MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Cyfrowa konsumpcja sztuki. W majówkowę Polacy wydali ponad 100 tys. na cyfrową sztukę

Katarzyna Glegoła
Katarzyna Glegoła
Artystyczna grupa programistów „thePolacy” stworzyła humorystyczną kolekcję dzieł sztuki zatytułowaną „thePolki”. W majówkowym tygodniu Polacy wydali ponad 100 tysięcy złotych na cyfrowe dzieła sztuki. Prawie połowa kolekcji zaprojektowana przez „thePolaków” została wyprzedana. Czy sztuka przeniesie się do cyfrowego świata? Szczegóły w artykule poniżej.

Rozwój nowoczesnych technologii oraz Internetu spowodował, że wiele dziedzin życia społecznego w całości lub częściowo przeniosło się do wirtualnego świata . Sztuka również stopniowo zaczęła wkraczać do cyfrowego świata, a to za sprawą Internetu 3.0. Coraz więcej słyszy się o cyfrowej konsumpcji sztuki. O co w tym chodzi?

Cyfrowa sztuka w internecie 3.0 to przyszłość, duże pieniądze i realna zmiana świata, a my w Polsce jesteśmy na jej czele – tłumaczy Kojak, jeden z twórców grupy „thePolacy”.

Sztuka w cyfrowym świecie. Na czym to polega?

Sztuka cyfrowa powstaje w świecie Web3, czyli Internetu 3.0. Jest to przestrzeń wirtualna, która „oddaje sieć w ręce twórców”, co oznacza, że twórcy mają w tym miejscu pełne prawa do wytworzonych przez siebie treści. Internet 3.0 gwarantuje bezpieczeństwo i kontrolę nad własnymi danymi i cyfrowymi aktywami.

Nowe technologie a sztuka. Jak tworzyć dzieła w Internecie?

Web3, czyli trzecia generacja Internetu tworzy przestrzeń, w której świat sztuki może się prężnie rozwijać, a to za sprawą technologii cyfrowych takich jak: blockchain czy NFT (non-fungible tokens).

  • Blockchain: Umożliwia twórcom przechowywanie certyfikatów autentyczności oraz pochodzenia dzieła. Dzięki temu kupujący może być pewien, że nabywa oryginalne dzieło, a nie jego kopię.
  • NFT (Non-Fungible Tokens): NFT to rodzaj cyfrowego certyfikatu własności, który jest unikatowy i niezamienialny. Każdy token NFT jest związany z konkretnym dziełem sztuki i rejestrowany na blockchainie. NFT umożliwiają sprzedaż, kupno i kolekcjonowanie cyfrowych dzieł sztuki w sposób, który jest bezpieczny i weryfikowalny.

Polacy zainteresowani sztuką cyfrową

Kolektyw artystyczno- programistyczny "The Polacy" tworzy grupa czterech programistów, łączących sztukę z nowoczesną technologią Web3. Pierwszą kolekcję dzieł sztuki „2137” cyfrowi artyści wydali w stylu pixel art. Po jej sukcesie opublikowali nową kolekcję „thePolki”, która w ciągu pierwszego tygodnia wyprzedała się niemal w połowie. Polacy zainwestowali podczas majówki 100 tysięcy złotych w cyfrową sztukę na Bitcoinie. Czy to znaczy, że teraz sztuka przeniesie się do świata wirtualnego?

Web 3.0. Rewolucja w świecie sztuki

Cyfrowe działa sztuki potrafią osiągać astronomiczne ceny. Web3 tworzy nowy, bezpieczny rynek, w którym sztuka może się prężnie rozwijać. Celem powstania kolekcji „thePolki” było "nie tylko pokazanie Polakom, w jaki sposób obecnie tworzy i konsumuje się wirtualną sztukę̨, ale również przedstawienie rewolucyjnej przestrzeni w Internecie w możliwie najbardziej zrozumiały sposób".

Stoimy w obliczu powszechnej wirtualizacji doświadczenia. Świat gier i metaverse, moda 3D czy wreszcie boom na rozszerzoną rzeczywistość pokazują, że coraz więcej ludzi inwestuje czas i pieniądze w świat cyfrowy. Dotyczy to również sztuki. Dlatego wspieramy ten model i pokazujemy Polakom korzyści jakie z niego płyną – dodaje Kojak.

od 7 lat
Wideo

Ukraiński dron uderzył w radar w Orsku. Przeleciał aż 1800 kilometrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto