Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dr Józef Musioł honorowym obywatelem Mszany

Arkadiusz Biernat
Dr Józef Musioł został honorowym obywatelem Mszany. To pierwszy taki tytuł przyznany w gminie. Wójt zapewnia, że będą kolejni honorowi obywatele.

Dr Józef Musioł honorowym obywatelem Mszany. Tytuł został przyznany na ostatniej uroczystej sesji rady gminy. Dr Józef Musioł to sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku i były wiceminister sprawiedliwości.

- Od dłuższego czasu trwały prace nad tym, aby taki tytuł przyznawać. Nie ulega wątpliwości, że jest to olbrzymie wyróżnienie dla osób pochodzących z naszej gminy, a także działających na ich rzecz - mówi Mirosław Szymanek, wójt Mszany.

Józef Musioł jest pierwszym Honorowym Obywatelem naszej gminy. - Ma tytuł doktora nauk prawnych, jest sędzią Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, dziennikarzem, pisarzem, wybitnym działaczem społecznym i propagatorem śląskiej historii i kultury. Przede wszystkim jednak jest przesympatycznym, ciepłym i mimo swoich 80 lat pełnym werwy człowiekiem - dodaje Szymanek.

Nowy Honorowy Obywatel Mszany po odebraniu nominacji nie krył swojego wzruszenia. - Żaden krzyż komandorski nie jest tak cenny, jak nagroda przyznana od serca przez ludzi, których korzenie wywodzą się z tej samej ziemi co moje - mówił dr Musioł podczas ceremonii.

Następnie przez ponad godzinę ze swadą opowiadał o ciekawostkach z własnego życiorysu, przebogatych doświadczeniach z pracy w sądach, o historii Śląska i powstańców, których miał wielu we własnej rodzinie.
Dr Józef Musioł urodził się w Połomi, pochodzi z rodziny o powstańczych tradycjach. Jego ojciec był uczestnikiem trzech powstań śląskich, podobnie jak pięciu braci jego matki. Jako kilkuletni chłopak Józef Musioł został łącznikiem Armii Krajowej. Z Połomi przeprowadził się wraz z rodziną do sąsiedniej Moszczenicy, szkołę średnią skończył w Wodzisławiu Śląskim, a studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Bogata kariera zawodowa

Po studiach rozpoczął pracę w sądownictwie. Przeszedł wszystkie szczeble awansu: od aplikanta, asesora, sędziego Sądu Powiatowego w Rybniku, sędziego Sądu Wojewódzkiego w Katowicach, do Sądu Najwyższego. Pełnił wiele funkcji: był wiceministrem sprawiedliwości (od 1983 do 1990) oraz zastępcą, a później dyrektorem (1989 - 1990) Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce.
- Mimo swojej olbrzymiej kariery w Warszawie, to zawsze przez całe swoje życie podkreślał, że urodził się właśnie w Połomi - kontynuuje Szymanek. Od władz gminy Honorowy Obywatel dostał unikalną, ręcznej roboty statuetkę, wykonaną przez Annę Rudkowską, plastyka z Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mszanie. Ponadto otrzymał śląski kołocz, za którym przepada.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto