Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim docenione! Otrzymało medal z wizerunkiem Piastów górnośląskich. To za zasługi dla województwa śląskiego ZDJĘCIA

OPRAC.:
Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Muzealnikom z Wodzisławia Śl. udało się odkryć setki tysięcy zabytków pochodzących z Wodzisławia i ziemi wodzisławskiej, które zostały zakonserwowane oraz zrekonstruowane
Muzealnikom z Wodzisławia Śl. udało się odkryć setki tysięcy zabytków pochodzących z Wodzisławia i ziemi wodzisławskiej, które zostały zakonserwowane oraz zrekonstruowane Mat. prasowe
Muzeum w Wodzisławiu Śląskim uhonorowane Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Medal przyznawany jest osobom lub instytucjom, które swoją działalnością przyczyniły się do kulturalnego rozwoju województwa. Odznakę z wizerunkiem Orła Piastów Górnośląskich odbierze dyrektor muzeum Sławomir Kulpa, w piątek 23 czerwca.

- Dla nas jest to nagroda prestiżowa. Zdałem sobie sprawę, że muzeum funkcjonuje od ponad 50 lat jednak nigdy nie zostaliśmy nagrodzeni. Tymczasem dorobek muzeum, nasze publikacje, badania archeologiczne, poznawanie przeszłości miasta zasługuje na uznanie – podkreśla szef placówki.

Wodzisław Śląski, choć jest jednym z najstarszych miast w Polsce, stanowił do niedawna białą plamę pod kątem jego historii. Na przestrzeni dziejów zniszczono niemal wszystkie jego archiwalia. Przez lata zespół pracowników oraz współpracowników wodzisławskiego muzeum poszukiwał dokumentów zdeponowanych nie tylko w archiwach polskich, ale także zagranicznych. Obecnie źródła te stanowią bezcenny materiał, w oparciu o który powstało wiele cennych publikacji naukowych i popularnonaukowych związanych z historią miasta i regionu.

Muzealnikom udało się odkryć setki tysięcy zabytków pochodzących z Wodzisławia i ziemi wodzisławskiej, które zostały zakonserwowane oraz zrekonstruowane. Badania archeologów i historyków pozwoliły odtworzyć dzieje Pałacu Dietrichsteinów, najstarszego klasycystycznego pałacu w Polsce. Zrekonstruowano bryłę dawnego kościoła św. Krzyża i zbadano szczątki pochowanych tam osób. Przeprowadzono interdyscyplinarne badania znanej tylko z legend Bordynowskiej Pani w Syryni (Grabówka), właścicielki okolicznych wsi, zmarłej w 1751 r. Badając kulturę regionu muzealnicy przeprowadzili rekonstrukcję wodzisławskiego stroju mieszczańskiego, który w pierwszej połowie XIX w. przestał być używany przez mieszczan. A to tylko niektóre obszary działalności placówki.

- Te wszystkie działania to właśnie nasza praca. Nas - aktualnie zatrudnionych w Muzeum, jak również tych, którzy wcześniej byli związani z tą placówki. Każdy z nich miał swój wkład w to, gdzie teraz się znajdujemy – dodaje dyrektor Kulpa.

Jednym z największych wyzwań z jakimi zmierzyli się muzealnicy w ostatnim czasie była przeprowadzka do zmodernizowanego Pałacu Dietrichsteinów i zagospodarowanie nowej, dużo większej niż do tej pory przestrzeni. Choć obiekt po remoncie otwarty jest już prawie od roku, to ciągle powstają nowe wystawy, organizowane są liczne wydarzenia, spotkania i koncerty. Na stałe w kalendarz imprez wpisały się spotkania z historią, spotkania z twórcą oraz warsztaty pod hasłem „Genealogia od kuchni”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto