Przedszkole Na Medal. Oto laureaci z powiatu wodzisławskiego [ZDJĘCIA]

Artykuł sponsorowany
Anna Pawlus - Wątroba w otoczeniu młodych mieszkańców Radlina
Anna Pawlus - Wątroba w otoczeniu młodych mieszkańców Radlina arc
Emocje do samego końca i wielkie zaangażowanie ze strony rodziców - tak wyglądały ostatnie dni, a właściwie godziny naszego głosowania w plebiscycie „Przedszkole na medal”. Kto zwyciężył? Poznajcie laureatów z powiatu wodzisławskiego.

Przedszkole Publiczne nr 1 im Gromadki Misia Uszatka w Radlinie - w kategorii Przedszkole Roku, Anna Pawlus-Wątroba z Przedszkola Publicznego nr 2 w Radlinie - w kategorii Nauczyciel Roku 2018 oraz Ogniskowe Iskierki z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Rydułtowach - w kategorii Grupa Przedszkolna Roku 2018 - to nasi zwycięzcy w tegorocznym plebiscycie „Przedszkole na Medal” w powiecie wodzisławskim.

Dzisiaj na naszych łamach przedstawiamy sylwetki najlepszych. Od początku głosowania w naszym powiecie wysoko w klasyfikacji znajdowało się Przedszkole Publiczne nr 1 w Radlinie.

Do zwycięskiej placówki uczęszcza 175 dzieci. Do dyspozycji mają nowoczesny obiekt. Kompleks na Głożynach za blisko 11 mln zł oddano do użytku w 2015 roku. Są w nim m.in. nowoczesne i kolorowe sale (w tym np. sala audiowizualna).

- Warunki są znakomite. Ale to nie mury tworzą przedszkole, a ludzie. Mamy doskonałych nauczycieli i pracowników. To dzięki nim dzieci mają bardzo dobrą opiekę - podkreślała już na naszych łamach Grażyna Gatnar, dyrektorka przedszkola na Głożynach.

Zajęcia w placówce zawsze stoją na wysokim poziomie. Do tego celu korzysta się m.in. z nowoczesnych technologii (choć nie odchodzi się od tradycyjnych form, które zdaniem nauczycieli są ważne z punktu widzenia rozwoju dzieci).

Co ciekawe, każdego roku dzieci z tej placówki biorą udział we wspólnej wycieczce (w tym roku był wyjazd maluchów z Radlina do Toszka). W tej kategorii na drugim miejscu uplasowało się Przedszkole Publiczne nr 2 w Radlinie, a na trzecim Przedszkole Publiczne nr 19 w Wodzisławiu Śl.

Anna Pawlus - Wątroba została wybrana Nauczycielem Roku. Od 9 lat pracuje na co dzień w Przedszkolu Publicznym nr 2 w Radlinie (od 11 lat w zawodzie).

- Praca z dziećmi to moja pasja - podkreśla. Te słowa potwierdzają w placówce. - To z pewnością zasłużone zwycięstwo. Jest nauczycielką z powołania, w pełni poświęca się w pracy. Cały czas też się rozwija, dokształca. Wzór - komplementuje laureatkę Małgorzata Stankiewicz - Mnich, dyrektorka PP 2 Radlinie do którego uczęszcza 112 dzieci.

Anna Pawlus - Wątroba w placówce pracuje m.in. z dziećmi autystycznymi. Wychowuje też 19 maluchów uczęszczających do grupy integracyjnej. - Maluchy świetnie ze sobą współpracują. Pomagają sobie nawzajem. Uczą się współpracy, samodzielności - dodaje. Podkreśla, że dzieci z autyzmem świetnie sobie radzą i funkcjonują w grupie.

- Dzieci trzeba zrozumieć, okazać wsparcie, zapewnić opiekę i serdeczność. Zwyczajnie pomóc im na początku. Wykonują to nie tylko nauczyciele, ale cały personel placówki. To później procentuje - tłumaczy.

Przedszkolaki z Radlina z powodzeniem biorą udział w konkursach, przeglądach i festiwalach. To nie powinno nikogo dziwić, bo w placówce maluchy uwielbiają wszelkiego rodzaju zajęcia muzyczne, plastyczne i artystyczne. Dzieci cieszą się z każdego sukcesu, ale potrafią się też odwdzięczyć.

- Przytulają się, przynoszą różnego rodzaju laurki i rysunki. To wyjątkowa nagroda za włożoną pracę - zaznacza laureatka.

W tej kategorii drugą pozycję zajęła Grażyna Gatnar z Przedszkola Publicznego nr 1 w Radlinie, a trzecie Karolina Krakowczyk z Przedszkola Publicznego w Skrzyszowie.

Ogniskowe Iskierki z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Rydułtowach to najpopularniejsza Grupa Przedszkolna Roku. Uczęszcza do niej 16 maluchów z Rydułtów w wieku od 3 do 4 lat (to jedna z dwóch grup działających w ramach OPP). Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu, po dwie godziny (są bezpłatne dla mieszkańców miasta).

- Na zajęciach realizujemy podstawę programową jaka jest w przedszkolach. Tylko w nieco okrojonym zakresie ze względu na mniejszą ilość godzin - tłumaczy Katarzyna Kopczyńska, wychowawca.

Iskierki od pozostałych grup przedszkolnych odróżnia to, że w zajęciach biorą udział również rodzice, którzy są angażowani w różnego rodzaju działania. I czasem bywa tak, że oni mają większą frajdę od maluchów, chociażby przy malowaniu. Wspólnie też wykonują wiele ćwiczeń i zabaw metodą Weroniki Sherborne.

Na przykład dorośli tworzą z własnych ciał mosty lub tunele przez które przechodzą maluchy. To między innymi uczy nawiązywania kontaktu z innymi, wspomaga rozwój dziecka poprzez ruch, kontakt wzrokowy. Ponadto kształtuje poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie, rozwija zaufanie do partnera.

Dla części dzieci Klub Malucha jest doskonałym przetarciem przed przedszkolem. - Dzieci w o wiele przyjemniejszych warunkach uczą się współpracy w grupie, bo cały czas w pobliżu jest rodzic. Później dziecko idąc do przedszkola nie płacze, bo nie ma takiego przeskoku - słyszymy.

Maluchy z Rydułtów uwielbiają zajęcia z sensoplastyki (czyli tworzyć rożnego rodzaju formy z produktów spożywczych), czy malować całym ciałem. Iskierki mają też sukcesy na swoim koncie. Dla przykładu, w listopadzie 2017 r. jedna z wychowanek - Ola, ze swoją pracą plastyczną na temat „zaczarowany świat” zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie (na 600 startujących).

W tej kategorii drugie miejsce zajęły Kotki z PP 2 w Pszowie, a trzecie Biedronki z ZSP 4 w Wodzisławiu Śl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto