MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy pożar lasu w tym roku w powiecie międzychodzkim. Spłonęło 30 arów

Jakub Czekała
Jakub Czekała
We wtorek 30 kwietnia po godzinie 14 międzychodzcy strażacy otrzymali zawiadomienie o pożarze w okolicach miejscowości Krzyszkówko. Na miejsce wysłano zastępy z Międzychodu, Kwilcza, Łowynia oraz Lewic.

Oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Międzychodu starszy kapitan Marcin Piechocki powiedział nam, że spaleniu uległo około 30 arów poszycia leśnego między Miłostowem, a Krzyszkówkiem. Był to teren Nadleśnictwa Pniewy.

- Pierwsze przybyłe na miejsce zastępy stwierdziły pożar poszycia leśnego. Doszło tam do zerwania linii energetycznej. Działania strażaków w pierwszej fazie ograniczyły się do ograniczenia rozprzestrzeniania się pożaru. Na miejsce zdarzenia przybyli przedstawiciele Nadleśnictwa Pniewy oraz Pogotowia Energetycznego. Po rozłączeniu napięcia w linii energetycznej strażacy mogli przystąpić do dogaszania pożaru - poinformował strażak.

Działania strażaków trwały kilka godzin. Był to pierwszy w tym roku pożar lasu na terenie powiatu międzychodzkiego.

Choć wtorkowy pożar spowodowany był zerwaną linią energetyczną, to mimo wszystko przypominamy o wiosennych działaniach prewencyjnych służb, pod nazwą "STOP wypalaniu traw".

Pożary lasów, traw i nieużytków rolnych to wymierne straty. Pożar w środowisku przyrodniczym niszczy bezpowrotnie habitaty. Giną zwierzęta w stanowiskach lęgowych oraz niezliczone skupiska owadów. Ogień wypala florę, która stanowi różnorodne źródło pokarmu dla jakże cennych dla człowieka pszczół. Tylko ciągła edukacja społeczna i budowanie odpowiedzialności jest szansą ochrony przyrodniczego skarbca. Chcemy docierać z naszą kampanią do społeczeństwa i przekonywać, że warto troszczyć się o Ziemię w perspektywie pokoleń, które przyjdą po nas.

W kampanii bierze udział Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Państwowa Straż Pożarna, a także Lasy Państwowe.

Wypalaniu traw mówimy NIE, bo:
1. nie jest efektywnym sposobem „odnawiania gleby”,
2. stanowi poważne zagrożenie dla:
- osoby wypalającej połacie traw (możliwość doznania zawału serca lub udaru termicznego),
- organizmów żywych – pożytecznych dla ekosystemu zwierząt: płazów (żab, ropuch, jaszczurek), drobnych ssaków i gryzoni. Proceder wypalania jest szczególnie niebezpieczny dla gniazd lęgowych

zakładanych zwyczajowo na ziemi lub w gałązkach krzewów. Usytuowanie terenów trawiastych w pobliżu skupisk drzewostanów może skutkować śmiercią dużych zwierząt leśnych. W płomieniach i

dymie giną sarny, jelenie i dziki. Silne zadymienie towarzyszące pożarom traw dezorientuje owady latające, zagraża zwierzynie wodnej i organizmom glebowym takim jak dżdżownice,

popularnych roślin łąkowych.
3. angażuje znaczne siły w proces opanowania pożaru,
4. powoduje uwolnienie trujących toksyn, które przedostają się do środowiska naturalnego.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto