Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wodzisław: Synagoga mieściła się tuż przy naszym rynku

Arkadiusz Biernat
Miała czerwony dach, a główna fasada nawiązywała do starożytnego łuku triumfalnego. Poznajcie historię przedwojennej synagogi.

Dawniej w Wodzisławiu Śląskim znajdowała się synagoga. Warto przypomnieć jej historię. Szczególnie teraz, kiedy w powiecie wodzisławskim odbywają się obchody upamiętniające 70. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim.

- Pierwsza synagoga drewniana powstała w naszym mieście w 1798 roku, uległa jednak spaleniu podczas wielkiego pożaru miasta w 1822 roku. Na jej miejscu zbudowano już murowany obiekt w 1826 roku - mówi Kazimierz Mroczek, z galerii Art Vladislavia. Świątynia znajdowała się kilkadziesiąt metrów od wodzisławskiego rynku przy ulicy Targowej. Dzisiaj mieści się tam sklep Rossmann. Wygląd tej synagogi odtworzono w wodzisławskim muzeum. Główna fasada synagogi nawiązywała swą budową do starożytnego łuku triumfalnego. Sam budynek nakryty był czerwonym - czterospadowym dachem.

Do wnętrza wiodły trzy wejścia łukowe w formie romańskich portali, flankowanych kolumnami. Wejścia boczne zdobione były nad portalami gwiazdami Dawida. Prawdopodobnie w części frontowej mieścił się przedsionek, a nad nim tzw. babiniec, który został oświetlony dużymi oknami. Synagoga była nakryta czterospadowym dachem - czytamy w opracowaniach wodzisławskiego muzeum.

Kiedy w 1922 roku Wodzisław Śl. włączono do Polski, większość wyznawców judaizmu opuściła nasze miasto. W tej sytuacji los synagogi również został przesądzony. - Niszczejący po pierwszej wojnie światowej obiekt został zakupiony od Gminy Żydowskiej w Rybniku w roku 1938 przebudowany na Dom Powstańca. Jak już wspomniano budynek ten wielu wodzisławian pamięta jako kino - przypomina Mroczek. Przebudowa zatarła zewnętrzny wygląd synagogi. W trakcie II wojny światowej urządzono tu kino "Czar".

Zresztą to nie był jedyny budynek w Wodzisławiu Śl. należący do Żydów. Wiele kamienic należał o wówczas właśnie do wyznawców judaizmu.

- Ludność żydowska stanowiła bowiem w XIX wieku elitę finansową i intelektualną naszego miasta. Wspomnę jeszcze o innych śladach po wodzisławskich Żydach. Jednym z nich jest piękny budynek należący do rodziny Aufrecht. Jest to obecnie stacja sanepidu, naprzeciw Urzędu Miasta - wyjaśnia Mroczek. To budynek, który powstał w 1880 roku, z przeznaczeniem na sierociniec. Używany była jako prywatna szkoła dla dziewcząt do roku 1922. Tutaj również przez lata przyjmował pacjentów popularny doktor Lucjan Mende.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto