Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Niepodległości w Wodzisławiu Śląskim: Dawniej też grała orkiestra...

Arkadiusz Biernat
Na zdjęciu uroczystość z okazji przyłączenia Wodzisławia Śl. do Polski w 1922 roku. Dawniej większość uroczystości odbywało się na rynku
Na zdjęciu uroczystość z okazji przyłączenia Wodzisławia Śl. do Polski w 1922 roku. Dawniej większość uroczystości odbywało się na rynku Ze zbiorów muzeum w Wodzisławiu Śl.
Dzień Niepodległości w Wodzisławiu Śląskim. Dziś w naszym mieście uroczyście obchodzimy 11 listopada. Jest patriotyczny przemarsz i msza święta. A jak było przed wojną?

W poniedziałek będziemy obchodzić 95- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia także w Wodzisławiu Śląskim zaplanowano uroczyste obchody. A jak obchodzono Dzień Niepodległości i pozostałe święta państwowe w okresie międzywojennym? O tym opowiada Kazimierz Mroczek, z Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.

Dzień Niepodległości w Wodzisławiu Śląskim świętowano też przed wojną

Po przyłączeniu Wodzisławia Śląskiego do Polski w mieście co roku uroczyście obchodzono 11 listopada.
W 1929 roku w obchodach wzięło udział około tysiąc wodzisławian.

- Zgromadzono się na rynku, gdzie przygrywała orkiestra fabryki cygar. Następnie uczestnicy udawali się na okolicznościowe nabożeństwo. Następnie miała miejsce akademia w sali hotelu Piast na rynku. Podczas tego spotkania program artystyczny prezentowała młodzież szkolna i odbyło się okolicznościowe przemówienie. Akademia ówczesnym zwyczajem kończyła się okrzykami na cześć przywódców państwa - opowiada Kazimierz Mroczek.

Zgoła inaczej świętowano 11 listopada w 1935 roku. Wszystko za sprawą trwającej jeszcze żałoby narodowej po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego (zmarł 12 maja). Obchody rozpoczęły się inaczej niż zwykle, bo 10 listopada. Wtedy odprawiono uroczyste nabożeństwo w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uczestniczyli w nim przedstawiciele władz miasta, organizacji oraz poczty sztandarowe, które nadawały uroczysty ton.

- Po tej części w sali hotelu Piast znajdującym się na rynku (obecnie tam znajduje się kwiaciarnia, red.) odbyła się akademia okolicznościowa. Przemówienie wygłosił notariusz Kurpisz oraz nauczyciel Pytliński. Były występy dzieci szkolnych, patriotyczne pieśni i występy chóru. Na zakończenie przemówił sędzia Kłosok - tłumaczy Kazimierz Mroczek. Co ciekawe, jak podaje ówczesna prasa, pogoda tego dnia dopisała.
Jak się okazuje, w Wodzisławiu Śląskim bardziej okazale obchodzono imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego. Odbywały się one po 1926 roku.

- Z tej okazji między innymi dekorowano flagami domy. Szczególnie udekorowana była fabryka cygar w roku 1930. Ówczesna prasa podawała, że w dniu 19 marca udekorowane w mieście były wszystkie domy - zaznacza Mroczek.

Obecnie w kościele WNMP trwa uroczysta msza św. Po niej uczestnicy około godz. 11.10 przeniosą się na plac Korfantego pod Pomnik Powstańców Śląskich, gdzie odbędą się dalsze uroczystości.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto