Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobaczcie, takim sprzętem byliśmy leczeni. Pamiętacie?

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Sprzęt znajdujący sie w izbie pamięci w szpitalu w Rydułtowach
Sprzęt znajdujący sie w izbie pamięci w szpitalu w Rydułtowach Arek Biernat
Stare kardiomonitory, zestawy do insuliny, strzykawki i igły wielokrotnego użytku... Zobaczcie na zdjęciach, jakim sprzętem jeszcze nie tak dawno byliśmy leczeni. Pamiętacie? Przedstawione na zdjęciach znajdują się w specjalnej izbie pamięci szpitala w Rydułtowach. Poniżej prezentujemy też krótką historię naszych szpitali.

Historia szpitala w Rydułtowach

Rozwój miasta oraz górnictwa węgla kamiennego stworzył potrzebę zapewnienia mieszkańcom Rydułtów i okolic opieki lekarskiej. Szpital w Rydułtowach został zbudowany na zlecenie Spółki Brackiej. Budowę rozpoczęto 1898 r. na terenie o powierzchni 6,67 ha, zakupionym od Jana Żydka.

Tym sprzętem nasz leczono. Zobaczcie wideo

W pierwszym etapie budowy tj. w latach 1898-1900 powstał budynek starej przychodni, portiernia, administracja oraz budynek oddziału wewnętrznego.W kolejnych latach wybudowano pawilon główny, gdzie znajdowały się sale operacyjne, oddział zakaźny i „stacja kobiet”. W tym samym czasie powstała także maszynownia, wraz z kotłownią, pralnie, lodownia, czyszczalnia oraz kostnica. W 1911 roku zakończono proces rozbudowy.

W czasie II wojny światowej, szpital został przygotowany do ewakuacji. Chorych zwolniono w pierwszych dniach wojny. Od września 1939 do czerwca 1940 czynne było jedynie ambulatorium.

Szpital został ponownie otwarty w czerwcu 1940 przez niemiecki Zarząd Spółki Brackiej. Lekarzem naczelnym został Engelbert Henning chirurg niemiecki. W styczniu 1945 szpital kolejny raz przygotowano do ewakuacji . Wojna nie oszczędziła szpitala, 4 lutego 1945 blok operacyjny uległ kompletnemu zniszczeniu. Prowizoryczną salę operacyjną urządzono w piwnicy pawilonu głównego.

Od roku 1900 do 1934 funkcję dyrektora szpitala pełnił dr Georg Nepilly, który już w 1917 roku zorganizował pierwszy w Rydułtowach gabinet RTG, a 1933 wprowadził w szpitalu rentgenoskopię. Na początku XX wieku szpital nosił nazwę „KNAPPSCHAFTS-LAZARETH”. W 1921 w czasie III Powstania Śląskiego był szpitalem powstańczym.

Po 1922 szpital nosił nazwę „Lecznica Spółki Brackiej”. Lata 1925-1927 to etap dalszej rozbudowy. Uruchomiono klinikę dentystyczną, powstał oddział eugeniczny, oraz odnowiona została część pawilonu głównego. W latach 1934-1939 funkcję dyrektora sprawował dr Wiktor Zając. Prace pielęgniarskie w szpitalu wykonywały między innymi siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek N.M. Panny.

W II połowie lat 30-tych w szpitalu czynne były oddziały: oddział męski, stacja kobiet, oddział zakaźny, oddział wenerycznie chorych. Oddział męski oraz stacja kobiet miały charakter ogólny, leczono tam schorzenia wewnętrzne, chirurgiczne, a także dzieci.

Po II wojnie światowej Dekretem Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 1946 Kasa Chorych Spółki Brackiej uległa likwidacji . Mimo całkowitego zajęcia szpitala przez wojska radzieckie szpital, choć warunki pracy były bardzo trudne, nadal prowadził swoją działalność. Na mocy Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1950 roku Rydułtowy otrzymały status miejski. Administracyjnie szpital podlegał do 1950 r. Ubezpieczalni Społecznej. Po 1950 powstały wydziały zdrowia przy Prezydiach Powiatowych Rad Narodowych, najpierw w Rybniku, a w 1954 r. w Wodzisławiu Śląskim.

W okresie 1945-1955 zmienił się profil szpitala z ogólnego na placówkę z podziałem na oddziały specjalistyczne.

Tak więc w 1960 funkcjonowało już 10 oddziałów specjalistycznych: 3 chirurgiczne, 2 wewnętrzne, 2 zakaźne, 1 noworodkowy, 1 urazowo-ortopedyczny, 1 ginekologiczno-położniczy. W 1961 roku otwarto stację krwiodawstwa, a 1968 r. oddano Oddział Laryngologiczny. W 1968 r. oddano także do użytku budynek oddziału dziecięcego, a w 1970 budynek laboratorium, oraz aptekę szpitalną . Uruchomiono również Oddział Chirurgii Onkologicznej. W 1973 roku powstały Zespoły Opieki Zdrowotnej.

Szpital do 1975 roku administracyjnie podlegał ZOZ w Rybniku, a następnie w wyniku zmian administracyjnych ZOZ w Wodzisławiu Śl. W 1985 r. Uruchomiono Pracownię Gastroskopową i Poradnię Gastrologiczną. Pracownia USG powstała w 1986r. W 1987 szpital otrzymał dar od papieża Jana Pawła II w postaci gastroduometru. Nowy wybudowany pawilon Zakładu Anatomi Patologicznej oddano do użytku 31 grudnia 1987 r.

W latach 1990-1998 dokonano szeregu inwestycji i remontów polegających między innymi na gruntownym remoncie pawilonu głównego szpitala oraz zakupienie nowoczesnej aparatury diagnostyczno-terapeutycznej. W celu dostosowania się do tworzącego się rynku usług medycznych zmianom uległa także struktura organizacyjna szpitala.

Dnia 31 grudnia 1998 r. weszła w życia reforma systemu opieki zdrowotnej. Szpital uzyskał samodzielność i osobowość prawną stał się niezależnym podmiotem, dla którego organem założycielskim jest Powiat Wodzisławski.

Obecnie rydułtowska lecznica z wodzisławską tworzą jeden wspólny szpital o połączonych oddziałach.

Historia szpitala w Wodzisławiu Śl.

Zespół Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu Śląskim jako samodzielna jednostka organizacyjna i budżetowa powołana została uchwałą Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Wodzisławiu Śląskim w dniu 2 marca 1972 roku, w oparciu o zarządzenie Ministra Zdrowia w sprawie eksperymentalnego powołania na wytypowanych terenach zespołów opieki zdrowotnej.

Na mocy tej uchwały pod patronatem Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej w Wodzisławiu Śląskim – dokonano zespolenia placówek służby zdrowia z terenu miasta Wodzisław Śląski. Nastąpiło zintegrowanie placówek: Szpitala Miejskiego, Przychodni Obwodowej oraz stacji Pogotowia Ratunkowego

Do zadań powołanego Zespołu należało prowadzenie wszechstronnej działalności leczniczo – profilaktycznej wykonywanej przez zespoloną strukturę otwartej i zamkniętej opieki zdrowotnej na całym obszarze działania.

W ówczesnym czasie ZOZ dysponował 506 łóżkami szpitalnymi rozmieszczonymi w 13 oddziałach takich jak: wewnętrzne (5), noworodkowy, dziecięcy, położniczo-ginekologiczny, chirurgiczny, neurologiczny, urologiczny, dermatologiczny i zakaźny.

W lipcu 1975 roku, w wyniku wprowadzenia nowego podziału administracyjnego, w rejon działania Zespołu włączono miasto Rydułtowy ze szpitalem liczącym 490 łóżek szpitalnych rozmieszczonych w następujących oddziałach: wewnętrzne (2), dziecięce (2), chirurgiczne (3), urazowo – ortopedyczny, ginekologiczno-położniczy, noworodkowy.

W roku tym wprowadzono również numerację poszczególnych szpitali i tak: Szpital przy ul. 26 marca, Wodzisław Śląski – Szpital nr 1, Szpital przy ul. Wałowej, Wodzisław Śląski – Szpital nr 2, Szpital przy ul. Plebiscytowej, Rydułtowy – Szpital nr 3

Przynależność Szpitala Nr 3 do Zespołu trwała do 1980 roku. 1 grudnia 1980 r. zapadła decyzja utworzenia Zespołu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach.

W 1996 roku na mocy zarządzenia Wojewody katowickiego z dnia 24 grudnia 1996 roku nastąpiło przekształcenie Zespołu Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu Śląskim, w Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej.

Od kilku lat wodzisławska lecznica z rydułtowską tworzą jeden szpital.

W galerii zdjęć prezentujemy sprzęt, którym nie tak dawno pacjenci byli leczeni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto