Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rydułtowach debatowano o bezpieczeństwie seniorów. Eksperci instruowali najstarszych mieszkańców, jak chronić się przed oszustami

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Debatę zorganizowano, ponieważ w ostatnim czasie według statystyk miała wzrosnąć liczba oszukanych seniorów.
Debatę zorganizowano, ponieważ w ostatnim czasie według statystyk miała wzrosnąć liczba oszukanych seniorów. Piotr Chrobok
Kilkudziesięciu seniorów - mieszkańców Rydułtów - wzięło udział w debacie dotyczącej bezpieczeństwa seniorów, która odbyła się w tamtejszym Rydułtowskim Centrum Kultury Feniks. Eksperci wskazywali seniorom, w jaki sposób mogą się chronić przed czyhającymi na nich oszustami.

W Rydułtowach debatowano o bezpieczeństwie seniorów

Tematyce bezpieczeństwa seniorów poświęcona była debata, która odbyła się w Centrum Kultury Feniks w Rydułtowach. Zorganizowała ją senator Ewa Gawęda wraz z burmistrzem Rydułtów, Marcinem Połomskim. Powodem do jej przeprowadzenia były policyjne statystyki, z których wynika, że liczba najstarszych mieszkańców padających ofiarą oszustów rośnie.

- Okazuje się, że jeśli chodzi o seniorów, jest bardzo duży wzrost zagrożeń. Seniorzy padają ofiarą przestępców, którzy łapią ich na tzw. metody "na wnuczka", "na policjanta", "na urzędnika" - wskazuje senator Ewa Gawęda. - Musimy się przestrzegać i być przezornym - dodaje z kolei burmistrz Marcin Połomski.

Do udziału w debacie zaproszono ekspertów. Dyskusją moderował prof. Robert Socha z Akademii AWSB, a na temat bezpieczeństwa wypowiadali się komendanci policji z Chorzowa i Piekar Śląskich: Insp. Grzegorz Matuszek oraz Insp. Paweł Dratwiński, emerytowany policjant dr Jarosław Gorzawski z WSA w Bielsku-Białej oraz ks. Witold Psurek, proboszcz parafii pw. św. Jerzego w Rydułtowach.

Jak podkreślali eksperci, tego typu debaty, będące rodzaje edukacji seniorów są koniecznością. - Społeczeństwo się starzeje. A tam, gdzie jest więcej starszych, samotnych ludzi, tam jest więcej zagrożeń, które ich dotyczą. Musimy o tym rozmawiać, aby seniorzy czuli się bezpiecznie pod względem subiektywnym, jak i obiektywnym - zauważa mł. insp. Grzegorz Matuszek, Komendant Miejski Policji w Chorzowie.

Eksperci podawali przykłady oszustów i mówili, jak się przed nimi chronić

Debata podzielona była na kilka części. W pierwszej z nich eksperci przytaczali przykłady oszustw, których ofiarą padają seniorzy. Pokazywali też metody działań oszustów. Jak zaznaczali, seniorzy są dla oszustów łakomym kąskiem ze względu na ich wrażliwość, empatię, z czego korzystają przestępcy - chociażby przy przestępstwach na wnuczka.

Charakterystyczne dla działań oszustów w eksperckich opiniach było też bazowanie na zaufaniu. Stąd według ekspertów, tak często dokonując oszustwa, podają się oni za funkcjonariuszy policji, czy np. Centralnego Biura Śledczego Policji.

W trakcie debaty mowa była jednak nie tylko o bezpieczeństwie seniorów w kwestii oszustw. Eksperci uczulali ich też w temacie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W drugim etapie grono ekspertów instruowało uczestników, w jaki sposób mogą się oni uchronić przed wykorzystaniem ich przez oszustów. Jak wpajali seniorom: warto być nieufnym, sprawdzać przekazywane im informacje, próbować je weryfikować, a nawet konsultować.

Z kolei jeśli chodzi o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, w tym zakresie, eksperci zwracali uwagę na kwestię widoczności seniorów, którzy najczęściej na drogach są pieszymi.

Seniorzy pytali ekspertów o ich bezpieczeństwo

W debacie w Rydułtowach udział wzięło kilkudziesięciu seniorów. Ci nie tylko wysłuchali eksperckich głosów, ale mieli również okazję zadać im pytania. Seniorzy chcieli wiedzieć między innymi, jak wykorzystywane są ich dane osobowe przez różne instytucje. Już po zakończonej debacie, pozytywnie oceniali jej przeprowadzenie.

- Dla nas seniorów to jest bardzo pomocne. Naprawdę dużo się dowiedziałam - mówi nam Aurelia Kupczyk, mieszkanka Rydułtów, która jak przyznaje wprawdzie nigdy nie padła ofiarą oszustwa, ani nawet oszuści nie wzięli jej "na celownik", ale gdyby taka sytuacja miała mieć miejsce, wolała być doinformowana na temat sposobów działania oszustów i metod ustrzeżenia się przed nimi.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto