Wywóz śmieci w Wodzisławiu Śl. Nie będzie drastycznej podwyżki opłat za odbiór odpadów

Arek Biernat
Arek Biernat
Władze Wodzisławia Śl. zapewniają, że nie wzrośnie opłata za wywóz śmieci
Władze Wodzisławia Śl. zapewniają, że nie wzrośnie opłata za wywóz śmieci arc
Wreszcie dobra wiadomość dla wodzisławian w kwestii odbioru odpadów. Urząd Miasta zapewnia, że nie będzie podwyżki za wywóz śmieci w Wodzisławiu Śl. Taki wniosek pozwala wyciągnąć zakończony przetarg i najkorzystniejsza oferta złożona przez jednego z wykonawców. Umowa z wybraną firmą ma zostać podpisana na dwa lata i przez ten okres nie powinna zmienić się wysokość opłaty za wywóz śmieci na terenie Wodzisławia Śl. To bardzo dobra wiadomość, bo w ostatnim czasie w wielu gminach słychać jedynie o podwyżkach opłaty za odbiór odpadów.

Bez podwyżek za wywóz śmieci

Myśl o konieczności przeprowadzenia przetargu na wywóz śmieci w Wodzisławia Śl. spędzała sen z powiek władzom miasta. Od dłuższego czasu samorządowcy alarmowali, że zmiany w prawie wprowadzane na szczeblu centralnym, wzrost płacy minimalnej czy wyższa opłata za energię elektryczną od jakiegoś czasu wpływały na wzrost kosztów, a tym samym na wysokość ofert przedstawianych przez wykonawców. Na końcu koszt musi zawsze ponieść podatnik, bo w myśl ustawy system ma się bilansować.

Dziś władze miasta uspokajają. Nie będzie podwyżki za wywóz śmieci w Wodzisławiu Śl., której tak wielu się obawiało. Dlaczego? Pozwala na to wynik właśnie zakończonego przetargu w którym magistrat poszukiwał wykonawcy zapewniającego odbiór odpadów na terenie miasta w ciągu kolejnych dwóch lat.

Trzy firmy złożyły kompletne oferty. I to właśnie najniższa z nich pozwala myśleć o zatrzymaniu wzrostu opłaty za wywóz śmieci. EKO z Rybnika (M. Goik, J. Konsek, A. Serwotka s.j.) zaoferowała za usługę nieco ponad 26 mln zł. Transgór 28,5 mln zł, a Sanit-Trans 29,3 mln zł.

Nowa umowa będzie obowiązywała od stycznia 2021 roku przez dwa kolejne lata. Teraz przygotowywane są stosowne projekty uchwał porządkowych.

Trzykrotność za odpady niesegregowane

Proponowaną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na jednego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość (26,10 zł) przyjęto na podstawie wykonanego przez firmę „Albeko” z Opola w 2019 r. wyliczenia wysokości stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z wykorzystaniem cen lokalnych.

Znacznie głębiej do kieszeni będą musieli sięgnąć ci, którzy nie segregują odpadów. Podwyższona stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku selekcji śmieci stanowić będzie trzykrotność stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na jednego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość (78,30 zł).

- To bardzo ważna wiadomość. Jak wszyscy wiemy, ceny za wywóz odpadów rosły wszędzie i znacząco. Wszystkie miasta i gminy borykały się z trudnościami w tym zakresie. Ale dziś możemy sobie powiedzieć, że cena w Wodzisławiu nie powinna wzrastać aż do stycznia 2023 roku. Wiele wskazuje na to, że negatywny trend wzrostu cen udało się zahamować, a miesiące żmudnej pracy, negocjacji, rozmów przyniosą korzystny dla nas wszystkich efekt – mówi Mieczysław Kieca, prezydent miasta.

Będą zmiany

W związku z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, zachodzi konieczność dostosowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie Wodzisławia Śląskiego do obowiązujących przepisów. Co to oznacza?

- Czeka nas trochę zmian. Zgodnie z projektowaną umową najpewniej będziemy mogli dostarczyć mieszkańcom worki na odpady, kubły na śmieci czy też zapewnimy ich dezynfekcję. Ale to nie wszystko. By być jeszcze bardziej eko, zaczniemy segregować bioodpady – wyjaśnia prezydent. - Dla osób kompostujących swoje odpady biodegradowalne, przewidujemy obniżkę opłaty o 1,46 zł od osoby. Przygotowujemy oczywiście odpowiednią kampanię informacyjno-edukacyjną, byśmy od nowego roku był gotowi do działania w znowelizowanym systemie – dodaje Mieczysław Kieca.

Urząd Miasta w Wodzisławiu Śl. zapowiada, że w najbliższym czasie przekaże szczegóły nowej umowy, poinformuje też konkretnie o planowanych zmianach i przedstawi ostateczną stawkę za odbiór odpadów.

Wspólny przetarg dla kilku gmin?

Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że samorządowcy z powiatu wodzisławskiego rozpoczynają prace nad przygotowaniem spójnego systemu gospodarowania odpadami. Była to odpowiedź na rosnące ceny na rynku. Samorządowcy zamierzają dążyć do ujednolicenia, usystematyzowania systemu gospodarki odpadami i wprowadzenia takich docelowych mechanizmów, które zatrzymałyby powszechny trend wzrostu cen.

W ciągu kolejnych dwóch lat nad zmianami ma pracować specjalny zespół. - Wypracowaliśmy koncepcję, która składałaby się z dwóch etapów – mówił w lutym 2020 roku Wojciech Krzyżek, zastępca prezydenta Wodzisławia Śl.

Pierwszy etap to maksymalne dostosowanie standardów i ujednolicenie systemu w gminach. Drugi etap to sposób przetwarzania, a co za tym idzie przejęcie odpadów komunalnych z powrotem do gmin, by realnie wpływać na sposób, w jaki będą one przetwarzane oraz na cenę tego procesu.

Gdzie miałaby powstać instalacja sortowania i przetwarzania odpadów? Tego na ten moment nie wiadomo. Kwestia ta wymaga nie tylko znalezienia odpowiedniej lokalizacji, ale i przeprowadzenia konsultacji społecznych oraz wygospodarowania środków finansowych na ten cel. Wymagana jest też zgoda organów stanowiących, czyli rady gminy czy rady miasta.

System, o którym mowa mógłby zacząć funkcjonować w 2022 roku. Najbliższe miesiące poświęcone zostaną na wybranie najbardziej optymalnej formy prawnej do realizacji tego przedsięwzięcia. Być może zadaniem zajmie się związek międzygminny lub spółka prawa handlowego.

Nauczanie hybrydowe zamiast powrotu do szkół

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie