymnymi należy stosować się do zasad higieny intymnej, co obejmuje podmywanie okolic intymnych, a także wybieranie prysznica zamiast kąpieli. Unikać warto także ciasnej, niewygodnej i nieprzewiewanej bielizny oraz diety bogatej w węglowodany, które wpływają na rozwój grzybów.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto