Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po katastrofie budowlanej ruszył remont Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śl.

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Robotnicy wrócili na plac budowy remontowanego Pałacu Dietrichsteinów
Robotnicy wrócili na plac budowy remontowanego Pałacu Dietrichsteinów UM Wodzisław
Robotnicy znów pojawili się na placu budowy remontowanego Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śl. Wznowiono prace po katastrofie budowlanej. W sierpniu ubiegłego roku runęło na ulicę rusztowanie, a dwie osoby trafiły do szpitala. W galerii zdjęcia z remontu i wypadku.

Dobra wiadomość placu budowy remontowanego Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śl. Robotnicy wznowili prace. Przypomnijmy, 19 sierpnia 2019 roku doszło tam do katastrofy budowlanej. Po oberwaniu się gzymsu runęło 4-metrowe rusztowanie na ulicę Kubsza, a dwie osoby trafiły do szpitala.

Czytaj więcej. Runęło rusztowanie w Wodzisławiu Śl. Dwie osoby ranne

Zmiany w projekcie

Nieprzewidziany problem zmusił wykonawców remontu do przerwania prac. Konieczne było wyjaśnienie przyczyn zdarzenia oraz zabezpieczenie budynku. W czasie ostatnich miesięcy trwało wiele prac związanych z dokumentacją projektową i niezbędnymi uzgodnieniami. Należało znaleźć najlepsze możliwe rozwiązania przy prowadzeniu dalszego remontu. W końcu pojawiło się zielone światło – remont został wznowiony.

Pracownicy pojawili się na terenie budowy już w miniony poniedziałek. Wówczas na miejscu odbyła się stosowna narada, która zainaugurowała ponowne prace remontowe.

Od środy (17.06) budowlańcy pracują już pełną parą. Porządkują plac budowy oraz stawiają wewnętrzne rusztowania.

- Od najbliższego poniedziałku na dwie zmiany będą prowadzić prace rozbiórkowe dachu. Co istotne, nie będzie już stawiane rusztowanie zewnętrzne. Prace rozbiórkowe, ze względu na stan obiektu i potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa, będą prowadzone od wewnątrz oraz przy użyciu dźwigu - informuje Urząd Miasta w Wodzisławiu Śl.

W okresie, który upłynął od zeszłorocznej sierpniowej katastrofy budowlanej, budowlańcy zdołali dokładnie uprzątnąć teren po zdarzeniu, wykonali zamurowania, zgodnie z projektem, otworów na parterze budynku, zabetonowali biegi i wymurowano ściany klatki schodowej od strony wschodniej na I piętrze, po uzyskaniu zgody Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dokonali rozbiórki gzymsu i uszkodzonego muru w obrębie odsłoniętej części dachu od strony parku, wykonali tymczasowe „trwałe” zadaszenie odsłoniętej części pałacu na okres zimowy, odkryli i wyczyścili istniejące kanały dymowe i wentylacyjne oraz wymienili cztery latarnie na ul. Kubsza uszkodzone wskutek katastrofy.

- Niezwykle się cieszę, że prace w pałacu zostały w końcu wznowione. Katastrofa budowlana spowodowała wiele komplikacji. Za nami wiele miesięcy pracy nad możliwością kontynuowania remontu. Dziś wiem, że pokonamy każdą trudność i będziemy cieszyli się z pięknego obiektu. Po latach prowadzenia trudnych inwestycji wiem, że każda wiąże się z problemami, wieloma nieprzewidzianymi zdarzeniami, czasem różnymi oskarżeniami czy brakiem zrozumienia trudnego procesu… Na szczęście wszystko zawsze kończyło się dobrze! Udało się zbudować park Trzy Wzgórza, wyremontować dworzec kolejowy, zbudować drogę zbiorczą. A i przy tych inwestycjach bywało gorąco. Też musieliśmy przezwyciężać liczne trudności. Dziś się z nich cieszymy. Z pięknego zabytkowego pałacu też będziemy się cieszyć. Będzie naszą wodzisławską dumą – mówi prezydent miasta Mieczysław Kieca.

Kalendarium, czyli co działo się w ciągu minionych miesięcy

  • 27.08.2019 r. zlecono firmie firmie inżynierskiej „Konstrukt” wykonanie ekspertyzy dotyczącej ustalenia przyczyn katastrofy budowlanej.
  • Uzyskano decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nr K-NR.5142.1922.2019MR z dnia 31.10.2019 r. dot. pozwolenia na rozbiórkę gzymsu i uszkodzonego muru w obrębie odsłoniętej części dachu.
  • 7.10.2019 r. zlecono Politechnice Śląskiej opracowanie pn. Weryfikacja projektu przebudowy i rozbudowy Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim w zakresie zaprojektowanej konstrukcji dachu.
  • 12.11.2019 r. wezwano projektanta do usunięcia stwierdzonych w opracowaniu Politechniki Śląskiej wad projektu. W wyznaczonym czasie projektant nie udzielił odpowiedzi.
  • 26.11.2019 r. wystosowano pismo do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o wszczęcie postępowania z tytułu odpowiedzialności zawodowej wobec projektantów z powodu uchylania się od wykonywania obowiązków z zakresie pełnionego nadzoru autorskiego.
  • 26.11.2019 r. wystosowano pismo do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej o wszczęcie postępowania z tytułu odpowiedzialności zawodowej wobec projektantów z powodu błędów w projekcie.
  • 10.02.2020 r. zlecono opracowanie projektu naprawczego dachu Pałacu Dietrichsteinów w zakresie części konstrukcyjnej odbudowy gzymsu oraz zmiany konstrukcji dachu.
  • Z uwagi na fakt, że dotychczasowy projektant odmówił usunięcia wad i braków w projekcie, 06.04.2020 r. zlecono firmie BAUREN Piotr Renke wykonanie projektu zamiennego Pałacu Dietrichsteinów w zakresie część architektonicznej, sanitarnej, elektrycznej oraz zabezpieczeń przeciwpożarowych.
  • 21.05.2020 r. Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał pozwolenie na prowadzenie prac w zakresie rozbiórki i odbudowy gzymsów na całym budynku pałacu.
Robotnicy wrócili na plac budowy remontowanego Pałacu Dietrichsteinów

Po katastrofie budowlanej ruszył remont Pałacu Dietrichstein...

Remont za ponad 13,5 mln zł

Za modernizację jednej z pierwszych budowli w stylu klasycystycznym w Polsce, odpowiada firma Intravi sp. z o.o. sp. k., mająca swoją siedzibę w Żywcu. To ona złożyła najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu przetargowym, w wysokości 13 553 445,78 zł. Modernizacja Pałacu z XVIII wieku jest możliwa dzięki wymagającym i wieloletnim staraniom miasta i pozyskanemu dofinansowaniu.

Środki w wysokości ponad 11 milionów pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020 i budżetu państwa. Realizacja przedsięwzięcia wymagała uzyskania przez miasto zgody konserwatora zabytków oraz uzyskania pozwolenia na budowę. Stosowne pozwolenia wydał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

Głównym celem projektu jest zwiększenie atrakcyjności pałacu i znajdującego się w nim Muzeum. Priorytetem jest odtworzenie wyglądu zabytkowego obiektu. Projekt uwzględnia prace konserwatorskie, restauratorskie i adaptacyjne.

W zmodernizowanej budowli znajdą się przestrzenie wystawiennicze, główna sala reprezentacyjna, sala bankietowa pełniąca funkcję sali koncertowej, część biura dla pracowników Muzeum, magazyny i pracownie konserwacji zbiorów.

Co istotne, pałac będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami m.in. dzięki zastosowaniu bezprogowych drzwi, windy i odpowiednio przystosowanych toalet. Warto pamiętać, że biura pracowników zostały przeniesione na wodzisławski Rynek (Rynek 24). Z pracownikami Urzędu Stanu Cywilnego można skontaktować się w Urzędzie Miasta przy ul. Bogumińskiej, w budynku 4b, na I piętrze. Nowa sala ślubów znajduje się w budynku głównym wodzisławskiego magistratu.

Prace mają się zakończyć w 2021 roku.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto