Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wypalanie traw - grozi za nie mandat

ELW
Wypalanie traw w Boguszowie-Gorcach. 8 marca płonęły nieużytki w dzielnicy Osiedle Krakowskie
Wypalanie traw w Boguszowie-Gorcach. 8 marca płonęły nieużytki w dzielnicy Osiedle Krakowskie Elżbieta Węgrzyn
Wypalanie traw to prawdziwa zmora strażaków, w tym roku łagodna zima i szybkie przyjście wiosny przyspieszyły sezon na ten bezmyślny proceder. Wypalanie suchych roślin zielnych na nieużytkach jest szkodliwe dla środowiska. Przez wypalanie giną zwierzęta, rośliny, a także ludzie.

Wypalanie traw to celowe działanie człowieka

Straż szacuje, że z winy człowieka zaczyna się 94% wiosennych pożarów nieużytków. Rolnicy i mieszkańcy mniejszych miast uparcie wierzą, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a co za tym idzie przyniesie korzyści ekonomiczne. Ekolodzy odpowiadają, że nie ma bardziej mylnego założenia.
Ziemia łąki zniszczonej pożarem wyjaławia się, zahamowany zostaje, naturalny rozkład resztek roślinnych i asymilacja azotu z powietrza. Podczas pożaru giną owady szkodniki pól, ale i te pożyteczne, umierają mięczaki (m.in. ślimaki), płazy np. żaby i gady. Zdarza się też, że w pożarach giną całe mioty młodych zajęcy, lisów i nowo narodzone sarny. Giną też młode ptaki gatunków gniazdujących na ziemi, jak również w zagajnikach, do których dotarł pożar. Do atmosfery przedostają się trujące związki chemiczne.

Wypalanie traw - są też ofiary śmiertelne

Według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, w 2012 roku w całym kraju strażacy do pożarów związanych z wypalaniem traw wyjeżdżali prawie 85 tysięcy razy. W tym okresie na skutek wypalania traw było 15 wypadków śmiertelnych. W pierwszych czterech miesiącach 2013 roku na skutek wypalania traw zginęły 4 osoby.

Wypalanie traw - co za nie grozi

Wypalanie traw jest wykroczeniem, grozi za nie areszt lub grzywna, do 5 tys zł. Jeśli pożar wymknie się spod kontroli i zagrozi budynkom mieszkalnym automatycznie staje się przestępstwem, za które grozi nawet 10 lat pozbawienia wolności. Za wypalanie traw, oprócz kar nakładanych przez organy ścigania, także kary finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. ARiMR może wypalającemu trawy na swoich nieużytkach rolnikowi zmniejszyć do 20 proc, a w skrajnych przypadkach nawet odebrać wszystkie należne mu za dany rok dopłaty bezpośrednie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto