Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

300-lecie obrazu Matki Bożej Uśmiechniętej w Pszowie. Obchody potrwają do września. Jakie będą jeszcze uroczystości jubileuszowe? ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 16 lat
Pszowskie sanktuarium obchodzi 300-lecie obecności obrazu Matki Bożej Uśmiechniętej w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. XVIII-wieczny kościół z cudownym wizerunkiem Maryi oraz kalwaryjskie dróżki ze stacjami Drogi Krzyżowej to jedno z głównych górnośląskich miejsc pielgrzymkowych. Co roku sanktuarium odwiedzają tysiące pielgrzymów. We wrześniu 2023, odbędzie się trzydniowa kulminacja jubileuszowych obchodów. Jakie wiernych czekają uroczystości?

Pszowianie i pielgrzymi oddają hołd Pani Uśmiechniętej

Jesteśmy w trakcie obchodów 300-lecia obecności cudownego obrazu Matki Bożej Uśmiechniętej w pszowskiej Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Parafia zaczęła przeżywać ten jubileusz we wrześniu 2022 roku, a potrwa do wrześniu 2023. Kościół odwiedza i z pewnością jeszcze odwiedzi wiele grup – zorganizowanych oraz prywatnych, złożonych z rodzin, sąsiadów, znajomych.

- Przede wszystkim jednak sami pszowianie, poprzez istniejące w parafii grupy oraz stany (mężczyźni, kobiety, ojcowie, matki, dzieci, chorzy) przychodzą tutaj, aby w szczególny sposób oddać hołd Matce Bożej – wylicza ksiądz kanonik Andrzej Pyrsz, obecny proboszcz Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Przychodzą się pomodlić; dziękują za łaski i proszą o więcej

Dla Moniki Witek, autorki książki o Bazylice Narodzenia NMP w Pszowie, sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej jest miejscem szczególnym.

- Wszystkie ważne momenty w moim życiu, takie jak chrzest, bierzmowanie, sakrament małżeństwa przyjmowałam właśnie w tym miejscu. Lubię przychodzić tu nawet w dni powszednie, żeby się pomodlić przed wizerunkiem Pani Uśmiechniętej, żeby prosić ją o potrzebne łaski – podkreśla pani Monika.

Jak artysta z Wodzisławia Śl. przemalował kopię Matki Bożej jasnogórskiej

To co wydarzyło się w 1722 roku, stało się inspiracją do powstania tego miejsca kultu. Wtedy właśnie parafianie z Pszowa poszli na pielgrzymkę (pońć) na Jasną Górę. Zachwyceni obrazem Pani Jasnogórskiej, dopiero co ukoronowanym papieskimi koronami w 1717 roku, zapragnęli mieć Matkę Bożą u siebie. Przynieśli do swojej miejscowości kopię obrazu częstochowskiego.

- Niestety, warunki atmosferyczne sprawiły, że obraz uległ uszkodzeniu. Nie mógł więc zawisnąć w małym kościółku w Pszowie. Ksiądz proboszcz wraz z parafianami postanowił oddać go do renowacji – mówi ksiądz kanonik Andrzej Pyrsz, obecny proboszcz parafii.

Jak zaznacza, artysta malarz z Wodzisławia Śląskiego dokonał rzekomo małej poprawki. Tymczasem, jeśli spojrzymy na obraz Pani Uśmiechniętej - widzimy, że to nie były drobne poprawki.

- Oblicze matki Bożej, oblicze Dzieciątka rozjaśniało. Kąciki ust lekko powędrowały ku górze, stąd pojawił się uśmiech. Jeśli popatrzymy na postać Maryi i Dzieciątka, wraz z drapowaniem szat, wypisz – wymaluj obraz jasnogórski. Za to, rozjaśnione oblicze oraz uśmiech na twarzy Matki Bożej, Dzieciątka Jezus, stały się magnesem przyciągającym nie tylko mieszkańców Pszowa, ale całej okolicy – opowiada ksiądz proboszcz.

Trzydniowa kulminacja jubileuszu w Bazylice narodzenia NMP

Jak szybko rozwinął się kult, niech świadczy fakt, że już 10 lat po przybycia obrazu ma miejsce pierwsza jego koronacja, której dokonał opat cystersów z niedalekich Rud raciborskich. Kult rozwija się bardzo szybko, przybywa coraz więcej pielgrzymów., więc pszowianie postanowili wybudować nowy kościół.

- 20 lat później powstaje ta bazylika, w której się teraz znajdujemy. Jej wygląd był inny, kościół nie miał wież, które dobudowano 100 lat później. Wystrój jest współczesny. Freski przedstawiające tajemnice Różańca św., a także apostołów i świętych, wykonano na początku XXI wieku – wyjaśnia pszowski duszpasterz.

Na zakończenie obchodów, 8 września, w Bazylice zostanie zaprezentowane specjalne Oratorium pszowskie. W sobotę, 9 września wierni z kapłanami przejdą szlakiem jakim został przyniesiony do kościoła obraz po jego renowacji. Procesja przejdzie pieszo z obrazem z Kokoszyc do Bazyliki. 10 września, pod przewodnictwem biskupów katowickich, zostanie odprawiona uroczysta suma pontyfikalna.

Milion rządowej pomocy na pierwsze prace związane z renowacją zabytkowych murów Bazyliki

Przypomnijmy, że parę dni temu miasto Pszów otrzymało 1 mln zł rządowej pomocy. Jak mówi proboszcz, z tych pieniędzy już trwają ekspertyzy dotyczące zawilgocenia bazyliki. W następnym etapie przewidziano projekty konserwatorskie, budowlane, związane z osuszaniem. Aż wreszcie ruszą roboty, polegające na samym osuszanie starodawnych murów. Trzeba będzie skuć tynki i to będzie najtrudniejszy czas. Bo bazylika musi funkcjonować.

- Potrwa to około roku - półtora roku. Potem zostaną nałożone na mury specjalne tynki strukturalne. W ostatnim etapie cały kościół zostanie pomalowany, a freski poddane renowacji - wskazuje ksiądz kanonik Andrzej Pyrsz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto