Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rydułtowy: Przyjdźcie się zbadać!

M. Książek-Rduch
Barbara Białke i Bożena Szymczyk przebadały się w zeszłym tygodniu, gdy mammobus stał w Rybniku. – Zachęcamy wszystkie kobiety, by zrobiły to samo – mówią.
Barbara Białke i Bożena Szymczyk przebadały się w zeszłym tygodniu, gdy mammobus stał w Rybniku. – Zachęcamy wszystkie kobiety, by zrobiły to samo – mówią. Katarzyna Śleziona
Od dziś do wtorku w Rydułtowach, a 

od środy do kolejnego piątku w Radlinie parkuje mammobus gliwickiego Centrum Onkologii. Młodsze panie, zachęćcie swoje mamy, ciocie i babcie - to badanie nie boli, a może uratować życie!

Od dziś do wtorku w Rydułtowach (rynek), a 

od środy do kolejnego piątku (2-4 marca) w Radlinie przy Intermarche parkuje mammobus gliwickiego Centrum Onkologii. Zachęcamy wszystkie mieszkanki między 50 a 69 rokiem życia - przyjdźcie i zbadajcie się za darmo. Młodsze panie, zachęćcie swoje mamy, ciocie i babcie - to badanie nie boli, a może uratować życie!

– Nie bójmy się badania i jego wyniku, nie zasłaniajmy się wstydem ani brakiem czasu. Przyjeżdżamy do Was, więc przyjdźcie i skorzystajcie – zachęca Katarzyna Rataj z Centrum Onkologii.


Żeby zachęcić do skorzystania z szansy i przełamać ewentualny strach, opisujemy krok po kroku, co czeka Was w mammobusie. 
Do mammografii nie trzeba się specjalnie przygotowywać. W mammobusie będziecie miały zapewnione komfortowe warunki, wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane i ogrzewane. Ponieważ konieczne będzie rozebranie się od pasa w górę, warto odpowiednio wygodnie się ubrać.
Przebieg badania jest prosty. Po przyjściu do mammobusa przedstawiacie kartę NFZ lub dowód osobisty. Trzeba też wypełnić krótką ankietę. – Dlatego osoby z wadą wzroku prosimy o zabranie okularów. Jeżeli będzie jakiś problem, rejestratorka we wszystkim pomoże – mówi Katarzyna Rataj.
Potem pani technik poprosi Was o rozebranie się w przebieralni. Zdjęcia rentgenowskie każdej piersi zostaną wykonane metodą cyfrową. Podczas badania pacjentka stoi lub siedzi. Badana pierś zostanie uciśnięta plastikową płytą. 
– Uciskowi, trwającemu kilka sekund, może towarzyszyć ból, który warto wytrzymać. Ucisk jest konieczny, aby uzyskać zdjęcie dobrej jakości, a tylko dobra jakość pozwoli na dokładny opis badania – podkreśla Rataj.
Po badaniu każda pani otrzyma karteczkę z numerem badania oraz informacją o miejscu odbioru wyniku. Dobrze schowajcie karteczkę, będzie potrzebna przy odbiorze wyniku.
– Jeżeli wynik badania jest prawidłowy - zapraszamy na kolejną mammografię dopiero za dwa lata. W przypadku, gdy wynik wzbudzi wątpliwości lekarzy, skierują oni pacjentkę na bezpłatną dalszą diagnostykę, a jeśli okaże się to konieczne - na leczenie – mówią specjaliści.
– Z darmowej profilaktyki mogą skorzystać kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanych tego typu badań – dodaje Katarzyna Rataj.
Na badania można przyjść między godziną 9 a 16. Nie zapomnijcie zabrać dowodu tożsamości z numerem PESEL, karty chipowej NFZ oraz zdjęcia z poprzedniej mammografii.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto