Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wodzisław w latach 60., 70., i 80. Miasto wyglądało wtedy inaczej. Rozpoznajecie się na fotografiach? Zobaczcie ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Osiedle Dąbrówki w 1988 roku
Osiedle Dąbrówki w 1988 roku Zbiory Muzeum w Wodzisławiu Śląskim
Wodzisław na archiwalnych zdjęciach. Na centralnym placu miasta była pijalnia soków owocowo - warzywnych, przy dzisiejszej Konstancji znajdował się bar mleczny z pysznymi pierogami, a na Księdza Kubsza można było dostać frytki w papierze skręconym w rożek. Na bloku przy ulicy Żeromskiego zwracał uwagę ogromny mural, a do restauracji na Kubsza przyciągał neon Ostrava. Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Pamiętacie otwarcie pawilonu handlowego Nasz Dom w 1974 roku albo przysięgę wojskową na rynku w 1968 roku?

Pamiętacie Wodzisław z lat 60., 70., i 80. ubiegłego wieku? Zobaczcie archiwalne zdjęcia z opisem.

Na zdjęciach widać rynek od strony Pałacu Dietrichsteinów. Po prawej jest Pijalnia soków warzywno - owocowych. Na transparencie pomiędzy kamienicami Miejski Handel Detaliczny przypomina o zbliżającym się roku szkolnym i związanych z tym wydatkach. Na rynku wodzisławianie hucznie obchodzili 700-lecie swojego miasta. Przypominamy też jak w latach 80. budowano osiedle Dąbrówka. Ciekawostką może być dziś sklep dla młodych małżeństw. Ten budynek stoi do dziś na rynku. Z kościelnej wieży widać było słynne wodzisławskie Koncentraty.

- W Wodzisławiu opodal dawnego, sięgającego średniowiecza, targu końskiego, w latach 20-tych ubiegłego wieku, zbudowano - „Cygarownię”. Tak ten zakład nazywali wodzisławianie, a Echo Odry z dnia 17 maja 1925 r. donosiło, że „utworzono państwową fabrykę tytoniowa w Wodzisławiu”. Był to awans gospodarczy miasta. Doskonałej jakości liście tytoniu dostarczali plantatorzy z Lubomi, Godowa i Gorzyc. Wiadomo, że łagodny klimat u wylotu Bramy Morawskiej sprzyja uprawie roślin ciepłolubnych. Cygara, tytoń fajkowy i papierosy produkowano do 1951 roku. Po tym okresie władze terenowe uznały, że lepiej zainwestować w przetwórstwo spożywcze, bo niedobory żywnościowe w tym czasie były znaczne. Tak powstały Śląskie Zakłady Koncentratów Spożywczych w Wodzisławiu Śl. Zakład stale powiększał asortyment produkcji, w szczególności znany był z tzw. dań gotowych. Kiedy w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku przebywałem nad morzem – miejscowy rybak od razu zidentyfikował nasze miasto: a Wodzisław świetne dania obiadowe w słoikach. To była autentyczna promocja miasta i zakładu na którego produktach widniał Duży czerwony napis „Wodzisław - wspominał na łamach „Herolda Wodzisławskiego” Kazimierz Cichy, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto