Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poezja Janusza Szubera zabrzmiała w murach sanockiego zamku [WIDEO]

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Wideo
od 16 lat
Dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Grzegorza z Sanoka oraz Muzeum Historycznemu w Sanoku wielbiciele wierszy Janusza Szubera mogli wziąć udział w wieczorze poezji zatytułowanym ”Będąc ciągle tym samym” w wykonaniu aktorów scen warszawskich. Prezentowano wiersze z ostatniego tomu, wydanego po śmierci poety.

W sali portretowej sanockiego zamku w dniu 21 października wystąpili: Piotr Michał Duda – recytacja, Aldona Jacórzyńska – wokal, muzyka i wykonanie, Tomasz Szcześniak – gitara. Autorką scenariusza była Małgorzata Szyszka, która wzięła na siebie również ciężar reżyserii. Spektakl zrealizowało Stowarzyszenie „Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych”.

Janusz Szuber zmarł 1 listopada 2020 roku, podczas pandemii, ale już za życia uznany był za najwybitniejszego sanockiego poetę.

- Od debiutu literackiego, przez 25 lat, Janusz Szuber bardzo intensywnie funkcjonował w Sanoku - wspomina Leszek Puchała, dyrektor MBP.

- Był jak ognisko intelektualne, które koncentrowało ludzi związanych ze sztuką - dodaje Wiesław Banach, były dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, wspominając pierwsze spotkanie autorskie Janusza Szubera z czytelnikami, które odbyło się właśnie w sanockim zamku.

Janusz Szuber urodził się 10 grudnia 1947 roku. Zadebiutował bardzo późno, jako dojrzały mężczyzna. Przez wiele lat tworzył wiersze jedynie do szuflady, dopiero w 1994 roku jego twórczość ukazała się na łamach „Tygodnika Sanockiego”. Sanoczan zachwyciły jego wiersze, ale sława poety z Sanoka bardzo szybko wyszła za opłotki miasta. Janusz Szyber zaczął udzielać się wówczas w życiu Sanoka i instytucji kulturalnych, choć wcześniej kilkadziesiąt lat spędził przykuty do wózka inwalidzkiego.
Nie był gwiazdą, która szybko przemknęła przez nieboskłon.

- Ze względu na niepełnosprawność Janusza świat zaczął przyjeżdżać do Sanoka - zauważa Leszek Puchała. - Ciągnęły tu niemalże pielgrzymki wybitnych ludzi, którzy chcieli go poznać.

Poeta został uhonorowany wieloma nagrodami, wśród których były:

  • nagrody literackiej miasta Sanoka (1995, 1998),
  • nagrody literackiej B. Sadowskiej (1996),
  • nagrody poetyckiej im. K. Iłłakowiczówny,
  • nagrodę Wojewody Krośnieńskiego oraz Prezydenta m. Rzeszowa (1997),
  • nagrody Fundacji Kultury (1999),
  • nagrody Fundacji W. i N. Turzańskich w Toronto w dziedzinie kultury za rok 1998 (1999),
  • otrzymał tytuł Mistrza Wymowy Polskiej województwa podkarpackiego (2003),
  • otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Królewskiego Wolnego Miasta Sanoka (2017).

Najistotniejsze było jednak to, że był wydawany przez najważniejsze wydawnictwa w Polsce.

- To jest obiektywny dowód, kim był Janusz Szuber dla Sanoka. Wprowadzał nasze miasto na szerokie wody - podkreśla nasz rozmówca, zauważając, że twórczość Janusza Szubera nie była lokalna, ale niosła wybitne wartości uniwersalne. - Można powiedzieć, że Szuber był ambasadorem Sanoka, gdziekolwiek się pojawiał - dodaje Wiesław Banach.

W przeddzień pierwszej rocznicy śmierci poety, w 2021 r. w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Sanoku odbyło się spotkanie „Janusz Szuber in memoriam”. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali przyjaciele poety i znawcy jego twórczości: Antoni Libera, Bronisław Maj i o. Janusz Pyda oraz Andrzej Mastalerz – aktor teatralny i filmowy, wykładowca w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Obecnie w Sanoku tworzona jest Fundacja Literatury im. Janusza Szubera, która zamierza w jego mieszkaniu przy ul. Rynek 14 stworzyć miejsce pamięci poświęcone poecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poezja Janusza Szubera zabrzmiała w murach sanockiego zamku [WIDEO] - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto