Radlin: Zawodnicy Górnika dobrze spisali się w Czechach

Arkadiusz Biernat
Zawodniczki i zawodnicy Górnika Radlin bardzo dobrze spisuje się w ostatnich tygodniach
Dobre występy zanotowali szermierze Górnika Radlin na zawodach Second Cup w Pradze i Pucharze Republiki Czeskiej w Ołomuńcu.

Na planszach w Pradze rozegrane zostały szermiercze zawody Second Cup w kategorii kadetów i juniorek. Zaliczane one były do punktacji Pucharu Czeskiej Republiki i dlatego zgromadziły na starcie wszystkich najlepszych zawodników naszych południowych sąsiadów.

W turnieju oprócz gospodarzy i naszych szermierzy walczyli także reprezentanci Słowacji. Do bardzo udanych mogą zaliczyć ten start zawodniczki i zawodnicy Towarzystwa Szermierzy „Górnik Radlin”. W turnieju szpadzistów (kategoria wiekowa kadetów do lat 17) drugie miejsce zajął Tomasz Smoleń, a na trzecim stopniu stanął kolejny szermierz z Radlina – Daniel Marcol. Zwyciężył Petr Bradac z Lokomotywy Plzen. Również pozostali radlińscy szpadziści zajęli wysokie miejsca: 9 miejsce Jakub Ciurko, 12 miejsce Karol Blanik i 13 miejsce Bartłomiej Cichaczewski. W turnieju szpadzistek (kategoria wiekowa juniorek do lat 20) siódme miejsce zajęła Aleksandra Stachurska, a miejsce ósme Wioleta Elias. Zwyciężyła Ruzena Poznerova z Uherske Hradiste.

Na planszach Ołomuńca (Czechy) rozegrany został turniej w szpadzie mężczyzn zaliczany do Pucharu Czeskiej Republiki w kategorii seniorów. Do rywalizacji przystąpiło 94 zawodników z Czech, Słowacji i Polski. Wśród nich byli zawodnicy Towarzystwa Szermierzy „Górnik Radlin”. Bardzo dobrze zaprezentował się w tych zawodach Daniel Skatuła, który zajął wysokie 3 miejsce. W turnieju zwyciężył Mateusz Nycz z Piasta Gliwice, reprezentujący Polish Military Team. Miejsce drugie w turnieju zajął reprezentant kadry narodowej Republiki Czeskiej – zawodnik Secocd Praga Pavel Pitra.

W czołówce zawodów sklasyfikowani zostali pozostali zawodnicy z Radlina. 11 miejsce zajął Paweł Blanik, 14 miejsce Mateusz Rok, a miejsce 18 niespełna szesnastoletni Daniel Marcol.

Tymczasem kolejny sukces odniósł na Międzynarodowym Turnieju Szermierczym Challenge Wratislavia zawodnik TS „Górnik Radlin” Bartłomiej Cichaczewski. W silnej stawce 180 zawodników z 15 państw zajął wysoką 8 lokatę. Drogę do podium naszemu zawodnikowi zamknął późniejszy zwycięzca turnieju Marcin Nikiel z Piasta Gliwice, z którym Bartek w ćwierćfinałowej walce przegrał 11:15. Warto zaznaczyć, że wrocławski turniej jest największym na świecie turniejem szermierczym dla młodzieży. W tegorocznym turnieju we wszystkich broniach i kategoriach wiekowych wystartowało łącznie 2190 zawodniczek i zawodników z 269 klubów z 26 państw.