MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Droga Główna Południowa połączy Wodzisław Śl. z Jastrzębiem i autostradą A1. Rusza przetarg!

OPRAC.:
Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Droga Główna Południowa to jedna z najważniejszych dla naszego regionu inwestycji, wkrótce ruszą prace dokumentacyjne dotyczące odcinka wodzisławskiego
Droga Główna Południowa to jedna z najważniejszych dla naszego regionu inwestycji, wkrótce ruszą prace dokumentacyjne dotyczące odcinka wodzisławskiego arc
WODZISŁAW ŚLĄSKI. Na dniach zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego, który do końca roku będzie gotową dokumentacją dla marszałka województwa śląskiego do rozpoczęcia budowy wodzisławskiego odcinka Drogi Głównej Południowej. trasa połączy Wodzisław Śląski, Pszów, Rydułtowy, Godów, Jastrzębie-Zdrój, Pawłowice ze zjazdem autostrady A1 w Mszanie. Do tej pory zbudowano odcinek jastrzębski aż do Pawłowic.

Droga Główna Południowa to jedna z najważniejszych dla naszego regionu inwestycji. Zgodnie z zamierzeniami ma połączyć Wodzisław Śląski, Pszów, Rydułtowy, Godów, Jastrzębie-Zdrój, Pawłowice ze zjazdem autostrady A1 w Mszanie. Droga ma być szansą na płynny ruch samochodowy. Wielu upatruje w niej także możliwość rozwoju gospodarczego.

- Wodzisław od wielu lat zabiega o realizację tej inwestycji. Sprawa budowy tej ważnej drogi utkwiła na długi czas w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Miasto złożyło skargę na przewlekłe postępowanie dyrektora GDOŚ do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie - przypomina ratusz.

Jak zaznaczają urzędnicy, 9 grudnia 2019 roku zapadł wyrok, w którym sąd orzekł, że GDOŚ dopuścił się przewlekłości w prowadzeniu postępowania administracyjnego. Sąd stwierdził, że nastąpiło to z rażącym naruszeniem prawa. W konsekwencji WSA nałożył grzywnę na GDOŚ oraz zobowiązał do rozpatrzenia odwołań od decyzji RDOŚ z 16 sierpnia 2016 r. w terminie trzech miesięcy od otrzymania prawomocnego wyroku.

W lipcu 2020 r. do Urzędu Miasta wpłynęło kolejne już zawiadomienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o przesunięciu terminu rozpatrzenia odwołań od decyzji RDOŚ, wyznaczające nowy na 30 listopada 2020 r. Następne takie zawiadomienie GDOŚ dotyczące przełożenia daty wpłynęło do UM w grudniu 2020 r. Wskazano w nim na nowy termin: 29 stycznia 2021 r.

22 lutego 2021 r. wysłano do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska pismo o przyspieszenie procedury rozpatrzenia odwołania od decyzji środowiskowej Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach z końcówki sierpnia 2016 r.

- 18 marca 2021 r. do wodzisławskiego magistratu dotarło natomiast jeszcze jedno zawiadomienie GDOŚ o przesunięciu terminu rozpatrzenia odwołań od decyzji RDOŚ, wyznaczające go na 7 maja 2021 r. Kolejne zawiadomienie w tej samej kwestii w Urzędzie Miasta odebrano 21 maja br. Wtedy pojawiła się informacja o nowej dacie rozpatrzenia odwołań - 14 czerwca 2021 r. 29 lipca 2021 r. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję dotyczącą rozpatrzenia odwołań od decyzji środowiskowej Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach - informuje urząd miasta.

W sierpniu 2022 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wpłynęła skarga kasacyjna dotycząca decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia 29 lipca 2021 r. nr DOOŚ-DŚII.4200.27.2016.EO/AK/MD/EU.EK.51. Według informacji uzyskanych w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym sprawa została przekazana do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

2022/2023 r. – trwały m.in. czynności związane z zakończeniem umowy z projektantem, tj. Mostami Katowice sp. z o.o. Ponadto Wydział Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta przygotowywał wniosek o wszczęcie postępowania przetargowego na wykonanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego dla zadania pn.: "Projekt Budowy Drogi Głównej Południowej na odcinku od drogi wojewódzkiej nr 935 w Rydułtowach do połączenia z ul. Wodzisławską w Mszanie".

- Już za kilka dni otwieramy przetarg na Program Funkcjonalno-Użytkowy, który do końca roku będzie gotową dokumentacją dla marszałka województwa śląskiego do rozpoczęcia tej, tak ważnej budowy obwodnicy. Czy jest to możliwe do zrobienia? Tak, patrząc np. na to, że w latach 2014-2018, współpracując z województwem i marszałkiem Saługą, który typowany jest na marszałka we właśnie rozpoczynającej się kadencji, rozwiązaliśmy wiele problemów komunikacyjnych, np. tych związanych z ulicami Jastrzębską i Młodzieżową - zapowiada prezydent Wodzisławia Śląskiego, Mieczysław Kieca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto