18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy wodociąg w Wodzisławiu odkryli archeolodzy

Arkadiusz Biernat
Muzeum w Wodzisławiu Śląskim
Zabytkowy wodociąg w Wodzisławiu. Już ponad 200 lat temu Wodzisław Śląski mógł pochwalić się własnym wodociągiem. Na jego ślad wpadli archeolodzy z miejskiego muzeum. Zobacz zdjęcia.

Na wodzisławskiej starówce trwa budowa kanalizacji. Mieszkańcy narzekają na utrudnienia w tym związane, ale są również osoby, które zacierają ręce na każde kolejne prace. To archeolodzy z wodzisławskiego muzeum. Właśnie u zbiegu ulic Targowej i Zamkowej odkryli zabytkowy wodociąg w Wodzisławiu (drewniany fragment).

- Na głębokości około 1,5 metra od współczesnej nawierzchni odkryślimy doskonale zachowany fragment wodociągu. Ma on długość około 2 metrów. Jest on drewniany, a jego poszczególne elementy były łączone specjalnymi metalowymi obręczami. Woda przepływała przez wydrążone w drewnie otwory - tłumaczy Sławomir Kulpa, dyrektor wodzisławskiego muzeum.

Próbki drewna zostały już pobrane i wysłane do badań dendrologicznych, aby poznać gatunek drzewa i datę powstania wodociągu. Niezależnie od badań pracownicy wodzisławskiego sami szacują okres jego budowy. - Według naszych badań i na podstawie wydobytej w pobliżu ceramiki wydaje się, że wodociąg pochodził z końca XVIII lub początkiu XIX wieku - dodaje Kulpa.

Woda była doprowadzana do centrum miasta i prawdopodobnie do synagogi, która znajdowała się na ulicy Targowej. Wkrótce fragment wodociągu powinien znaleźć się na wystawie w muzeum i będzie go można zobaczyć. Co ciekawe został on wykopany przy współczesnym wodociągu, tylko przy jego instalowaniu go nie zauważono i całe szczęście nie uszkodzono.

Nie tylko odkryli wodociąg

Prowadzone prace archeologiczne przyniosły również wiele innych ciekawych informacji. Wykopano tutaj m.in. piec kaflowy z XVIII wieku, który ktoś rozebrał na części. - Wiemy też, że obecna ulica Targowa była jedną zgłównych ulic miasta. Bardzo trudno po niej się poruszało mieszkańcom. Była wyłożona drewnem lub tylko faszyną. W czasie deszcze zapadała się. Kronikarz Henke opisując w XIX wieku okropność wodzisławskich dróg miał sporo racji - przyznaje Kulpa, który ma nadzieję na kolejne znaleziska. Wkrótce robotnicy mają wejść na ulicę Zamkową, gdzie według niego znajduja się dalsza część wodociągu. Miał on m.in. prowadzić do browaru, który dawniej mieścił się przy obecnym Małym Rynku.

To nie pierwsze znaleziska wodzisławskich archeologów. W ubiegłym roku w czasie prac wokól rynku natknęli się na fragment fundamentu kamienicy i sklepienia piwnicznego (tzw. "Dom rządu"). Fundatorem obiektu był sam Guidobald Josef von Dietrichstein.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto