Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wodzisławskim Centrum Kultury 10 filmów 10 mistrzów. Polskie arcydzieła w WCK. Zobaczcie listę tytułów

OPRAC.: Ireneusz Stajer
Jednym z pokazywanych filmów będzie "Popiół i Diament" ze Zbyszkiem Cybulskim w głównej roli
Jednym z pokazywanych filmów będzie "Popiół i Diament" ze Zbyszkiem Cybulskim w głównej roli WCK/kadr z filmu "Popiół i Diament"
Wodzisławskie Centrum Kultury zaprasza na wyjątkowy cykl, który pozwoli szerokiemu gronu odbiorców zapoznać się z polską klasyką filmową na dużym ekranie. W ciągu najbliższych dziesięciu miesięcy Kino Pegaz pokaże widzom dziesięć filmów dziesięciu mistrzów, których dzieła ukształtowały obraz polskiego kina w latach 60. i 70. XX wieku. Filmów, które do tej pory w znakomitej większości można było obejrzeć wyłącznie w telewizji. Arcydzieła polskiej kultury w wersji odrestaurowanej cyfrowo.

Cykl otworzy projekcja nagrodzonego na festiwalu w Wenecji dramatu „Popiół i diament" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Tytuł wyświetlony zostanie 8 lutego o godz. 19:00.

Opis filmu: Młody akowiec otrzymuje rozkaz zastrzelenia sekretarza KW PPR w przededniu zakończenia drugiej wojny światowej. W tym samym czasie poznaje dziewczynę, barmankę w hotelu. Rozdarty między poczuciem obowiązku a rodzącym się uczuciem będzie musiał dokonać wyboru.

Dziesięć filmów, które wyświetli Pegaz zostało wyselekcjonowanych przez Dyrektora Artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Tomasza Kolankiewicza.

Przed każdą z projekcji widzowie zobaczą wstęp w formie wykładu wideo z prezentacją sylwetki twórcy/twórczyni, wprowadzający w tematykę dzieła, przybliżający realia polityczno-społeczne jego powstania. Każdy wstęp zawiera też analizę formalną dzieła z naciskiem na scenariusz, sztukę operatorską, grę aktorską, montaż, scenografię i kostiumy. Wskazuje też aktualny wymiar dzieła i proponuje możliwe tropy interpretacyjne. Prologi zrealizowane są w sposób przystępny, bardziej popularyzatorski niż akademicki, osadzając poszczególne filmy w szerokim, kulturoznawczym kontekście.

Lista tytułów:

• „Popiół i diament" - Andrzej Wajda, 1958 r.

• „Pociąg" - Jerzy Kawalerowicz, 1959 r.

• „Do widzenia, do jutra" - Janusz Morgenstern, 1960 r.

• „Nikt nie woła" - Kazimierz Kutz, 1960 r.

• „Zezowate szczęście" - Andrzej Munk, 1960 r.

• „Sanatorium pod klepsydrą" - Wojciech Jerzy Has, 1973 r.

• „Barwy ochronne" - Krzysztof Zanussi, 1976 r.

• „Aria dla atlety" - Filip Bajon, 1979 r.

• „Gorączka" - Agnieszka Holland, 1981 r.

• „Przypadek" - Krzysztof Kieślowski, 1981 r.

Tytuły z cyklu Krótka Historia Polskiego Kina wyświetlane będą co miesiąc w ramach kina konesera.

Bilety w cenie 14/16 zł są dostępne w kasie WCK przed seansami oraz online. Kino Pegaz mieści się w Wodzisławskim Centrum Kultury, przy ul. ks. płk. W. Kubsza 17. Szczegóły na stronie WCK [otwiera się w nowym oknie].

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych. Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto