Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

GIS: nie kupuj dziadkom w prezencie suplementów diety na własną rękę. Szczególnie niebezpieczne są zakupy w internecie

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Badania pokazują, że prawie połowa Polaków z nikim nie konsultuje przyjmowanych suplementów.
Badania pokazują, że prawie połowa Polaków z nikim nie konsultuje przyjmowanych suplementów. Westend61/GettyImages
Wczoraj swoje święto obchodziły wszystkie babcie w Polsce, dziś świętują dziadowie. Z tej okazji Główny Inspektor Sanitarny przypomina, aby nie kupować seniorom w prezencie suplementów diety na własną rękę. Suplementacja powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb i skonsultowana ze specjalistą.

Spis treści

GIS przypomina: suplement to nie prezent

W związku z obchodzonymi w styczniu dniami babci i dziadka, GIS zaapelował, by w ramach prezentów nie kupować suplementów diety. Podkreślił, że „suplementacja powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb i skonsultowana ze specjalistą”.

Jednocześnie GIS zaznaczył, że liczba sprzedawanych suplementów diety stale rośnie. Jednak nie każdy wie, że tego typu produkty nie mają właściwości leczniczych.

– Suplement diety nie leczy i nie zapobiega chorobom, natomiast służy uzupełnieniu diety w składniki odżywcze – w przypadku ich niedoboru – podkreślił.

GIS zaapelował o szczególną ostrożność wobec produktów dostępnych w sprzedaży internetowej reklamowanych jako panaceum na choroby, złe samopoczucie czy produkt pozwalający szybko schudnąć.

Lek bez recepty a suplement diety. Jak je rozróżnić?

GIS wskazał na sposoby rozróżniania leków bez recepty od suplementów diety. Na opakowaniu leku bez recepty znajdziemy m.in. numer pozwolenia na dopuszczenie go do obrotu. Z kolei na opakowaniu suplementu diety musi być wyraźnie napisane, że jest to suplement diety. Nie znajdziemy tam również wspomnianego numeru.

– Producent suplementu diety musi podać nazwę kategorii substancji odżywczych, substancji charakteryzujących produkt lub wskazać charakter tych substancji. Konieczne jest przekazanie informacji o zalecanej dziennej porcji do spożycia w ciągu dnia i ostrzeżenia o jej nieprzekraczaniu w ciągu dnia. Wymagane jest też zamieszczenie stwierdzenia, że suplementy diety nie mogą być stosowane jako zamienniki zróżnicowanej diety i powinny być przechowywane w sposób niedostępny dla małych dzieci. Producent nie może również sugerować, że suplement diety zapobiega chorobom lub je leczy – wymieniono.

Najpierw dobra dieta, potem suplementacja

Główny Inspektor Sanitarny wyjaśnił także, że ze względu na słabo zbilansowaną dietę, możliwe są niedobory witamin lub składników mineralnych, czy innych składników odżywczych. Wtedy też suplement diety może pomóc je uzupełnić. Jednak nie są to jednak produkty uniwersalne i ich stosowanie należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Ocenią oni, czy taki preparat jest właściwy dla danej osoby, biorąc pod uwagę, m.in. stan jej zdrowia, a także przyjmowane leki.

Należy jednak pamiętać, że podstawą zdrowego stylu życia oprócz aktywności fizycznej jest urozmaicona, prawidłowo zbilansowana dieta. To właśnie dieta powinna być głównym źródłem witamin i składników mineralnych i innych składników odżywczych. Suplementy diety mogą jedynie ją uzupełniać, i to tylko w pewnych określonych przypadkach.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska
ak/ mhr/

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: GIS: nie kupuj dziadkom w prezencie suplementów diety na własną rękę. Szczególnie niebezpieczne są zakupy w internecie - Strona Zdrowia

Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto