Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Majowe święta w Rydułtowach. Hołd bohaterom pod Pomnikiem Walki i Zwycięstwa. Przy tężni zorganizowano piknik dla mieszkańców ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Przedstawiciele władz Rydułtów i zaprzyjaźnionej z miastem czeskiej Orłovej złożyli kwiaty pod Pomnikiem Walki i Zwycięstwa
Przedstawiciele władz Rydułtów i zaprzyjaźnionej z miastem czeskiej Orłovej złożyli kwiaty pod Pomnikiem Walki i Zwycięstwa UM Rydułtowy/Ireneusz Stajer
Obchody majowe w Rydułtowach miały dwie części – pierwszą oficjalną, drugą w formie historycznego pikniku. Po uroczystej Mszy św. w kościele św. Jerzego uczestnicy przeszli pod Pomnik Walki i Zwycięstwa, gdzie odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego” i złożono kwiaty. Stamtąd wszyscy udali się pod tężnię, gdzie zorganizowano Dzień Flagi i świętowanie Konstytucji 3 Maja dla całych rodzin.

Miasto zaprosiło mieszkańców na świętowanie Dnia Flagi i 232. rocznicy Konstytucji 3 Maja w rejonie tężni przy Rydułtowskim Centrum Kultury „Feniks”. Nie zabrakło przemówień burmistrza Rydułtów Marcina Połomskiego oraz zaproszonych gości. Cały teren udekorowano biało – czerwonymi barwami, kokardy w tym kolorze zdobiły rosnące wzdłuż głównej alei drzewa. Rozwieszono narodowe flagi.

A to wszystko, by wspólnie uczcić te niezwykle ważne święta, które przypominają nam o tym jak istotna jest wolność, ojczyzna i pokój. Wspominamy wówczas bohaterów, którzy oddali życie za nasz kraj. Pamiętamy o wydarzeniach, dzięki którym dziś możemy żyć w wolnym, niepodległym państwie.

od 16 lat

- Co roku uroczystości rozpoczynają się od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Walki i Zwycięstwa, który powstał w Rydułtowach w 1975 roku. Symbolizuje nasz lokalny, ale i polski patriotyzm. Czcimy bohaterów, którzy walczyli o naszą wolność – mówi burmistrz Połomski.

Uczestnikom obchodów zafundowano mnóstwo atrakcji. Wokół stawu Machnikowiec odbyły się biegi sztafetowe dzieci i młodzieży. Przy tężni można było zrobić sobie pamiątkową przypinkę z RCK Feniks oraz dowiedzieć się wielu historycznych ciekawostek na wystawie Muzeum Wojny Obronnej '39 Rybnik! Z ekspozycją przyjechał do Rydułtów z Rybnika-Kłokocina Marcin Ruś, który od lat zbiera elementy uzbrojenia, umundurowanie oraz wszelkiego innego wyposażenia Wojska Polskiego z września 1939 roku. O tematyce tej może opowiadać godzinami, wiedzę ma ogromną. Na świątecznym pikniku dzielił się tymi informacjami z licznymi zwiedzającymi jego wystawę.

- Trzymam w ręku karabinek Mausera wzór 29 (powtarzalny z zamkiem czterotaktowym, kalibru 7,9 mm) polskiej produkcji. Była to standardowa broń używana w Wojsku Polskim od 1929 roku do wybuchu II wojny światowej, czyli września 1939 roku. Karabinek został skonstruowany na podstawie niemieckiego Mausera 98 k. Polscy inżynierowie wprowadzili do niego pewne przeróbki dostosowane do potrzeb naszej armii – powiedział reporterowi DZ pan Marcin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto