Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wodzisław: dwukrotnie weźmiemy udział w referendum. A to kosztuje!

Arkadiusz Biernat
Na 2 czerwca rada miasta w Wodzisławiu Śląskim ustaliła datę referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej. Tym samym wodzisławianie pójdą do urn dwukrotnie: wspomnianego 2 i 9 czerwca, kiedy to opowiedzą się za przyszłością prezydenta Mieczysława Kiecy i rady miasta. Czemu do urn nie można iść jednego dnia?

Ryszard Zalewski, przedstawiciel grupy pragnącej referndum domagał się, aby do urn można było pójść jednego dnia. - Jedna data jest korzystna dla przebiegu referendum. Ma ona olbrzymi wpływ na frekwencję. Chcieliśmy, aby mieszkańcy poszli do lokali wyborczych 9 czerwca – mówi Ryszard Zalewski. I dodaje. - Referendum w sprawie odwołania Straży Miejskiej odbędzie się 2 czerwca, czyli podczas Dni Wodzisławia. Ciekawe, jaki to będzie miało wpływ na frekwencję.

Czytaj więcej. Wodzisław: Będzie referendum w sprawie odwołania prezydenta Kiecy i rady miasta

Referendum w Wodzisławiu: Grupa uzasadnia pomysł

Według radnych data 2 czerwca nie jest ich wymysłem, aby ewentualnie obniżyć frekwencję. - Przeprowadzenie dwóch referendów jednego dnia w Wodzisławiu Śl. jest bardzo kłopotliwe. Niektóre lokale wyborcze nie spełniają wymogów, aby odbyły się w nich dwa odrębne głosowania – wyjaśnia Jan Grabowiecki, przewodniczący rady miasta.

W przypadku przeprowadzenia dwóch referendów jednego dnia, każdy lokal wyborczy musi spełniać określone wymogi. Należy stworzyć osobne sale dla komisji, a także osobne wejścia. Jeśli lokal jest określony, jako przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, to również musi posiadać dwa odrębne wejścia przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. - Co byśmy nie zrobili, to i tak będzie źle – ucina Grabowiecki.

O komentarz do sprawy poprosiliśmy dyrektora Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Bielsku-Białej. - Państwowa Komisja Wyborcza zaleca, aby nie przeprowadzać w jednym dniu dwóch tego typu referendów. Co nie znaczy, że zabrania. Prawdę powiedziawszy jest to możliwe, o ile warunki w lokalach wyborczych na to pozwolą. W Wodzisławiu Śl. jest 27 obwodowych komisji. Wszędzie trzeba stworzyć osobne sale, wejścia i osobne komisje. Koszty i tak będą takie same. Lepiej, jeśli referenda będą rozdzielone. Nie zakłóci to ich przebiegu – wyjaśnia Andrzej Adamek, dyrektor Delegatury.

Całkowity koszt czerwcowych głosowań wyniesie ok. 160 tys. zł.

Czy referendum w sprawie Straży Miejskiej jest potrzebne? Jeśli pójdziesz do urny, to zagłosujesz za likwidacją czy przeciw? Komentujcie

Polub nas na Facebook'u. Wodzisław Śląski Nasze Miasto :)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto