MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wielikąt w Lubomi to idealne miejsce dla turysty. Grupa stawów zachwyca przyrodą i krajobrazem. Zobaczcie z „lotu ptaka” ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Dotychczas potwierdzono występowanie na terenie Wielikąta 236 gatunków ptaków, w tym 129 lęgowych lub prawdopodobnie lęgowych. Z grupy ptaków wodno-błotnych zaobserwowano 123 gatunki. Stanowiska lęgowe mają tu gatunki zagrożone i potencjalnie zagrożone w skali globalnej, europejskiej, krajowej oraz regionalnej - Wikipedia.
Dotychczas potwierdzono występowanie na terenie Wielikąta 236 gatunków ptaków, w tym 129 lęgowych lub prawdopodobnie lęgowych. Z grupy ptaków wodno-błotnych zaobserwowano 123 gatunki. Stanowiska lęgowe mają tu gatunki zagrożone i potencjalnie zagrożone w skali globalnej, europejskiej, krajowej oraz regionalnej - Wikipedia. Przemysław Skrzypiec
LUBOMIA. Wielikąt powinien zobaczyć każdy miłośnik przyrody. Ten zespół przyrodniczo-krajobrazowy w gminie Lubomia zachwyca swoimi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi. Położona w pobliżu osady Wielikąt grupa stawów hodowlanych uzyskała status zpr-u decyzją wojewody, wskutek starań min. Górnośląskiego Koła Ornitologicznego. Miejsce to bowiem jest rajem dla dzikiego ptactwa.

Ponad 370 hektarów stawów na Wielikącie w gminie Lubomia!

Wielikąt w gminie Lubomia to wyjątkowe miejsce na mapie województwa śląskiego. Zajrzeć powinien tutaj każdy turysta. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy obejmuje kompleks stawów hodowlanych Gospodarstwa Rybackiego Wielikąt z otaczającymi je polami i łąkami. Składa się na nie dziewięć większych akwenów o powierzchni od 17 do 40 hektarów oraz kilkanaście mniejszych. Łączna powierzchnia zbiorników wodnych zajmuje 370,5 ha. Pierwsze wzmianki o stawach rybnych na terenie Wielikata pochodzą z 1532 roku. Gospodarka rybacka z pewnością miała duże znaczenie dla tutejszego majątku – Grabówki.

W 1993 roku, na terenie Wielikąta, wytyczono ścieżkę dydaktyczną z siedmioma punktami obserwacyjnymi i platformą widokową w centralnej części stawów. Odwiedzając to miejsce przyda się przewodnik Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”. Publikacja oprowadza po najciekawszych zakątkach Wielikąta.

236 gatunków ptaków, w tym 123 wodno-błotnych

Cały ten obszar ma ponad 600 ha. Zwiedzając go warto zaopatrzyć się także w lornetkę - radzą autorki książki "Szlakiem legend i zabytków historyczno-przyrodniczych", pod redakcją Joanny Frydrych i Sabiny Kuśki (wyd. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Syryni). Wielikąt słynie bowiem z dzikiego ptactwa. Penetrując go, warto zatem poobserwować gatunki, których nie spotkamy w częściach zurbanizowanych województwa śląskiego.

Dotychczas potwierdzono występowanie na terenie Wielikąta 236 gatunków ptaków, w tym 129 lęgowych lub prawdopodobnie lęgowych. Z grupy ptaków wodno-błotnych zaobserwowano 123 gatunki.

„_Stanowiska lęgowe mają tu gatunki zagrożone i potencjalnie zagrożone w skali globalnej, europejskiej, krajowej oraz regionalnej. Są to m.in.: bąk, bączek, krakwa, hełmiatka, podgorzałka, orzeł bielik, kropiatka, krwawodziób, zimorodek, podróżniczek, brzęczka i wąsatka. W 2008 r. stwierdzono tu piąty przypadek lęgu w Polsce gęsiówki egipskiej. Poza znaczeniem związanym z zapewnieniem warunków do lęgów dla bogatego zespołu awifauny, „Wielikąt” pełni też ważną funkcję jako miejsce odpoczynku ptaków w okresie przelotów i koczowania polęgowego. Pierzą się na stawach pokaźne stada ptaków wodnych, np. w latach 90. były one najważniejszym pierzowiskiem łabędzi niemych w południowo-zachodniej Polsce, skupiającym do 1300 ptaków. Podczas przelotów stwierdzono tu takie rzadkie w Polsce gatunki, jak kormoran mały, pelikan różowy, czapla nadobna, warzęcha, gęś mała, gęś tybetańska, bernikla rdzawoszyja, kazarka rdzawa, sterniczka, sęp płowy, błotniak stepowy, kobczyk, dubelt, czajka towarzyska, brodziec pławny, terekia i wydrzyk długosterny_” – podaje Wikipedia. Najwięcej ptaków gniazduje w Wielikącie na przełomie lipca i sierpnia.

Wielikąt w europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000

W 2004 roku Wielikąt, na podstawie obowiązujących w Unii Europejskiej kryteriów, ogłoszono ostoją ptactwa o randze międzynarodowej, a cztery lata później obszar ten włączono do europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000.

Idealne warunki znalazły tutaj także ssaki związane z ekosystemem wodnym, takie jak: piżmak, rzęsorek rzeczek i wydra. Na terenie Wielikąta żyją również liczne gryzonie i ssaki drapieżne np. karczownik, lis, gronostaj, borsuk czy jenot.

Faunie towarzyszy charakterystyczna roślinność. Mowa tu np. o rzadkim kosaćcu żółtym. Na groblach rosną piękne drzewa liściaste – dęby szypułkowe, klony zwyczajne, jawory, brzozy, osiki, graby i olchy. Wiele z nich osiągnęło już rozmiary pomnikowe. Krzewy reprezentują: wierzba, bez czarny, tarnina, dzika róża, jeżyna popielica, kalina koralowa oraz kruszyna pospolita. Wszystkie są objęte ochroną gatunkową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto