Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż miejska w Wodzisławiu Śl. prowadzi zajęcia ekologiczne dla dzieci [ZDJĘCIA]

AREK
Strażnicy spotykają się z uczniami na zajęciach i rozmawiają o ekologii
Strażnicy spotykają się z uczniami na zajęciach i rozmawiają o ekologii Straż miejska w Wodzisławiu Śl.
Straż miejska w Wodzisławiu Śl. od dłuższego czasu angażuje się w działalność promującą ekologię. Tym razem strażnicy odwiedzili szkoły, gdzie prowadzili specjalne zajęcia. Podczas nich tłumaczą, że trzeba dbać o nasze środowisko, chociażby segregując śmieci.

Straż miejska w Wodzisławiu Śl. prowadzi zajęcia ekologiczne dla dzieci

Akcja „Czy postępuję Ekologicznie?” prowadzona jest w szkołach w Wodzisławiu Śl. oraz Godowie. Jak wyglądają takie zajęcia.

Na początek najmłodszym słuchaczom strażnicy przypominają podstawowe informacje z zakresu czym jest środowisko, w jaki sposób człowiek korzysta, eksploatuje i jest uzależniony od zasobów naturalnych środowiska zarówno tych odnawialnych, jak i nieodnawialnych. Dzieci poznają też termin "ekologia".

Kolejnym etapem zajęć jest ukazanie dzieciom działań człowieka niszczącego środowisko. - Pokazujemy i omawiamy wiele przykładów, które nie tylko mają negatywny wpływ na nasze najbliższe otoczenie, ale i również całego świata! W tym momencie przedstawionych jest wiele ciekawostek, takich jak na przykład rozkład w środowisku często wyrzucanych przez człowieka przedmiotów. Od zwykłego ogryzka, czy też biletu autobusowego, których całkowity rozkład trwa do kilku miesięcy, poprzez wyrzucone puszki metalowe, których rozkład wynosi do 500 lat, aż w końcu do opakowań plastikowych, których rozkład w tym przypadku trwa od kliku tysięcy do nawet 1 miliona lat - tłumaczą strażnicy miejscy.

Pokazane są skutki wyrzucenia do środowiska odpadów szkodliwych pochodzących z baterii, wylanych szkodliwych substancji zarówno do gleby, jak i wody, skutki wycinania drzew, itp. Na konkretnych przykładach omawiana jest ilość energii jaką można zaoszczędzić oddając do recyklingu zaledwie kilka puszek metalowych, butelek szklanych oraz plastikowych, makulatury itp.

Dodatkowo strażnicy zachęcają młodzież nie tylko do zwykłych czynności, które wykonujemy po kilkanaście/kilkadziesiąt razy dziennie, a mianowicie gaszenia światła kiedy wychodzimy z pomieszczenia, czy też oszczędzania wody podczas mycia się ale również zbiórki makulatury i zużytych baterii, segregowania śmieci, brania aktywnego udziału w przeróżnych akcjach, itd.

- Ponadto staramy się uczulić wszystkich słuchaczy, aby nie byli obojętni w przypadku kiedy są świadkami negatywnych zjawisk. A co to są te negatywne zjawiska? Na przykład spalanie plastików w naszych kotłowniach oraz wyrzucanie przeróżnych odpadów na łąki i do lasów. Krok po kroku wyjaśniamy jak w takich przypadkach reagować, co należy zrobić i komu o tym powiedzieć - dodają strażnicy.

Co najważniejsze, zainteresowanie zajęciami ze strony dzieci jest bardzo duże. Jak tłumaczą strażnicy, nawet gdy zadzwoni dzwonek, uczniowie nadal zostają w klasach i zadają pytania.

ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami! [KLIKNIJ W LINK]

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto