Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni koalicji większościowej: Urząd, radni i prezydent mają być bliżej mieszkańców

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Adrian Jędryka i Dezyderiusz Szwagrzak
Adrian Jędryka i Dezyderiusz Szwagrzak Arek Biernat
Urząd, radni i prezydent mają być bliżej mieszkańców - zapewniają radni koalicji większościowej Rady Miasta, którzy podsumowali pierwsze miesiące nowej kadencji.

Roman Kapciak, Adrian Jędryka (obaj Prawo i Sprawiedliwość), Dezyderiusz Szwagrzak (Wspólnota Samorządowa), Mariusz Blazy (Głos Pokoleń) i Łukasz Chrząszcz (Wodzisław 2.0) w piątek zorganizowali konferencję prasową podczas której odnieśli się do ostatniej sesji Rady Miasta, a także pierwszych miesięcy pracy w nowej kadencji.

"To nie była decyzja polityczna, a ocena stanu miasta"

Radni zgodnie podkreślili, że brak wotum zaufania dla prezydenta Mieczysława Kiecy nie było żadnym działaniem politycznym. Wpływ na ich decyzje miał raport, który ich zdaniem zakłamywał rzeczywistość, pokazując tylko pozytywne rzeczy. Dodali, że głosując reprezentowali mieszkańców, którzy mają inne zdanie na temat tego, jak obecnie wygląda miasto. Nie negowali wszystkich działań prezydenta, ale podkreślali niedociągnięcia, które wymagają poprawy.

Czytaj więcej. Prezydent Kieca: Brak wotum zaufania? Wkradła się duża polityka

- Jesteśmy z różnych środowisk i dzielnic. To najlepsze zaprzeczenie tego, że to było działanie polityczne

- tłumaczył Roman Kapciak, radny PiS.

Przypomniano niezrealizowany plan Rozwoju Sieci Dróg, słabe dbanie o zieleń miejską, zamieszanie z komunikacją miejską i kąpieliskiem Balaton (to pokłosie decyzji w 2018 r.), nieodpowiednie podejście do konsultacji społecznych, sprawę finansów miasta, a także błędy w raporcie.

Więcej o powodach braku wotum zaufania już pisaliśmy. Link poniżej.

Czytaj więcej. To żółta kartka dla prezydenta Kiecy. Radni komentują brak wotum zaufania

"Zwracamy się w stronę mieszkańców"

Podczas konferencji radni pochwalili się swoimi działaniami pierwszych miesiącach kadencji. - Urząd, radni, prezydent powinni być skierowani na mieszkańców - słychać było na konferencji. Stąd zmiany m.in. relacje na żywo z komisji (nie wszyscy w Radzie byli za, podnoszono m.in. kwestie danych osobowych, kiedy na komisji występuje konkretny mieszkaniec z konkretnym problemem). Ich zdaniem, to także krok w stronę jeszcze większej transparentności. Inną zmianą jest wprowadzenie do obrad Rady Miasta stałego punktu, czyli wystąpienia mieszkańców.

- Dużo mieszkańców się do mnie zgłasza, że czas na wizytę u prezydenta się wydłuża. To zrozumiałe, bo zarządza miastem. Jeżeli oczekiwanie będzie się przedłużać, mieszkaniec ma możliwość przyjść na sesję i rozpoczęcia dyskusji

- zwraca uwagę Dezyderiusz Szwagrzak, przewodniczący Rady Miasta.

Radny Łukasz Chrząszcz przypomniał, że co roku w Wodzisławiu Śl. były podwyższane podatki, a ten trend zatrzymała obniżką daniny od nieruchomości obecna Rada Miasta. Przypomniał też o uldze dla nowych przedsiębiorców.

Zwracał uwagę na problem smogu, parkingów, stadionu miejskiego, a także konsultacji społecznych. Zapowiedział dalszą pracę na rzecz konsultacji za pomocą internetu, a także w kwestii poprawy stanu powietrza (m.in. poprzez wykorzystanie efektów pracy zespołu naukowego, w którego skład wchodzą wodzisławianie. Chodzi o specjalny środek dodawany do opału, który ogranicza szkodliwą emisję).


Czytaj więcej. Radni krytyczni wobec prezydenta i raportu o stanie miasta za 2018 rok

Mariusz Blazy zwrócił uwagę, że Rady Dzielnic otrzymały dodatkowe środki. Po 10 tys. zł na bieżące wydatki. Z tej puli organizowane są m.in. festyny i lokalne inicjatywy (kilka imprez w dzielnicach już się odbyło). - Został odwrócony negatywny trend z obniżaniem dotacji na sport - podkreślił.

Większa współpraca z Radami Dzielnic

Dezyderiusz Szwagrzak przypomniał, że za pieniądze przesunięte z Europejskiego Kongresu Gospodarczego zakupiono oczyszczacze powietrza dla żłobka i przedszkoli.

Zostając przy Radach Dzielnic zapowiedziano zwiększenie ich kompetencji i zmiany w statutach. - Trwają analizy. Ich efektem będą później propozycje zmian - zapowiada Adrian Jędryka z Prawa i Sprawiedliwości. Radni chcą decentralizować zadania, bo to lokalne społeczności wiedzą najlepiej, na co potrzebują pieniądze.

Z Radami Dzielnic mają też być konsultowane uchwały Rady Miasta. Tak zrobiono przy okazji projektu Czyste Powietrze, gdzie uwzględniono zgłoszone uwagi mieszkańców.

Radni zgodnie potwierdzili, że przy omawianiu Raportu nad Stanem Wodzisławia Śl. za 2018 rok dobrze im się współpracowało z prezydentem, który wsłuchiwał się w uwagi, odpowiadał na pytania i wyjaśniał wszelkie wątpliwości. Wyrazili nadzieję, że taka współpraca będzie kontynuowana.

- Nie mam nic przeciwko temu, aby za rok się tłumaczyć z tego, dlaczego zagłosowałem za udzieleniem wotum zaufania prezydentowi Kiecy - zdradził Łukasz Chrząszcz. To pod warunkiem lepszej i skuteczniejszej polityki włodarza miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto