Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Muzeum na kółkach" w Wodzisławiu Śl. Stanęło na rynku [ZDJĘCIA]

AREK (mat. pras.)
Muzeum można zwiedzać na rynku
Muzeum można zwiedzać na rynku UM Wodzisław Śl.
"Muzeum na kółkach" w Wodzisławiu Śl. Niezwykłe miejsce do zwiedzania stanęło na wodzisławskim rynku. Zobaczcie zdjęcia.

"Muzeum na kółkach" w Wodzisławiu Śl. Stanęło na rynku

Nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Projekt do 2016 roku odwiedzi 47 miejscowości. W dniach 9-11 lipca Muzeum będzie gościć w Wodzisławiu Śląskim.

Projekt ma na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 10 procent ludności Polski.

Wodzisław Śląski to ważny punkt na mapie polsko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego. Pierwsi Żydzi osiedlili się tutaj w latach 30. XVII wieku. Pod koniec XVIII wieku najbardziej aktywnymi członkami społeczności żydowskiej w Wodzisławiu byli kramarz Samson Samuel Wartenberger (1752–1841) oraz kupiec Ascher Isaac Cohn (1764–1829), którzy kupili dwa domy przy Rynku 8 i 9. W 1798 roku oddali oni nieodpłatnie część swoich działek pod budowę synagogi. Została ona wzniesiona w całości z drzewa, przy zbiegu ulic Zamkowej i Targowej. W 1854 r. w Wodzisławiu powstała gmina żydowska. Społeczność liczyła wówczas około 500 Żydów. Przez ponad 100 następnych lat Żydzi zasiadali w zarządzie miasta oraz pełnili funkcje radnych. Większość tutejszych Żydów trudniła się handlem. W mieście otworzono szkołę żydowską. W latach 30. XX wieku w mieście mieszkało zaledwie 100 Żydów. W następnych latach sprzedali oni swój majątki i opuścili miasto.

W Wodzisławiu Śląskim będzie można zobaczyć „Muzeum na kółkach” na Rynku Miasta. Ze swojej strony wodzisławski magistrat zapewnia nie tylko bezpłatny plac, ale również organizuje pobyt koordynatorów wystawy, którzy wraz z nią zawitają do Wodzisławia Śląskiego. Podczas naszej wizyty koordynatorzy lokalni przygotowali specjalny program wydarzeń towarzyszących naszej wizycie.

-Oczekujemy, że wystawa „Muzeum na kółkach” wzbudzi refleksje mieszkańców Wodzisławia Śląskiego. Mamy nadzieję, że dzięki działaniom lokalnym osoby w różnym wieku będą pamiętały o przeszłości miasta budowanej razem z żydowskimi mieszkańcami – mówią Justyna Orszulak i Grzegorz Meisel, koordynatorzy lokalni „Muzeum na kółkach” w Wodzisławiu Śląskim.

Centralnym punktem wystawy jest interaktywna mapa każdego miasta, które odwiedza „Muzeum na kółkach”, na której zostały opisane ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską. Poprzez trójwymiarową makietę sztetla przybliżamy najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka. Opowiadamy również o jidysz, hebrajskim i polskim – trzech współistniejących i przenikających się językach, którymi posługiwali się polscy Żydzi.

Projekt jest podziękowaniem dla lokalnych liderów i aktywistów, którzy poświęcają swój czas i środki na dbanie o pamięć o polskich Żydach. „Muzeum na kółkach” zaprasza widzów do interakcji, dzielenia się własnymi wspomnieniami oraz odkrywania zapomnianego dziedzictwa. Ekspozycji towarzyszyć będzie szereg działań edukacyjnych i kulturalnych. Zwiedzanie wystawy i udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów są bezpłatne.

Od maja do sierpnia 2015 roku „Muzeum na kółkach” będzie łącznie w 22 miejscowościach w województwie pomorskim, zachodniopomorskim, lubelskim, dolnośląskim, śląskim, opolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.

Program:

9.07

9:00 – Uroczyste otwarcie wystawy „Muzeum na kółkach” (Rynek miasta)

9:00 – 15:00 – Wystawa „Muzeum na kółkach” (Rynek miasta)

10:00 – Warsztaty plastyczne dla przedszkolaków z robienia masek purimowych (Publiczne Przedszkole nr 18)

11:00 – Spotkanie ze świadkiem historii (Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna)

16:00 – 17:30 – Warsztat dla dorosłych „Postawy Polaków wobec Zagłady. Wrogość. Obojętność. Pomoc” (Wodzisławskie Centrum Kultury)

10.07

10:00-11:30 – Warsztaty dla dzieci „Budujemy sztetl” (Wodzisławska Placówka Wsparcia Dziennego Dziupla)

12:00 – 18:00 – Wystawa „Muzeum na kółkach” (Rynek miasta)

16:00 – Prelekcja dyrektora Muzeum Sławomira Kulpy na temat wodzisławskich Żydów (Muzeum)

18:00 – Wieczór filmowy (Wodzisławskie Centrum Kultury)

18:00 – Wieczór gier (Wodzisławskie Centrum Kultury)

11.07

10:00 – 16:00 – Wystawa „Muzeum na kółkach” (Rynek miasta)

12:00 – Warsztaty kulinarne „Smaki kuchni żydowskiej” połączone z degustacją (Rynek; w razie niepogody „Słodka Manufaktura Leona”)

15:00 – Gra miejska „Czy wiesz, po czyich śladach chodzisz?” (Początek trasy na Rynku miejskim)

Ponadto:
W dniach 6 – 11.07 wystawa „Wodzisławscy Żydzi. Kultura, historia, tradycja” (Muzeum; czynna w holu w godzinach otwarcia Muzeum). W dniach 9 – 11.07 wystawa „Z narażeniem życia. Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady” (Wodzisławskie Centrum Kultury, czynna w holu w godzinach otwarcia WCK)

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto